Medya Ajansı Seçiminde Hangi Hususlara Dikkat Edilmeli?

Sosyal medyanın olmadığı bir dünyayı kimse hayal edemez. Ancak, insanların 2000’li yıllardaki sosyal medya anlayışı ile günümüzdeki anlayışlarının aynı olmadığını ifade edebiliriz. Artık sosyal medya önemli bir para kazanma aracı olarak görülüyor. Bilhassa markalar; ürün ve hizmetlerini sosyal medya aracılığıyla hedef kitleleri ile buluşturmak istiyorlar.

Büyüklüğünden bağımsız bir şekilde her markanın kendisini sosyal medya konusunda geliştirmesi gerekir. Bu noktada, çok daha profesyonel sosyal medya faaliyetleri adına bu alanda uzman bir medya ajansı ile çalışılmalıdır. Ancak, bu tür faaliyetlerin yaygınlaşmasıyla beraber piyasaya çok fazla medya ajansının çıktığını ifade edebiliriz. Aralarından kaliteli olanını bulmak adına seçici davranılmalıdır.

Medya Ajansı Ne İş Yapar?
Medya Ajansı Ne İş Yapar?

Medya Ajansı Ne İş Yapar?

Sosyal medya ajansı; büyüklüğünden bağımsız olarak her markanın sosyal medya platformlarında çok daha güçlü olması adına birtakım faaliyetlerde bulunur. Bunun yanı sıra, yapmış oldukları faaliyetler şu şekilde özetlenebilir:

  • Her şeyden önce, sosyal medya stratejisi geliştirilir. Markanın özellikleri, ihtiyaçları ve hedefleri ile yüzde yüz uyumlu bir sosyal medya stratejisine sahip olunmalıdır.
  • Takdir edersiniz ki, her markanın bir hedef kitlesi vardır. Kadın parfümü satan bir markanın hedef kitlesi tahmin edebileceğiniz gibi genç ve orta yaşlı kadınlardır. Bu konudaki örnekler çoğaltılabilir. Sosyal medya ajansı; markanın hedef kitlesini en iyi şekilde analiz etmelidir. Hedef kitleye hitap eden stratejiler geliştirmelidir. Bunun yanı sıra, rakip analizinin yapılması da şarttır. Bilhassa rakiplerin sosyal medya sayfaları incelenmelidir. Paylaşımlarının özelliklerine bakılmalıdır. Ayrıca, paylaşım sıklıkları da örnek alınması gereken detaylar arasındadır.
  • Kaliteli içerik her alanda iş yapar. Web tasarım sırasında siteye özgün, kaliteli ve ziyaretçilerin ilgisini çekecek türden içerikler yüklenir. Aynı husus sosyal medya yönetimi için de geçerlidir. Bilhassa hedef kitlenin dikkatini çekecek türden içerikler hazırlanmalıdır. Başta videolar olmak üzere görsel seçeneklerden yararlanılabilir.
  • Reklam ve kampanya yönetimi; medya ajansının sorumlulukları arasında bulunur.
  • Tıpkı SEO sürecinde olduğu gibi sosyal medya yönetiminde de analiz yapılmalıdır. Bir başka deyişle, medya ajansı; o güne kadar yapmış olduğu faaliyetlerin işe yarayıp yaramadığını birtakım araçlarla ölçmelidir. Ardından, sosyal medya hizmeti verilen markaya rapor sunulmalıdır.
  • Sosyal medya operasyon süreçleri; yine medya ajansı tarafından gerçekleştirilir. Bir başka deyişle, sosyal medya hesapları olabilecek en iyi şekilde yönetilir. Nerede ve ne zaman paylaşım yapılması gerektiği hususuna önem verilmelidir. Ayrıca, sosyal medya hesabını takip eden kullanıcılarla nasıl iletişim kurulacağına karar verilmesi de bu sürece dahildir.

Medya Ajansı Seçimi Nasıl Olmalı?

Medya ajansı seçimi sırasında birtakım hususlar dikkate alınmalıdır. Markanın hedef ve beklentilerine öncelik tanınmalıdır. Bunun yanı sıra, sosyal medya ajansının ne kadar profesyonel olduğu da göz önünde bulundurulması gereken detaylar arasındadır. Son olarak, sosyal medya ajansının vermiş olduğu hizmetlere odaklanılmalıdır.

Give a Comment