Hametan Pişik için Kullanılır mı?

Hametan, pek çok cilt sorunu için kullanılan bir ilaçtır. İlacın iki farklı türü bulunmakta olup bu türler pomad ve krem şeklinde ifade edilebilmektedir. Her ikisi de benzer etkilere sahip olmakla birlikte pomad, kremden daha yağlı bir yapıya sahiptir. Hametan krem kullananlar, kremin yağ oranının çok daha az olduğunu ifade etmekte olup genel olarak cilt sorunlarında tedavi için kremin kullanılabildiğini belirtmektedir.

100 gram Hametan kremde 5.35 gram Hamamelis virginiana distilatı bulunmakta olup kremde bulunan yardımcı maddeler ise şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Sorbik asit
 • Setil alkol

Kremi kullanmadan önce bir hekim tavsiyesine başvurulması önerilmekte olup bu yöntem çok daha sağlıklıdır.

Hametan Krem Nedir?

1 ve 2. dereceden yanıklar ile güneş yanıkları, bebek ve küçük çocuk pişikleri, meme başı çatlaklarında bakım ve onarım gibi nedenlerle kullanılan Hametan kremin etken maddesi Hamamelis virginiana distilatı olarak bilinmektedir. 30 gramlık tüpler halinde satışa sunulan krem, cilt sorunlarını tedavi etme noktasında Hametan krem kullananlar sayısında bir artış görülmesine neden olmaktadır.

Etkin madde olarak kremin 100 gramında 0.64 mg Hamamelis ketonları şeklinde standardize edilen Hamamelis virginiana özütü bulunmaktadır. Kremin içerisinde yer alan ve etken madde olarak kullanılan Hamamelis virginiana sulu özütü; iltihap giderici, doku büzücü ve kanamayı durdurucu etkilere sahip olduğu için bu alanlarda meydana gelen cilt sorunlarının tedavisinde kullanılmaktadır. Krem kullanımı öncesi hekim tavsiyesine başvurulması gerekmektedir.

Hametan Krem Kullanım Alanları
Hametan Krem Kullanım Alanları

Hametan Krem Kullanım Alanları

Hametan krem kullanım alanları genel olarak cilt sorunları ile çerçevelenmektedir. Bu bağlamda kullanım alanları ile ilgili genel hatları ile aşağıdaki gibi bir sıralama yapılması olanaklıdır:

 • Krem içerisinde yer alan ve Hametan krem prospektüs kapsamında belirtilen etken madde, Hamamelis virginiana distilatıdır. Bu bağlamda etken maddenin doku büzücü etkisi, kremin cilt üzerindeki yaralanmalarda kullanılabilmesini mümkün kılmaktadır. Bu bağlamda deride meydana gelen yaralanmalar sonrasında kullanılan krem, deri proteinlerinin çökmesini sağlamakta olup dokuyu büzmekte ve kalınlaştırmaktadır.
 • Etken maddenin kanamayı durdurucu etkisi bağlamında deri yaralanmaları sonrasında kullanılan krem, deri yaralanmaları sonucunda oluşan kanamaları durdurmakta ve pıhtılılaşma sürecini hızlandırmaktadır.
 • İltihap giderici etkisi sayesinde krem, ciltteki iltihaba bağlı olarak gelişen belirti ve bulguları gidermekte olup ciltte meydana gelen iltihaplanmalarda kullanılabilmektedir.
 • Krem, aynı zamanda bebek ve küçük çocukların pişiklerinde kullanılmaktadır.
 • Kurumuş, çatlamış, yarılmış derilerin tedavisinde Hametan krem kullanılmaktadır.
 • Güneş yanıkları ve 1 ve 2. dereceden yanıklarda kullanılmaktadır.

Hametan kremin kullanım alanları yukarıdaki gibi olsa da krem kullanımı öncesinde doktor tavsiyesine başvurulması oldukça önemlidir.

Hametan Krem Bebeklerde Kullanılır mı?

Hametan krem, etken maddesi sayesinde cilt sorunlarında kullanılabilmekte olup bebek ve küçük çocukların pişiklerinde de tercih edilebilmektedir. Pek çok insan, bebeklerde bu kremi kullanıp kullanamayacaklarını merak etmekte ve bu konuda detaylı bir araştırma sürecine girmektedir. Her şeyden önce, bu konuda hekim tavsiyesine başvurulması gerekmekte olup Hametan krem prospektüs, bebeklerde kullanımı ile ilgili detaylı bilgiler vermektedir.

Kremin çocuklarda kullanımı ile ilgili bilgiler bulunmakta olup doğumdan itibaren bebeklerde krem kullanımının gerçekleştirilebileceği ifade edilmektedir. Bunun yanı sıra bebek ve küçük çocuklarda görülen ve oldukça rahatsız edici bir sorun olan pişik için de krem tercih edilebilmektedir. Hametan pişik kremi olarak kullanılabilen kremin, dikkatli ve özenli bir şekilde kullanılması gerekmektedir.

Hametan Krem Pişik için Kullanılabilir mi?
Hametan Krem Pişik için Kullanılabilir mi?

Hametan Krem Pişik için Kullanılabilir mi?

Pek çok ebeveyn, bebeklerde görülen pişik sorununun tedavisi konusunda çeşitli araştırmalar içerisinde olmaktadır. Bilindiği üzere pişik, çeşitli nedenlerden dolayı bebeklerde görülen bir problemdir. Bebeklerde pişik nedenlerini genel olarak aşağıdaki gibi sıralamak olanaklıdır:

 • Bez değişimi sonrasında bebek poposunun yeterli ve gerekli şekilde temizlenmemiş olması.
 • Bebeklerin oldukça sıcak ortamlarda bulunması
 • Bebek bezinin değiştirilmesi gereken vakitten çok daha sonra değiştirilmesi ve bebeğin ıslak bir beze maruz kalması
 • Bebeğin ishal olması
 • Ek gıdalara yeni başlanmış olması

Yukarıdaki gibi sıralanabilen nedenlerden ötürü ortaya çıkan pişik, bebeğin huzursuz olmasına ve konforlu yaşayıştan uzaklaşmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle pişik sorunun hekim kontrolünde çözülmesi ve bebeğin konforlu yaşantısına kavuşması gerekmektedir. Pişik sorunu ile karşılaşıldığında hekimlerin tedavi olarak tavsiye ettiği ilaçlardan bir tanesi olan Hametan pişik kremi, kullanım kolaylığı ve etken maddesinden ötürü olumlu sonuçlar verebilmektedir. Fakat doktor tavsiyesi ile kullanımının önemli olduğu tekrar hatırlatılmalıdır.

 • Hametan pişik kreminin güncel fiyatı: 64.69 TL

Hametan Krem Kullanım Şekli

Hametan krem kullanımında oldukça titiz bir şekilde hareket edilmesi gerekmektedir. Günde bir ya da birkaç kere kullanılabilen kremin, lezyonlu bölgeye ince bir tabaka halinde sürülmesi oldukça önemlidir. Hametan krem kullananlar, bu hususa dikkat edilmesi gerektiğini ifade etmekte olup kremi yeni kullanacaklara çeşitli önerilerde bulunmaktadır.

Krem, bebek ve küçük çocuklarda görülen pişik sorunlarında da kullanılabilmekte olup bu konuda özenli davranılması gerekmektedir. Bu bağlamda doğumdan itibaren bebeklerde kremin kullanımı sakıncalı görülmediği için hekim tavsiyesinde kullanılabilir.

Hametan Krem Yan Etkileri Nelerdir?
Hametan Krem Yan Etkileri Nelerdir?

Hametan Krem Yan Etkileri Nelerdir?

Hametan krem olası yan etkileri aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir:

 • Dudak, dil, gırtlak ya da yüzde şişmeler
 • Deri döküntüleri

Yukarıdaki yan etkilerden herhangi birinin kullanılması durumunda hekime başvurulması gerekmektedir.

Hametan Sarı ve Mavi Renk İlaçlar Arasındaki Fark Nedir?

Hametan adlı ilacın, bilindiği üzere iki farklı versiyonu bulunmaktadır. Bu versiyonlardan biri pomad diğer ise kremdir. Bu bağlamda pek çok insan Hametan sarı ve mavi arasındaki fark nedir şeklinde bir soru sormaktadır. Sarı renkteki Hametan ilacı krem formundadır, öte yandan mavi renkteki ise pomad şeklindedir. Her iki versiyonun da satışı bulunmaktadır. Kremin kullanılmadan önce hekim önerisine başvurulması oldukça önemlidir.

Madecassol Krem Nasıl Kullanılır? adlı yazımızın da ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz.

Give a Comment