Madecassol Krem Nasıl Kullanılır?

Madecassol krem son zamanlar pek çok kişi tarafından incelenmeye başlanmıştır. Dolayısıyla Madecassol krem nasıl kullanılır birçok kişi tarafından merak edilir.

İlaç “Centella Asiastica” bitkisinin kullanılmasıyla meydana getirilmiştir. Medikal içerikte bir krem olup cildi onaran, yenileyen ve iyileştiren özelliktedir. Kullanım alanı geniş olmakla beraber,

 1. Yara,
 2. Yanık,
 3. Cilt lekeleri,
 4. Sivilce izleri,
 5. Çatlaklar gibi yerlerde kullanılır.

Eğer cilt sorunlarınız varsa veya bakım amaçlı kullanmak istiyorsanız, öncelikle doktora başvurmanız gerekir. Madecassol krem eczanelerden temin edilebilir, ancak bilinçsiz kullanmak daha ciddi sorunların oluşmasına neden olabilir. Bunları önlemek için hekim kontrolü olmaksızın, kullanım yapılmamalıdır.

Madecassol Krem Nedir, İçeriği Nelerdir?
Madecassol Krem Nedir, İçeriği Nelerdir?

Madecassol Krem Nedir, İçeriği Nelerdir?

Bu ilacı gerek cilt sorunlarında, gerekse bakım için kullanın içeriği büyük önem taşır. Zira içeriğindeki bazı maddelere alerjik reaksiyonlar söz konusu olabilir. Madecassol krem, Centella Asiatica’nın titre edilmiş olan ekstresini bulundurur.

Bunun haricinde her ilaçta olduğu gibi yardımcı maddeler de vardır. İlaç prospektüsünde konuyla alakalı şunlar geçer;

 1. Saf Su
 2. Terpen Bulundurmayan Lavanta Yağı
 3. Terpen İçermeyen Itır Yağı
 4. Sıvı Parafin Kalın
 5. Propilen Glikol
 6. Glikol Stearat

Peki, ilaç nerelerde kullanılır? Madecassol krem geniş bir kullanım alanı bulundurur. Bunlardan bazıları ağda sonrasında, kuru cildi nemlendirmesinde de tercih edilmesidir. Sağladığı etkiler nedeniyle birçok kişi kullanmak ister. Madecassol prospektüs incelendiğinde şu gibi maddeler görülür;

 1. Radyasyon tedavisi ardından meydana gelebilecek cilt hasarlarında iyileşme
 2. Doğum için yardımcı olması hedefiyle gerçekleştirilen küçük cerrahi müdahaleler
 3. Genital bölge yırtılmaları
 4. Sünnet
 5. Meme başı çatlak ve yarıkları
 6. Yatak Yaraları
 7. Bölgesel Deri Ülserleri
 8. Yüzeysel 1. ve 2. derece yanıklar

Bununla yapılması gereken ilk olarak hekime başvurmadır. Zira yanlış kullanım yaparsanız veya alerjik reaksiyon varsa, olumsuz sonuçlar doğabilir. Ek olarak kullanım öncesinde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar da vardır.

Madecassol Dikkat Edilmesi Gerekenler

Madecassol, Bepanthol gibi kremler günümüzde pek çok kişi tarafından, farklı amaçlarla kullanılır. Ancak her ilaçta olduğu gibi söz konusu kremde de bazı dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bunlara önem vermek oldukça önemlidir.

İlacın prospektüs bilgileri incelendiğinde ilaç içindeki bir maddeye alerji varsa ya da Süperenfekte lezyonlar mevcutsa kullanımın önerilmediği görülür. Burada bahsi geçen Süperenfekte lezyonlar, iyileşmemiş enfeksiyon varken, yeni enfeksiyonun gelişme durumudur.

İlave olarak kullanım esnasında gözlere veya yumuşama eğilimi gösteren dokulara uygulanmaması gerekir. İlaçta yiyecek ve içecek kullanımına kısıtlama getirecek bilgi yer almaz.

Peki, hamileler Madecassol kullanabilir mi? Birçok kişi hamilelik veya emzirme dönemlerinde ilacı uygulayıp, uygulayamayacağını merak eder.

Hamilelik döneminde Madecassol kullanımı yapılabilir. Bununla beraber ilk olarak hekiminize gidilmeli, onayı alınmalıdır. Eğer size bu tedavi uygulanmaya başlamışsa ve sonradan hamile olduğunuzu anlarsanız, doktora gidilmelidir.

Bununla birlikte emzirme dönemi hakkında bir bilgi yoktur. Dolayısıyla kullanım öncesinde doktora ve eczacıya danışılmalıdır.

Madecassol Krem Kullanımı
Madecassol Krem Kullanımı

Madecassol Krem Kullanımı

Madecassol, Bepanthol gibi kremlerde uygulamanın nasıl yapıldığı da büyük bir önem sahibidir. Eğer doktorunuz size bu tedaviyi vermişse, tavsiyelerinden çıkılmaması gerekir. Bunun haricinde krem, günde 1 – 2 kere uygulanır. Kullananımı da oldukça pratik olup, ilk olarak kapak çıkartılarak, ters çevrilir. Sonrasında ise yaraya ince tabaka şeklinde uygulanır.

Eğer tedavi kapsamında alıyorsanız, doktorunuz size süre bilgisini de verir. Peki, çocuk ve yaşlılarda doz bilgisi nasıldır? İlacın prospektüsü incelendiğinde, çocuk-yaşlılar için özel popülasyonlara klinik çalışma olmadığı yazılıdır. Dolayısıyla bir doz bilgisinin mevcut olmadığı belirtilir.

Böbrek ve karaciğer yetmezliği gibi konularda da durum geçerlidir. Eğer düzenli uyguladığınız bir dozu almadığınızı fark ederseniz, çift uygulamaya gidilmemelidir. Eğer yapılmışsa doktora gidilmelidir.

Madecassol Krem Yan Etkileri

Madecassol sürdüm yüzüm kızardı diyorsanız, bu bir yan etki olabilir. Zira ilacın içerisinde yer alan bir maddeye karşı alerjiniz varsa, bu tür reaksiyonlar olabilir. İlacın prospektüsüne bakıldığında, aşağıdaki maddelerin yaşanması durumunda kullanmayı durdurup, doktora bildirme ya da hastanenin acil bölümüne başvurmak önerildiği görülür;

 1. Alerjik Reaksiyonlar
 2. Cilt Döküntüsü
 3. Kızarıklık ve İçi Su Dolu Kabarcıklar
 4. Kaşıntı

Bunlar ciddi yan etkiler olup, birisi dahi varsa alerjinizin olduğuna işaret eder. Dolayısıyla yüzünüz kızarmışsa doktora veya acile giderek durumu anlatmanız tavsiye edilir. Kremin hafif yan etkisi ise cilt hassasiyetidir.

Hangi Faydalara Sahiptir?
Hangi Faydalara Sahiptir?

Hangi Faydalara Sahiptir?

Peki, Madecassol size hangi faydaları sağlar? Bu konuda bahsi yapılabilecek çok sayıda husus vardır. Madecassol kullananlar mutlaka öncesinde maddelere göz atmalıdır.

 1. Yara İzleri: Madecassol yara izlerini geçirmede veya hafifletmede kullanışlıdır. Jilet, kâğıt ve bıçak kesiği gibi durumlarda etkilidir.
 2. Yanık İzleri: Madecassol yanık izlerini geçirir ya da görünümü düşürür. Hücre yenileyici ve onarıcı niteliğe sahiptir.
 3. Sivilce: Madecassol sivilce üzerinde akne izlerini giderici etki sunar. Ergenlik yahut sivilceli geçmiş bir dönem aralığından geriye kalmış akne izleri, sivilce skarları üzerinde de etkidir.
 4. Kırışıklık: Madecassol hücre yenileyici özellik bulundurur.  Göz çevresi ve altlarında kırışıklığı azaltmada yardımcı olur.
 5. Parlatma ve Beyazlatma: Düzenli biçimde uygulayınca bir süre sonra parlaklık yaşandığını, teninizin de açıldığını gözlemleyebilirsiniz.
 6. Cilt Tahrişleri: Krem, ciltte meydana gelen kızarıklıklara ve tahrişlere yararlıdır. Ancak az kullanımı durumu ile güneşe çıkmamak şartları vardır.

Peki, Madecassol fiyat ne kadar? İlacın fiyatı size yakın herhangi bir eczaneden öğrenilebilir. Her sene ilaç ücretlerinde artış – azalış gözlemlenmektedir. İlacı eczaneden temin etmek mümkün olup, kullanım öncesinde mutlaka doktora başvurulmalıdır. Zira aksi durum istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

Yazımızın faydalı olduğunu umuyoruz. Bunun yanı sıra, Gyno Lomexin Krem Nasıl Kullanılır? adlı yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

No Responses

Give a Comment