Tiroit Hormon Eksikliği

Hipotiroidi yani Tiroit Hormon Eksikliği, Tiroit hormonunun az salgılanması veya tiroit hormonunun etkisine direnç gelişmesine bağlı olsun bir hastalıktır. En sık sebebi haşimato hastalığıdır. Diğer nedenler ise tiroit bezinin iltihabi hastalıkları, tiroit bezinin alınması, iyot eksikliği, aşırı iyot, ilaçlar (lityum, antitiroid ilaçlar, perklorat ),hipofiz yetmezliği, hipotalamus hastalıklarıdır.

İyot eksikliğine bağlı hipotiroidi de tiroit bezi çok fazla büyümüştür. Diğer nedenlere bağlı hipotiroidilerde tiroit bezi normal, küçük veya büyük olabilir.

Semptomlar: Metabolizmadaki yavaşlamaya bağlı ortaya çıkan bulgulardır. Aşırı üşüme çok uyuma kilo alımı depresif davranışlar, kabızlık, çabuk yorulma görülen başlıca semptomlardır. Bu hastalar dokun bakışlıdır, ciltleri kalın ve kabadır. Göz çevresinde ödem, kol ve bacaklarında basmakla iz bırakmayan ödem bulunabilir.

[irp]

Hastaların %10 unda diastolik hipertansiyon vardır. Yüksek kolesterol görülebilir. Tiroit hormon takviyesi ile tansiyon ve yüksek kolesterol düzelebilir. Tansiyonu düşürmek için beta bloker kullanımı kalp hızında ciddi düşmelere neden olabilir.

Tanı: Birincil hipotiroidide ST4 düşüklüğü ve TSH yüksekliği en önemli laboratuvar bulgusudur.
Tedavi: Levotiroksin (T4) preparatları kullanılır. Kullanılan levotiroksin osteoporoza neden olabilir.

Give a Comment