Diş Çürüğü Nasıl Tedavi Edilir?

Diş Çürüğü Nedir ?

Diş çürükleri genel de  koyu renkli, çirkin görünüşlü oyuklar olarak halk arasında sık görülen bir sağlık sorunudur. Önlenebilir bir hastalıktır. Fakat önlenebilir olmasına rağmen dünya da bu hastalığı yaşamayan insan çok azdır.

Dişler nasıl çürür?

Bu sorunun bir çok cevabı vardır. Genel olarak ağızda bulunan bakterilerden oluşan bakteri plağı, asitli içecekler, ağız temizliğin gereken önemin verilmemesi ve daha bir çok neden sayılabilir.

[irp]

Çürük belirtileri nelerdir?

Oyulmuş bir diş ya da koyu renkli bir boşluk bize çürüğü anlatan basit uyarılardır. Fakat bazen çürük gizli kalır ve diş hekimi araç gereçleriyle ancak teşhis konulabilir.

Çürükten korunmak için yapılması gerekenler nelerdir?

İlk yapılması gereken diş hekimine başvurup hekimin verdiği önerileri dinlemek ve uygulamaktır. Daha sonraki aşama ise düzenli diş kontrolleri ve kişisel irade ile alakalı durumlardır. Dişlerimizi  günde en az 2 kere fırçalamak, diş ipi kullanmak ve dişlerimize zarar verecek maddelerden uzak durarak uzun yıllar sağlam, beyaz kısacası inci gibi dişlere sahip olabiliriz. Çürükleri engellemek biraz da diş temizliği için kullandığımız  ekipmanların kalitesiyle ilgilidir. Organik ve kaliteli ürünleri kullanır ve biraz da sorumluluk sahibi olursak çürüklerden korunabiliriz.

Give a Comment