İmplant Diş Hangi Durumlarda Yapılır?

İmplant diş tedavisi estetik diş tedavileri arasında en popüler seçenek arasında yer alıyor. İmplant diş hangi durumlarda yapılır, kimler implant yaptırabilir, Letsmedi konusunda hemen size bilgi verelim.

İmplant Diş Hangi Durumlarda Yapılır?

Ağzınızda eksik diş varsa estetik açıdan istemediğiniz bir görüntü ortaya çıkar. Ayrıca işlevsel şekilde çiğneme fonksiyonunu da yerine getiremezsiniz. Diş eksikliğinize bağlı olarak ağzınızın kanama süreci de değişir.  Çene kemiğinizde büyük sorunlar ortaya çıkabilir. Bu süreçte ağzınızın kapanışı dahi farklı olacaktır.  Bu süreçte implant diş tedavisi yaptırabilirsiniz.

İmpilant diş hangi durumlarda yapılır, implant dişin faydaları nedir, kimlere implant diş tedavisi uygulanmaz? Gelin birlikte bakalım;

İmplant diş tedavisinin yapılabileceği durumlar;

  • Ağzınızda bir ya da daha fazla diş kaybı varsa uygulanabilir. Ayrıca bütün dişleriniz eksikse de implant tedavisi uygulanabilmektedir.
  • Tek diş kaybınız varsa sağlam olan çevre dişler kesilerek köprü tedavisi uygulanıyorsa çevre dişler kesilir. Ancak komşu dişlere zarar vermeden bir tedavi süreci geçirmek istiyorsanız implant tedavisi tercih edebilirsiniz.
  • Birden fazla diş kaybınız varsa iki ya da daha çok implant uygulaması ile sabit köprü tedavisi de uygulanabilir.
  • Tüm dişlerini kaybeden kişilerde ise tam protez adıyla bilinen damak protezleri uygulanır. Bu protezlerdeki en büyük sorun ise çiğneme, tat alma ve konuşma sorunlarıdır. Bunun dışında tutuculuk da zayıftır. Bu durumlarda iki ta ya dört implant yapılarak tam protezin tutuculuğu arttırılabilir. Ayrıca çoklu implantla sabit protez de uygulanabilmektedir.
  • Büyük azı dişlerini kaybedenler ya da arka bölgede dişsiz kalanlar da implant tedavisi yaptırabilir.  Arka yapılarda bölgesel bir kayıp varsa çok sayıda implantla köprü uygulaması yapılacaktır.
  • Belli bölgelerde birden fazla boşluğunuz varsa köprülerin gövdeleri uzun olacaktır. Bu durumda da tutuculuk sıkıntılı olur. Bu bölgelere implant yaparak köprüleri destekleyebilirsiniz.

İmplant tedavisine diş hekiminiz karar verir. İmplant diş hangi durumlarda yapılır, merak edenler öncelikle muayene olmalıdır. Öncelikle kemik yapısı tamamlanmamış 18 yaşından küçük kişilerde uygulanmaz. Uygun yaşlarda ise çene ve kemik gelişimini tamamlamış olmak dikkate alınır.  Diş hekimi bunun için bir röntgen çeker ve sürece karar verir.

Letsmedi’ye hemen bir uğrayın ve estetik konusunda hemen bir muayene olun.

Give a Comment