Aynur Aydın Kimdir? Kaç Yaşında?

Aynur Aydın Kimdir? Kaç Yaşında? konusuyla ilgili olarak yazdığımız makalemize hoş geldiniz. Türk müziğine damgasını vuran isimlerden biri olan Aynur Aydın, 15 Aralık 1985’te Münih, Batı Almanya’da dünyaya geldi. Gelin, bu müzik dolu hikayeyi yakından tanıyalım.

Kökleri 1970 yılında dedesinin göç etmesiyle birlikte üç kuşak boyunca Münih topraklarına yerleşen bir Türk ailesinin kızı olarak büyüdü. Çocukluğundan itibaren şarkı söyleme aşkıyla yanıp tutuşan Aynur Aydın, ilk sahne deneyimlerini çocuk ve gençlik tiyatrosu sahnelerinde kazandı. Yeteneği ve hırslı çalışmaları onu Münih’teki Westend Opera Musical School’dan mezun olmaya taşıdı.

Profesyonel kariyerine 1999 yılında Sürpriz grubuna katılmasıyla adım atan Aydın, Sürpriz adlı ilk albümünü 2000 yılında İstanbul’da kaydetti. Bu dönemde uluslararası sahnelere de adım atan genç yetenek, Sürpriz’in dağılmasının ardından Almanya’nın Tagtraeumer grubuna katıldı. Grup, 2003 Eurovision Şarkı Yarışması ön elemelerinde “Mükemmel Dünya İçin” adlı şarkı ile sahne aldı.

Aynur Aydın Neler Yaptı?

Ancak Aydın, solo kariyerine yönelerek gerçek potansiyelini ortaya koymaya karar verdi. Bu süreçte İsveçli şarkı yazarı Tony Nilsson ile yolları kesişti ve 2009 yılında ilk solo albümünün hazırlıklarına başladı. İki yıllık yoğun bir çalışmanın ardından 13 İngilizce şarkı hazırladı. Daha sonra bu şarkılar, Türkçe versiyonları ile “12 Çeşit La La – 12 Ways to La La” albümünde bir araya geldi. Albüm için kayıtlar Stockholm’deki Cosmos Studio’da gerçekleşti. İlk klip şarkısı “Yenildim Daima” ve İngilizce versiyonu “DNA” ile çekildi. Ardından “Measure Up” şarkısının Türkçe versiyonu “Yanı Başıma” için de klip çekildi.

Erdem Kınay’ın projesine katılarak “İşporta” adlı şarkıyı seslendiren Aydın, 2012 Haziran’ında Şenol Korkmaz yönetmenliğinde Belçika’da şarkıya klip çekti. “İşporta,” dinleyicilerin kalbinde taht kurarak 2012 yılında Türkiye’de en çok dinlenen şarkılar arasına girdi. 2013 yılında ilk single çalışması “Life Goes On”u dijital platformlarda paylaşan sanatçı, aynı yıl Erdem Kınay’ın “Proje 2” albümünde “Sınır” şarkısına sesiyle hayat verdi.

Nisan 2016’da Aydın, ikinci stüdyo albümü “Emanet Beden”i yayımladı. Albümdeki “Günah Sevap” ve “Bi Dakika” şarkıları Türkiye’de büyük ses getirerek üç numaraya yükseldi.

Aynur Aydın, köklü müzik kariyeri boyunca hem ulusal hem de uluslararası sahnelerde adını duyurdu. Kendine özgü sesi ve sahne enerjisiyle müziğe önemli katkılarda bulunan sanatçı, köklerini taşıdığı topraklardan fışkıran bir yetenek olarak müzik dünyasında parlak bir yıldız olarak parlamaya devam ediyor.

Simge Sağın Kimdir? konusu hakkında bilgi almak için tıklayın.

Give a Comment