Beyin kanamasının sebepleri

Beyin kanaması günümüzde en korkulan sağlık sorunlarındandır. Çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Tedavisi zor olmakla beraber korunmak da mümkündür.

Uzmanlara göre beyin kanamasının sebepleri çeşitlidir. Bir an önce teşhis edilip, tedaviye başlanırsa ölüm ve ağır felç riski de azaltılabilir.

Genellikle inme belirtileriyle hastaneye gelen hastaların bilgisayarlı tomografi ya da MR resimleri ile beyin damarlarından biri mi tıkanmış yoksa yırtılmalardan ötürü kanama mı gerçekleşmiş diye incelenir. Doktorlar, hastayı muayene edip dikkatlice dinlerler.

Tıp kitaplarında ‘’insanların hayatları boyunca hissettikleri baş ağrılarının en şiddetlisi’’ olarak geçmektedir. Hastaneye gelen hastalara ilk sorulan soru ‘’bu güne dek hissettiğiniz en şiddetli baş ağrısı mıdır? Kanama anında şiddetli mide bulantıları da olur.

Beyin kanamasının sebepleri arasında en önemlisi yüksek tansiyondur. Beyindeki damarların duvarları, kan basıncı uzun süre yüksek olursa yıpranır. Özellikle de küçük damarların duvarları yıpranır ve bir gün zayıflayan damar yırtılır. Bu durumda beyin dokusunun içine yayılan kan dokunduğu yere zarar verir. Damarlar büzüşmeye başlar, beyinde sıvı birikimi olur ve beyin ödemi yani şişkinlik oluşur. Durum daha da ciddi hal almıştır.

[irp]

Beyin kanamasının sebepleri arasında tansiyondan başka da çeşitli etkenler vardır. Bunlar; sigara içmek, aşırı alkol tüketimi, doğuştan hastalıklar, kokain ve birtakım ilaçlardır.

Bir de tıbbi ismiyle anevrizma yani beyin damarlarında balonlaşma meydana gelmesi erken yaşlarda da görülen beyin kanamalarının önemli bir sebebidir. Bu şekilde anevrizma yırtılması ile oluşabilecek bir beyin kanaması oldukça ciddi sorunlar doğurur. Küçük olan anevrizmalar ise bazen kişiye hiç zarar vermeden yıllarca durabilir.

Kafatasına alınan çeşitli darbeler de beyin kanamalarının önemli nedenlerindendir. Başa çarpan sert nesneler, trafik kazalarında alınan darbelerin neden olduğu kafatası kırıkları beyin kanamalarına ve maalesef ölümlere yol açabilir. Darbeye bağlı beyin kanaması hemen anlaşılamayabilir.

Çeşitli pıhtı önleyici ilaçları da ömür boyu kullanmak beyin kanamasını tetikleyebilmektedir.

Yazın sıcak havalarda vücudumuzda ısı dengemizin bozulmasıyla su ihtiyacımız artabilmektedir. Bazı uzmanlara göre vücudun susuz kalması da beyin kanaması riskini artırmaktadır.

50 yaş altı yetişkinlerde olan beyin kanamalarının başlıca nedeni kafatası travmalarıyken daha ileri yaşlarda anevrizmalar ve yüksek tansiyon ön plandadır.

Beyin kanaması şüphesi olan kişinin bir an önce muayene olması hayati önem taşımaktadır. Beyin kanamalarında stres ve sigara tetikleyici rol oynar. Bu rahatsızlığı geçirenlerin sigara içmeye devam etmeleri ve stresli hayatlarına geri dönmeleri; çıkan yangını söndürmek yerine, çıraları tutuşturup ateşi harlamaktan farksızdır.

Sağlıklı yaşam için güzergâhımız, düzgün beslenme biçimi ve günlük aktivitelerle biraz hareket… Sağlıklı, mutlu günler geçirmeniz dileğiyle…

Give a Comment