Cilt Bakımı Sıralaması Nasıl Olmalıdır?

Cilt bakımı sıralaması bakımdan etki görebilmemiz için önemli bir konudur.. Bu sıralamayı yapmadan önce cildinizin hangi tür bir cilt yapısına sahip oldu çok önemlidir. Kuru ciddi yağlı veya karma cilt tipler içerisinde hangi cilt tipiniz olduğunu bilmeli ardından hangi sırayla hangi ürünleri doğru bir şekilde kullanmamız gerektiğine bakmalıyız.

Kuru ciltliyseniz cildinizin neme ihtiyacı vardır. Yağlı ciltlerde T bölgesinde oluşan yağlanmaların sebebi ise yanlış ve bazen hatalı ürünler kullanmak oluyor. Genellikle en çok cilt tipine sahip olan insanlar karma cilde sahip olanlardır.

Bunun dışında yağlı bir cilde sahip olanların yapması gereken şey doğru ürünleri ve cilt tipine en çok uygun olan ürünleri kullanması gerekir. Bir yağlı cilde sahip kişinin her ürünü kullanamayacağı gibi her ürünü her gün kullanmamalıdır.

Eğer yağlı bir cilde sahipseniz çok dikkatli olmalısınız. Şimdi bunların yanı sıra hangi sıra ile hangi ürünleri kullanmamız gerektiğine bakalım. Cilt bakımı sıralaması nasıl olmalıdır, profesyonel cilt bakımı aşamaları dışında ayrıca medikal cilt bakımı sıralaması da vardır. Burada önemli olan siz hangi tür bir bakım yapmak istediğinizdir ama unutmamak gerekiyor ki profesyonel veya medikal bir cilt bakımı yapabilmek için öncelikle doğru ürüne sahip olmamız gerek ve bunların hepsini profesyonel bir şekilde cilt bakım üzerine eğitim alan kişiler olmalıdır.

Cilt bakımı sıralaması nasıl olmalı diye baktığımızda sıralama şu şekilde olmalıdır;
Cilt bakımı sıralaması nasıl olmalı diye baktığımızda sıralama şu şekilde olmalıdır;

Cilt bakımı sıralaması nasıl olmalı diye baktığımızda sıralama şu şekilde olmalıdır;

  • Yüz temizleme jeli
  • Tonik
  • Serum
  • Nemlendirici
  • Gözaltı kremi 
  • Dudak bakım kremi

Bu sıralamanın birçok insan da değişiklik göstereceğini unutmamak gerekiyor. Ciltten cilde göre değişiklik göstereceği için dikkat etmek gereken şey hangi cilt tipine hangi uygulamayı yapmaktır. Eğer sivilceli bir cilde sahipseniz sivilce geçirici veya önleyici kremleri akne karşıtı ürünleri kullanmak çok doğru olacaktır. Nemlendiriciyi kullandıktan sonra serumu kullanıyorsanız yine hatalı bir şey yapacaksınız.

Çünkü öncelikle cildinizi temizleyip iyice arındırmanız gerekiyor. Ardından ise doğru bir şekilde cildimize uygun Toniği uygulayarak hem aknelere karşı olabilir hem de doğru nemlendirmeyi sağlayacak bir zemin hazırlarız ve ardından yoğun bir şekilde ihtiyacımız olan nemlendiriciyi veya bir yağı (bu yağ ile cildimize ne yapmak istiyorsak kırışıklık karşıtı olabilir veya cildimize hidrolik asit gibi) kullanabilmek cildinize uygulamak gerekiyor. Ardından bu yaptığımız temizleme ve doğru bir cilt bakımından sonra bunu tamamlayacak bir bariyere ihtiyaç vardır. Bu bariyer ise nemlendirici kremden oluşur. Her nemlendirici krem her cilt tipine uygun değildir.

Cilt bakım ürünlerinin önemi
Cilt bakım ürünlerinin önemi

Cilt bakım ürünlerinin önemi

Herkes uyguladığı ürünleri popüler olan ürünler ile tercih eder. Fakat burada yapılması gereken doğru cilt tipine göre ürünleri kullanmak gerekir. Örneğin yağlı bir cilde sahipseniz burada içinde hidrolik asit olmayan ürünleri tercih etmelisiniz veya sizi çok yoğun kuru cilt nemlendirici değil daha çok sizin cildinize kurutacak mat bitişli dediğimiz kremleri kullanması gerekir. Kuru ciltliyseniz çok yoğun nemlendirici kullanmadığınız ve doğru toniği seçmeniz gerekir.

Doğru temizlik yapılmazsa cilde temizleme jelinin işe yaramaması sonucunda cilt yine kuru kalacaktır. Hem nemlendirici de hem de temizleyici bir yüz temizleme jeline ihtiyaç vardır. Cilt bakımı rutini genellikle herkesin yapmak istedi ve bir türlü doğruyu seçemediği ürünlerle ilerlemesi sonucunda kötü bir cilde sahip olmasıdır. Eğer gerçekten iyi ve sağlıklı bir cilde sahip olmak istiyorsanız doğru ve düzgün bir cilt bakımı rutini yapmalı ve doğru sıralama şeklinde ilerlemelisiniz.

Gece cilt bakımı nasıl olur?

Gece cilt bakımı sıralaması genellikle sabah kullanmadığımız serumları, nemlendiricileri kullanmamak gerek. Gece ve sabah diye ikiye ayırmalıyız. Eğer ki karma girdi ve sivilceye meyilli bir cildiniz varsa Burada sizin sivilce bakımı olan ürünlere yönelmeniz gerekir. Eğer sivilceye akneye eğilimli bir cildiniz varsa burada yapmanız gereken şey doğru sivilce ürününü kullanmaktır. Nemlendiriciden önce kullanılan serum aslında burada sivilcelerinizi etki edecek kremler olmalıdır.

Cilt bakımının püf noktaları nedir?
Cilt bakımının püf noktaları nedir?

Cilt bakımının püf noktaları nedir?

Püf noktalarına baktığımızda ise şunu söylemeliyim ki bazı detaylar hem yararı var hem zarar vardır. Örneğin kullandığımız nemlendiriciden önceki serumlar veya akneye meyilli ciltler için olan kremleri doğru ve zamanında kullanmak gerekiyor.  Krem kurumadan veya serum tam olarak emilmeden üzerine doğru bir şekilde biri nemlendirici bile kullansanız yine işe yaramayacaktır.

Sivilceli bir cildiniz olduğu halde ve siz sivilce için kulağınız kremi doğru şekilde yedirmez ise ve o kremin emilmesini beklenmezse olacak şey şudur ki artık o krem etkisini yitirir. Çünkü doğru nemlendirici kullanmak demek öncelikle o bariyeri oluşturacak şey demektir. O cilt bariyeri oluşturmadan önce yapmamız gereken her şeyi yapmalıyız. Yani cildimize vermek istediğimiz her şeyi vermeliyiz. Aksi takdirde bariyer hiç temizlenmemiş temizlense bile tamamlanmamış bir cilt üzerinde oluşur. Bu da sizin cildinize iyi götüreceği halde daha kötü gitmesine yol açacaktır.

İlginizi çekebilecek içerik: Sinoz Göz Çevresi Kremi Kullananlar

Sağlık Kanalı Facebook sayfasından da bizi takip edebilirsiniz.

Give a Comment