Kadınlarda Orgazm Sorunu

Kadınların yaşadığı sorunlardan biri de orgazm olamamaktır.Orgazm olamayan kadında cinsel yanıta eşlik eden mutluluk ve rahatlama hissi engellenmiş olur.
Cinsellik zincirinde bir bozulma yoksa erotik durumlarda önce yakınlaşmalar belirir,daha sonra cinsel uyarılmalar başlar.Ön sevişme ve partnerlerin birbirlerinin vücutlarını okşamaları sonucunda cinsel ilişki ve orgazma yol açar.

[irp]

Olumlu yaşanan bir cinsel ilişki,mutluluk ve rahatlama duygusu ile son bulur.Cinsel davranış biçimi böylece bozulmadan sürdürülür.Oysa bozulmuş olan bir cinsel ilişki de ise kadın rahatlama ve orgazm duygusunu tatmadığı için tüm cinsel ilişki altüst olup kadında gerginlik ve sinirlilik görülür.
Olumsuz yaşanan cinsel ilişki mesleki ve kişisel kaygılar ya da farklı konularda yaşanmış olan olumsuzluk sonucunda ortaya çıkabilir.Hoş olmayan bu durumu yaşayan kadınlar sosyal hayatlarında da gergin olacaklarından,mesleki yaşantıları da olumsuz etkilenecektir.
Olumsuz cinsel hayat bir kez başladı mı sürekli kendini tekrarlama eğiliminde olacaktır.Sıkıntı verici bu durumdan kurtulmak için kadının öncelikle kendisini mutlu edecek olan cinsellik hayatına inanması gerekir.Bu sorunu yaşayan kadının aynı zamanda partnerlerine de büyük görev düşmektedir.Partnerlerin birbirlerine karşı daha sabırlı,daha sevgi dolu,daha anlayışlı ve birbirlerine daha fazla güven vermelidirler.Ayrıca kadınlarda yaşanan orgazm durumu üzerinde değişik durumlarda etkili olur.
Performans anksiyetesi Cinsel yeterlilik,sevginin hissedilmesinden çok partnerin onayı ile özdeşleştirilir.Cinsellikteki performans hakkındaki beklentiler kişinin çevresinden duyduğu abartılara dayanır.
Performans baskısı Her iki cinste de orgazma ulaşma konusunda baskı olabilir.Erkekler her istediklerinde ereksiyon, kadınlar da her cinsel ilişki sırasında orgazm olmayı görev bilirler.Ayrıca kızgınlık,güç çatışmaları,güven kaybı ve partner ile cinsellik arasında iletişim eksikliği de kadınlarda orgazm olamama sorununu tetikleyen önemli faktörlerdendir.

Ergenlerde cinsel davranışlar

Bizi Facebook tan takip edebilirsiniz.

Sağlık Kanalı

Give a Comment