Akne Tedavisi ve Salisilik Asit

Bakterileri öldürme ve yağ üretimini azaltma gibi özellikleri bulunan salilisik asit, aknelerden kurtulmanıza yardımcı olur. Salisilik asit, cildin en dış katmanını temizler, gözeneklerin açılmasını sağlar, tıkanmalar nedeniyle oluşan akneleri önler. Cildinizde açık ya da kesik yara varsa ve cildiniz aşırı hassas ise, salisilik asit içeren ürünler kullanmayınız.

Derimizde bulunan yağ salgılayan bezlerin sebep olduğu akne problemi, kadınların başına her yaşta problem olabiliyor. Yağ bezlerinin salgı kontrolü cinsiyet hormonlarının etkisindedir. Bu nedenle ergenlik döneminde yağ salgısı miktarı daha da artar. Yağ kesesinin ağzını oluşturan kanal, salgılanan yağın yoğunlaşması sonucu oluşan bir tıkaç ile tıkanır. Aknenin oluşumunda temel neden de bu tıkanmadır. Deride bulunan bakteriler bu kanaldan içeri sızarak yağ bezlerinin iltihaplanmasına ve sonuçta akneye yol açar. Akne oluşumunu engelleyici ve tedavi edici ürünler genelde salisilik asit içerir.

Seçtiğiniz ürünlerin üzerinde non-comodogenic veya oil-free ibaresi olmasına dikkat etmelisiniz. Salisilik içeren cilt temizleyicileri sivilce oluşumuna engel olur. Kapatıcı olarak pudralı ve yağ içermeyen ürünler kullanmalısınız. Saç spreyleri ve jellerin de yüze gelmemesine özen göstermelisiniz. Salisilik akne tedavisinde kullanılan peeling yöntemlerinde de kullanılır. Bir salisilik türevi olan beta-hidroksiasit ve içeriğinde salisilik asit bulunan jessner’s solisyonu, peeling uygulamalarında çok işe yarar.

Gözenek sıkıştırıcı maskeler

Bizi Facebook tan takip edebilirsiniz.

Sağlık Kanalı

One Response

  1. ko-cuce
    24 Temmuz 2019

Give a Comment