Doğal Sağlık Deposu: Kuru Baklagiller

Lifli yapısı ile uzun süreli tokluk hissi yaratan kuru baklagiller bu özelliğiyle kilo vermeye de yardımcı oluyor. Güçlü bir bitkisel protein kaynağı olan bu besin grubunun 100 gramında ortalama 20-25 gramprotein,5 gramda posa bulunuyor. Yağ ve kolesterol içermeyen kuru baklagiller, aynı zamanda vitamin ve mineralden zengin özelliğiyle dikkat çekiyor. Kalsiyum, demir, çinko, manganez, bakır mineralleri ile tiamin, riboflabin, niasin, folik asit ve E vitamin içeriyor. Kuru baklagillerden yapılan yemekler, C vitamini kaynaklarıyla bir arada tüketildiğinde demirin vücuttaki emilimini ve faydasını arttırıyor.

[irp]

Kuru baklagiller bitkisel protein kaynakları olmakla birlikte, 100 gr.’ında 20-25 gr. protein, 5 gr. posa (sağlıklı bir bireyin her gün 20-35 gr. posaya ihtiyacı var) içerir. Ayrıca kolesterol içerikleri sıfır.

Kalsiyum, demir, çinko, manganez, bakır mineralleriyle B vitaminlerinden tiamin, riboflavin, niasin, folik asit ve E vitamini bakımından zengin.

Baklagiller, esansiyel bir aminoasit olan metiyoninden düşüktür, bu nedenle tahıllarla pişirilmesi protein kalitesini artırır. Bu, özellikle vejetaryenler için önemli. Ve pişirilirken içine et ilave edilmesi protein kalitesini yükseltir. Kuru baklagil yemekleri, C vitamini kaynaklarıyla tüketildiklerinde de demirin vücuttaki kullanımı artar. Kuru baklagiller, bitkisel proteinin yanı sıra karbonhidrat ve posa da içerir. Tanelerin dış kısmında posa, iç kısmında nişasta bulunur.

Doğal ve Sağlıklı Zayıflama

Dukan diyeti ile zayıflama

Bizi Facebook tan takip edebilirsiniz.

Sağlık Kanalı

One Response

  1. Adana Evden Eve Nakliyat
    25 Haziran 2019

Give a Comment