Saç Ekimi Sonuçları Neden Farklılık Gösterir?

Saç ekimi sonuçlarının kişiden kişiye fark ediyor olması, tıpkı organ nakillerinde olduğu gibi, alınan dokunun nakilden sonra vücut tarafından kabul edilip edilmemesi durumu şeklinde kıyasla özetlenebilecek bir durumdur. Ancak elbette saç ekiminin sonuçlarının farklılık göstermesinin tek nedeni, olağan operasyon sonuçları olmayabilir. Kişinin operasyon sonrasında bakım uygulamaları ve yaşam biçimi, uygulamanın sonuçlarını doğrudan etkiler.

Saç ekimi sonuçları, operasyon türüne göre de belli düzeyde farklılık gösterebilir. Örneğin, DHI saç ekiminin ekim sonrası uzayan greft sayısı ile FUE tekniğinin sonuçları aynı değildir. Burada yöntemin doğası gereği kayıp oranının değişikliğinden söz edilebilir.

Bunun dışında etkili faktörlerden bir tanesi de kuşkusuz operasyonunun tıbbi koşullarda uzmanlarca yapılmasıdır. Bu işlemler estetik cerrahi uygulamaları standardında yer alır ve sadece klinik ortamda hekimler gözetiminde yapılabilir. Bu işlemlerin yapılabilmesi için Sağlık Bakanlığının belli koşullarına uyum zorunludur. Merdiven altı koşullarda saç ekimi yaptırmanın, operasyonun sonuçlarından daha ziyade etkileri olabilir. Bu nedenle resmi ruhsatlı kliniklerde ve hekimlerin gözetiminde uygulama oldukça önemlidir.

Saç Ekimi Etkili Bir Yöntem midir?

Saç ekimi, kadın erkek fark etmeksizin son yıllarda oldukça tercih edilen bir işlem haline gelmiştir. Saç ekimi, saç dökülmesi sorunu ya da saç kaybı yaşayan kişilerde seyrelme ve kellik sorununa doğal ve kalıcı bir çözüm yoludur. Saç kökünün artık aktif olmadığı, saçsızlığın oluştuğu alanlara sağlıklı saç köklerinin mikro cerrahi yöntemlerle nakledilmesi işlemine saç ekimi adı verilmektedir. Saç ekiminde dökülen bölgeye, hastanın kendi sağlıklı saçları eklenmektedir.

Saç ekimi tamamen kişiye özel planlanır ve uygulanır. Saç ekimi operasyonuyla hastanın genellikle ense bölgesindeki dökülmeye dirençli saç kökleri toplanır ve seyrelme olan ya da tamamen dökülmüş olan kısımlarda açılan kanallara ekilir. Amaç; baş bölgesinde ekim yapıldığı belli olmayacak doğallıkta, kalıcı bir şekilde saçlı görünüm kazandırmaktır.

Yapılan araştırmalara göre saç ekimi işleminin en yaygın olarak uygulandığı grup, 50 yaş üzeri erkekler olarak belirtilmektedir. Saç ekimi işleminin, alanında uzman doktorlar tarafından hastane ortamında yapılması tıbbi açıdan en güvenli yoldur.

Her kişinin vücut yapısı, kıl kökleri veya hormonel durumları farklı olmasından dolayı uygulanan cerrahi müdahalenin sonucunda farklılıklar gözetilmesi doğal bir durumdur.

Saç ekiminin etkili olup olmadığına dair yorum yapabilme yetkisi, uluslar arası tıbbi otoriteler ve ülkemiz sağlık otoritelerine aittir. Mevcut kurallar kapsamında bu operasyonun kabul edilmiş ve tıbbi protokollere dahil edilmiş olması, bir tedavi yöntemi olarak onaylandığının göstergesidir. Her bireyde aynı oranda sonuç vermiyor olsa da, bu operasyonlar sonuçları itibariyle, kabul edilebilir ölçekte etkili kabul edilir.

Saç Ekimi Sonuçlarını Etkileyen Faktörler
Saç Ekimi Sonuçlarını Etkileyen Faktörler

Saç Ekimi Sonuçlarını Etkileyen Faktörler

 • Uygulama kalite ve özellikleri
 • Kişinin anatomik nitelikleri
 • Saçın özellikleri
 • Kişinin genetik nitelikleri
 • Saç köklerin yerleştirilmesi
 • Saç ekim Sonrası kişinin özenli davranması
 • Ekim yapan doktorun uzmanlık ve deneyim sahibi olması
 • Uygulanan saç ekim tekniği
 • Saç ekilen kişinin beslenme şekil ve düzeni
 • Saç derisi bakım, hijyen ve temizliği
 • Davranışsal etkenler
 • Saç dökülmesi sebebine ilişkin nedenler
 • Stresli yaşam koşulları

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, kendinize uygun saç ekimi yöntemini belirlemek olacaktır. Bunun içinde alanında uzman hekimlerden veya sağlık kuruluşlarından onay almanız gerekmektedir. Ayrıca saç ekimi işlemi olan kişilerin, işlemden sonraki süreçte öz bakım ve hijyenlerine oldukça dikkat etmeleri gerektiği uzmanlar tarafından şiddetle önerilmektedir. Ameliyat sonrası ağır sporlar yapmaktan veya kendinizi yoracak fiziksel aktivitelerden kaçınmalısınız. Aynı zamanda beslenme düzeninize de maksimum önemi göstermelisiniz.

Klinik Uyarıları Dikkate Alın

Saç ekimi sonrasında bir süre başınızın açık (hava alacak şekilde) kalması ve ekim yapıldığının doğal olarak anlaşılması durumu söz konusudur. Bu süreçte başınızı örtmeye çalışmak büyük bir hatadır. Benzeri şekilde uyku pozisyonunuza ve diğer davranış şekillerinize de dikkat etmeniz gerekir. Zaten hekiminiz sizi bu hususlarda uyaracaktır.

Bunlar ve çok daha fazlası için, açık kaynak verileri yerine hekimler sağlık kuruluşlarına başvurunuz. En doğru ve sizin için geçerli bilgi ancak bu kanalla elde edilebilir. Sağlıklı sonuçlara ulaşabilmek için ve saç ekimi sonuçlarının en etkili seviyede olabilmesi için klinik uyarı ve talimatları harfiyen yerine getirmeniz gereklidir.

Give a Comment