Bebek Yatakları Nasıl Olmalı?

Bebekler ve çocuklar için her eşya ayrı önem arz etmektedir. Söz konusu yataklar olduğu zaman bu durum, ekstra önemli bir hal gelmektedir. Bebek yatakları, onların fiziksel gelişiminin yanı sıra konforlu bir uyku uyumaları için de önem taşıyan konular arasında yer almaktadır. Bebek yatak seçimi konusunda özellikle 0 ile 2 yaş aralığı, dikkat edilmesi gereken bir dönemdir.

Bebekler, ilk doğdukları andan itibarıyla kas ve kemik gelişiminin yanı sıra sağlıklı büyümeleri açısından da uykuya ihtiyaç duymaktadırlar. Rahat bir uyku da doğru yatak seçimiyle mümkün olmaktadır. Bu nedenle bebek yatakları modellerinin, onların hassas vücutlarına yönelik olmaları gerekmektedir. Böylece ihtiyaç duydukları uykudan yüksek konfor alabilirler.

Bebek İçin Pamuk Yatak mı Sünger Yatak mı?

Bebek yatak seçimi yaparken, ürünlerin malzemesi en önemli noktalardan biridir. Sünger yatak modellerinde de sünger kalitesi büyük önem taşımaktadır. Dikkat edilmesi gereken en büyük nokta kullanılan süngerin kalitesidir. Sünger yatak seçeneklerinde çoğu zaman tek parça halinde ve blok yapıda süngerler kullanılmaktadır. Süngerin kaliteli olması, yatağın ağır hale gelmesinde rol oynamaktadır. Böylece daha konforlu bir yapıda olmaktadır. Ancak kalitesiz süngerler vücudu tam anlamıyla sarmamaktadır. Bu noktada da kaliteli uyku elde edilememektedir.

 

Pamuk yataklarda ise genel olarak öbekleşme ve toplanma sorunu yaşanmaktadır. Ani ölüm sendromu olarak da ifade edilen SIDS sendromu açısından pamuk yataklar önerilmemektedir. Bunun yerine yarı ya da full ortopedik yatakların kullanılması, bebekler için daha sağlıklı olmaktadır. Ancak yatakların içinde metal malzeme kullanılmamasına da dikkat etmekte fayda vardır.

Bebek Yatağı Sertliği Nasıl Olmalı?

Bebek yatağı sertliği, seçim aşamasında en önemli noktalardan biridir. Bebek yatağı seçimi sırasında yumuşak yataklardan uzak durulması tavsiye edilmekte ve sert seçeneklerden yana seçim yapılması önerilmektedir. Omurga gelişimi açısından bu detay, son derece önemlidir. Yumuşak yatak ve yastıklarda yatan bebekler, sırt üstü döndükleri zaman boğulma tehlikesi ile karşı karşıya kalabilirler. Bu da SIDS sendromunun yaşanmasına neden olmaktadır. Bu nedenle bebek yatağı sertliğinin yüksek oranda olması daha sağlıklıdır.

Bebekler İçin En İyi Yatak Hangisi?

Airwave yatakları, bebek ve çocukların konforlu bir uyku deneyimi yaşamaları ve gelişimsel süreçlerini sorunsuz devam ettirebilmeleri için özel olarak tasarlanmıştır. Uykunun vücut ve omurga gelişiminde önem arz ettiğinin farkında olan Airwave, günün büyük bir bölümünü uyuyarak geçiren bebeklerinizin konfor ve mutluluğunu önemsemektedir.

Airwave bebek ve çocuk yataklarının en önemli özelliklerinden ilki %100 hava geçirmesi ve tamamen yıkanabilir olmasıdır. Tamamen hava alıyor olması, bebeklerinizi olası risklere karşı korumaktadır. Ayrıca bakteri ve mite gibi organizmaların oluşumunu engellemektedir.

Sadece bebek ve çocuklar için üretilen Airwave yatakları, kimyasal alerjik maddeler içermemektedir. Tamamen konfor seviyesini artırmaya odaklı olan bu yataklar, kolay temizlenebilir ve uzun süre kullanılabilir.

Sağlıklı Yatağın Özellikleri Nelerdir?

Sağlıklı yatakların temelinde iki önemli unsur bulunmaktadır. Bunların ilki; yatağın konforlu olmasıdır. İkinci önemli unsur ise yatağın bebeğin vücudu ile uyum sağlamasıdır. Bebek yatakları arasında en temel özellik sert yapıda olmasıdır. Yatağın dış çevresini kaplayan malzemeler de bu noktada önem taşımaktadır. Dış çevrenin antibakteriyel malzemelerden tasarlanması bebeklerde alerji gibi sorunların oluşmasının büyük oranda önüne geçmektedir. Yatak boyutu seçiminde bebeklerin hareket durumlarının göz önünde bulundurulup ideal ölçülerden yana tercih yapılması tavsiye edilmektedir.

Bebek Yatak Kaç Dansite Olmalı?

Bebek yatakları için dansite oranı da son derece önemlidir. DNS şeklinde de ifade edilen dansite; özünde süngerin kalitesini göstermektedir. Beşik için satın alınacak sünger yatak modelinin kalınlık oranı 10 cm olmak şartı ile 28 DNS değerinde bulunması yeterlidir. Yataklarda bu ölçü en fazla 32 DNS şeklindedir. Ancak bu kadarına gerek yoktur. Çünkü bebekler, fazla ağırlığa sahip olmadığından 28 DNS onlar için en idealidir.

Yeni doğan bebekler için yatak ölçülerinin 60×120 cm şeklinde olması yeterlidir. 6 ayı geçen bebekler için de 80×130 cm ebatta sahip yataklar ideal olmaktadır. Eğer anne, bebeği ile beraber uyumak istiyorsa; 100×20 cm veya 120×200 cm ölçüler daha iyi bir seçim olur.

Sağlık Kanalı

Give a Comment