Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar?

Çikolata günümüzde en çok tüketilen ve sevilen yiyecek seçenekleri içerisindedir. Gencinden yaşlısına kadar birçok kişi tarafından tüketilir. Ancak en zorlu lekelerden de bir tanesini oluşturur.

Görünmez kazalar en sık olan durumlardır. Bu oldukça geniş olsa da bir şey yiyip, içerken kazaen düşürülen şeyler derin lekeler oluşturabilir. Bunlardan bir tanesi de çikolatadır. Halı, yatak ve araba koltukları üzerine dökülebilir. Peki, çikolata lekesi nasıl çıkar?

Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar?

Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar?

Günümüzde birçok kişi çikolata lekesi nasıl çıkar sorusunu sorar. Oldukça zorlu bir leke olmakla beraber, çıkarılması mümkündür. Ancak bilinmesi gereken, hatalı uygulamaların daha kötü sonuçlara neden olacağıdır.

Giysilerde çikolata lekesi zorlayıcı olsa da, nasıl yapacağınızı bilmeniz durumunda oldukça kolaydır. Bunun öncelikle kuruması beklenmelidir. Henüz ıslakken işlem yapılmamalıdır. Zira bu durumda temiz yerlere de dağılır.

Sonrasında mümkün olduğu kadar, kumaştan kazınması gerekir. Ancak giysiye zarar verilmeden dikkatli kazınmalıdır. Ardından da ilgili bölgeye sıvı deterjan dökülür. 10 dakika civarı beklendikten sonra soğuk sıya alınarak, 15 dakika civarı beklenir. Ayrıca 5 dakika aralıklara ovalamak da fayda gösterebilir. Leke çıkmadan, kurutmaya alınmamalıdır.

Halıdan Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar?

Peki, halıdan çikolata lekesi nasıl çıkar? Burada da ilk olarak çikolatanın kurması beklenir. Yaklaşık 1-2 saat gibi bir süre yeterlidir. Sonrasında halıya zarar vermeden, dikkatlice kazınmalıdır. Ardından bir kaba ılık su, sıvı yahut toz deterjan karışımı yapılıp, bölge silinir.

Yataktan Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar?

Günümüzde birçok çocuk yatakta bisküvi, çikolata gibi yiyecekler tüketir. Her ne kadar bisküvi leke daha az leke yapsa da, çikolata büyük bir sorundur. Peki, yataktan çikolata lekesi nasıl çıkar? Bunun için önce sabırla kuruması beklenir. Ancak kurutmaya alınmadan, olduğu yerde durmalıdır.

Ardından ılık bir su hazırlanıp, deterjan ile karıştırılır. Sonrasında da dikkatli şekilde temizlemesi yapılır.

Kurumuş Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar Kadınlar Kulübü

Kurumuş çikolata lekesi nasıl çıkar kadınlar kulübü bakımından kurumuş bir çikolata lekesi endişe vermemelidir. Zira her halükârda kuruması gerekir. Çünkü ıslak durumda işlem yapılması lekenin daha fazla yayılmasına sebep olur.

Kuruması ardından ilk önce yüzeyden kazıma yapılır. Ardından da deterjanlı ılık su ile temizliği gerçekleştirilir.

Islak Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar?

Islak çikolata lekesi nasıl çıkar kesinlikle denenmemesi gerekir. Zira aksi durumda leke yayılarak, temiz alanları da etkiler. Böylece çıkması daha uzun ver zorlu olur. Yapılması gereken 1-2 saat durup, kurumasına izin vermedir. Ancak güneşte veya kurutma cihazında derin kurutma yapılmamalıdır..

Çamaşır Suyu Çikolata Lekesini Çıkarır Mı?

Çamaşır suyu günümüzde birçok lekede etkisini gösteren bir üründür. Ancak çamaşır suyu çikolata lekesini çıkarır mı açısından denenmemesi olabilir. Zira kumaşa zarar verebilir. Bunun yerine toz yahut sıvı deterjan tercih edilmelidir.

Kosla Çikolata Lekesi

Çikolata lekesinin çıkarılması için toz ve sıvı deterjan kullanılır. Kosla çikolata lekesi bakımından etkili olabilir. Ancak tedbirli olunması tavsiye edilir.

Araba Koltuğundan Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar?

Arabalar ulaşım bakımından büyük önem taşır. Yolculuk esnasında gerek şoför, gerekse yolcular çikolata yiyebileceği için koltuğa düşebilir. Birçok kişi artık çıkmayacağını düşünse de, aslında çözümü vardır. Bunun için çamaşır suyu yerine toz veya sıvı deterjanlı, ılık bir su hazırlanmalıdır. Ardından bir bez ya da sünger yardımıyla, koltuğa zarar vermeden dikkatlice silinmelidir.

Ancak bunun öncesinde kuruduğundan emin olunmalıdır. Zira aksi durum yayılmasına neden olur. Kuruması ardından kazınarak, ılık sulu deterjanla silinir.

Pratik Bilgiler

YouTube Sayfamızı takip edebilirsniz.

Give a Comment