Aşının gereklilikleri

Her gün biraz daha gelişen dünyamızda gerek teknoloji gerekse tıbbi kaynaklar bakımından oldukça zengin konumdayız. Mecazi olarak da olsa “Artık ölüme bile çözüm var” diyebilecek duruma geldik.

Gerek sosyal medyada, gerek gazete haber köşelerinde, gerek dergi sayfalarında türlü türlü hastalıkla tanışıyoruz. Bu sorunların tarihi bilinmez. Geçmişte de mevcuttu da acaba teknolojimiz yetersiz olduğu için biz mi farkında değildik? Sorusu canlanmıyor değil zihnimizde.

Durum ne olursa olsun önemli olan mevcut soruna karşı önlemler türetmek, savunma mekanizması oluşturmak. Yakın tarihimizde dahi sağlık ve tıp konusundan hiç uzaklaşmadığımızı, araştırma ve geliştirme üzerine derin çalışmalarda bulunduğumuzu görebiliriz.

Yüce Yaratıcı insanoğlunu dünyaya hiçbir bilgiye sahip olmadan değil, hayata tutunup kendisini koruyabilecek ve önlem alabilecek kabiliyette temel ilimlerle göndermiştir. Aslında başlangıç evresinden günümüze kadar her canlı kendisini savunabilecek ya da önlem alabilecek donanıma sahiptir.

[irp]

Bir hayvanın kış uykusuna girmeden gerekli besin değerlerine ulaşmaya çalışması, göçebe kuşların yaşam koşullarına uygun bölegeri kaybolmadan ve tam zamanında bulması, orman hayvanlarının besinlerini depolaması gibi birçok örnekle bu olay açıklanabilir.

İnsanoğlu da tabiatı gereği bu donanımlara sahiptir. Ve başlangıç evresinden bugüne kadar her alanda mükemmel yol kat etmiştir. Oluşan sorunları ortadan kaldırmak yerine sorunlar oluşmadan çözüm üretebilecek konuma gelmiştir.
Tıbben her hastalığa çözüm üretilmekte ve hastalığın şiddeti, derecesi, türü hiç yanılmaksızın bilinebilmektedir. Başından beri söylediğim gibi bunca teknolojinin olması, çözümler üretmesi değildir bizim için önemli olan.
Yerinde ve doğru beslenmek, doğru dinlenme şekilleri ve hastalıklara önlemler almak yapılması gereken temel korunma yöntemlerindendir. Aşı olmak da hastalıklara karşı alınabilecek en temel önlemlerden biridir. Birçoğumuzun küçüklüğünde korkulu rüya olmuştur aşı.

Hatta kaçanlarımız, ona hiç yaklaşmayanlarımız, ismini bile duymak istemeyenlerimiz olmamış değildir. Bunca kötü görünümüne rağmen aşı iyi bir dosttur. Koruyucu bir kalkandır. Birçok bulaşıcı hastalığa karşı vücudu dirençli kılan büyük savaşçıdır.

[irp]

Bulaşıcı hastalık demek; hastalığın mikrop yolu ile yayılmasıdır. Aşı ile önlenen bulaşıcı hastalıkları da birkaç grupta inceleyebiliriz:

– Hava yoluyla bulaşan hastalıklar.
– Yiyecekler ya da suyla bulaşan hastalıklar.
– Taşıyıcı canlılardan bulaşan hastalıklar.
– Eşya ve maddelerden bulaşan hastalıklar.

Çevrenizden gelebilecek bu bulaşıcı hastalıklara karşı en yakınınızda ki sağlık kuruluşuna başvurabilir, aşınızı olabilir ve önleminizi alabilirsiniz. Ailelerimizi, eşlerimizi, çocuklarımızı ve sevdiklerimizi aşı ile koruyalım. Hastalıklar başımıza dert açmadan biz onlarla başa çıkalım. Sağlıklı mutlu günler diliyorum.

Give a Comment