Hemoroid Tedavisi

Hemoroidler, alt rektum veya anüsteki şişmiş kan damarlarıdır. Rektumun içinde meydana gelen dahili veya anüs çevresindeki deri altında gelişen harici olabilirler. Hemoroitler sıklıkla bağırsak hareketleri sırasında kanamaya, ayrıca kaşıntı, ağrı ve tahrişe neden olur.

İki tür hemoroid vardır: iç ve dış. İç hemoroidler rektumda gelişirken, dış hemoroidler anüs çevresindeki deri altında oluşur.

İç hemoroidler genellikle ağrısızdır, ancak bağırsak hareketleri sırasında kanamaya neden olabilir. Ayrıca anal açıklıktan sarkabilir veya dışarı çıkabilirler. Dış hemoroidler genellikle ağrılıdır ve kaşınabilir veya kanayabilir. Ayrıca tromboze olabilir veya pıhtılaşmış kanla şişebilirler.

Hemoroidler yaygındır ve yetişkinlerin %25’ini etkiler. Çoğu zaman bağırsak hareketleri, hamilelik veya obezite sırasında ıkınmadan kaynaklanırlar. Hemoroid ayrıca uzun süre oturmaktan, kronik kabızlık veya ishalden, anal ilişkiden veya yaştan da kaynaklanabilir.

Durumun ciddiyetine bağlı olarak hemoroid için bir dizi farklı hemoroid tedavisi vardır. Bunlar;

Ameliyat: Ameliyat son çare seçeneğidir ve genellikle yalnızca diğer tedaviler başarısız olursa önerilir. Ameliyat, hemoroidin çıkarılmasını veya kan akışının kesilmesini içerir.

Lastik bant ligasyonu: Lastik bant ligasyonu, doktorunuzun ofisinde yapılabilecek cerrahi olmayan bir seçenektir. Kan akışını kesmek için hemoroid tabanının etrafına bir lastik bant yerleştirilir. Lastik bant birkaç gün sonra düşer ve ölü doku yaklaşık bir hafta içinde dökülür.

Skleroterapi: Skleroterapi, doktorunuzun ofisinde yapılabilecek başka bir cerrahi olmayan tedavi seçeneğidir. Hemoroidi küçültmek için etrafındaki dokuya kimyasal bir solüsyon enjekte edilir.

Kızılötesi pıhtılaşma: Kızılötesi pıhtılaşma, doktorunuzun muayenehanesinde yapılabilecek başka bir cerrahi olmayan seçenektir. Hemoroidi küçültmek için etrafındaki dokuya ısı uygulamak için özel bir cihaz kullanılır.

Ev ilaçları: Witch elale, aloe vera jeli, oturma banyoları vb. semptomları hafifletmeye yardımcı olabilecek birkaç ev ilaçları vardır.

Hemoroid cerrahisi genellikle hemoroid ile ilişkili semptomların giderilmesinde çok başarılıdır. Ayrıca, daha fazla komplikasyonun gelişmesini önlemeye yardımcı olabilir. Hemoroid cerrahisinin başlıca avantajlarından bazıları şunlardır:

  • Ağrı ve kaşıntıdan kurtulma sağlayabilir.
  • Büyümüş hemoroidleri küçültmeye yardımcı olabilir
  • Hemoroid kaynaklı kanamayı durdurmaya yardımcı olabilir.
  • Başka komplikasyonların gelişmesini önlemeye yardımcı olabilir

Hemoroid tedavisinde etkili olabilecek bir dizi farklı cerrahi olmayan tedavi vardır. Bu tedavilerin başlıca faydalarından bazıları şunlardır:

  • Ağrı ve kaşıntıdan kurtulma sağlayabilirler.
  • Büyümüş hemoroidleri küçültmeye yardımcı olabilirler.
  • Basur kanamasını durdurmaya yardımcı olabilirler.
  • Genellikle ameliyattan daha ucuzdurlar.
  • Ayakta tedavi ortamında yapılabilirler.

Give a Comment