Uyku ve uyku sorunları

Uyku da gündelik temel ihtiyaçlarımız olan yemek, içmek gibi hayatımızda çok önemli bir yere sahiptir. Yetişkin bir insanın 7 ile 8 saat arası uyuması onu ertesi güne zihinsel, fiziksel ve ruhsal olarak daha iyi başlamasına olanak verir.

Uyku ve uyku sorunları yaşayan insanlar, uykusunu almış insanlara göre daha sinirli, sabırsız yapacağından yaşam çevresinde bir süre sonra istenmeyen insan konumuna gelebilirler. Bununla birlikte iş yerindeki veriminde de azalma yol açabileceği gibi, kişiyi depresyona da sürükleyebilir.

Ayrıca gece iyi uyuyamayan insanlar, gün içinde yanlış zamanlarda uykuya dalmaya meyillidirler ve bu da hayati tehlikeye yol açabilmektedir. Kişinin araba kullanırken, yemek yaparken, çalışırken, olmadık zamanda uyku durumuna geçmesi sadece kendisi için değil, çevresi için de bir tehdit oluşturur.

Uykusuzluk bazen strese dayalı birkaç gece sürebilirken bazen de kronik olarak daha uzun sürer. Örneğin ertesi gün çok önemli bir sınavı olan ve bunu kafaya takmış bir birey, girdiği toplantının kötü geçmesi sonucu morali bozulan birey, evine, kendi yatağına alışmış ve başka bir yerde yatan birey strese dayalı uyku problemi çekebilmektedir.

[irp]

1 ay gibi uzun bir süredir uyku problemi yaşıyorsanız, tıbbi yardım almanın zamanı gelmiştir. Yapılacak incelemeler sonucu, doktorunuz sorunu bulmada ve bu sorunu çözmede size yardımcı olacaktır.
Doktorunuza danışmadan kullanacağınız uyku hapları sorununuzun çözümü olmayacağı gibi, siz de başka sorunlarda meydana getirebilir. Kimi uyku ilaçları sizi kısa süreli uyutur, kimisi ise uzun süreli bir uyku çekmenize yardımcı olur. Doktorunuzla görüştükten sonra en iyi çözüm bulunacaktır.

Gerçekten uykunuzun geldiğini hissettiğiniz zaman uyumaya çalışın. Uykunuz gelmeden uyumayı denerseniz, bu sizde stres yaratıp, daha çok uykusuzluğa sebebiyet verebilir. Çalışmadığınız zamanlarda da uyku düzeninize bağlı kalmaya çalışın.
Gün içinde de şekerleme yapmaktan uzak durmakta fayda var. Çok içiniz geçtiği ve karşı koyamadığınız takdirde gün içerisinde 1 defa 1 saatten az olarak şekerlemenizi yapınız ve zaman içerisinde azaltmaya özen gösteriniz. Bunları yaptığınız takdirde daha düzenli ve iyi bir uyku çekerek, güne zinde başlayabilirsiniz.

Detoks insanı ne kadar mutlu eder?

Give a Comment