Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Kabızlık, birçok kişi tarafından yaşanan en yaygın rahatsızlıklardan biridir. Bağırsak hareketlerinin yavaşlayarak normalden az hareket etmesi nedeniyle meydana gelmektedir. Ek olarak dışkının sertleşmesi sebebiyle kişilerin dışkılamasına engel olan kabızlık, haftada 3 ya da daha az bir sayıda dışkılama durumunda ortaya çıkan bir bağırsak bozukluğu problemidir.

Kişiler, kabızlık ile ilgili en çok kabızlığa ne iyi gelir? Sorusunu merak edip araştırırken, basit ve kısa süreli kabızlık sorununun yanı sıra ileri seviye ve uzun süreli kabızlık da yaşanılabilmektedir. Özellikle kısa süreli ve basit kabızlık vakalarında rahatsızlık, çeşitli basit yöntemler ile kısa sürede ortadan kaldırılabilmektedir.

Ancak uzun süreli ve kronik kabızlık yaşanması halinde bu kabızlığın altında yatan neden ciddi sorunlara dayanabilmekte, bu nedenle de kişilerin mutlaka uzman bir doktora başvurarak muayene olması gerekmektedir. Tıbbi tedavi gerektirmeyen durumlarda kabızlıktan kurtulabilmenin pek çok etkili yolu bulunmaktadır.

Özellikle kabızlığa ne iyi gelir? Sorusu için kişiler, beslenme alışkanlıkları değiştirerek kabızlığa neden olan yiyecekler tüketmeyip aksine kabızlığa iyi gelen yiyecekleri tüketmeli, bunun haricinde kabızlığa en iyi gelen önlemler ve yöntemler arasında şunlar yer almaktadır;

 1. Sabah saatlerinde ılık su içmek ve gün içerisinde bolca sıvı tüketmek
 2. Baklagil, kereviz, elma, erik, kayısı, avokado, kuru meyve, pırasa gibi daha bir çok lif bakımından zengin besinleri tüketmek
 3. Kabızlığa neden olan gıdaları az tüketmek veya uzak durmak
 4. Beyaz et ya da balık tüketmek
 5. Doktor bilgisinde ve kontrolünde laksatif veya müshil kullanmak
 6. Günlük egzersizler yapmak
 7. Yoğurda keten tohumu ekleyerek tüketmek
 8. Kekik tüketmek
 9. Yemeklerde zeytinyağı kullanmak veya günde 1 kez yemek kaşığı ile zeytinyağı içmek
 10. Probiyotik içeren gıdaları tercih etmek

Gibi son derece etkili yöntemler bulunmakta, kişiler bu yöntemlerde aşırılığa kaçmadığı sürece kabızlıktan en kısa sürede kurtulabilmektedir. Ancak özellikle tüm bu yöntemlerden sonuç alınamaması ve kabızlığın hala devam etmesi durumunda vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir.

Doktor Bul sayesinde doktorunuzu bulabilir, en yakın tarihe randevunuzu oluşturarak kabızlık tedavisi alabilirsiniz.

Hamilelikte Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Hamilelikte Kabızlığa Ne İyi Gelir?
Hamilelikte Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Kabızlık, pek çok farklı nedenle yaşanabilirken, özellikle gebelik de kabızlığa sebebiyet veren nedenlerin başında gelmektedir. Hormonların ve vücudun değişim göstermesi ile hamilelik döneminde kadınlarda tuvalet alışkanlıkları da değişiklik gösterebilmekte, hamilelik döneminde kabızlık problemi kişileri oldukça rahatsız edebilmektedir.

Ancak yalnızca kadınların hamilelik döneminde olmaları kabızlığa neden olmamakta, hamilelikte takviye olarak demir ilacı kullanımı, gebelik hormonunun bağırsak hareketlerini yavaşlatması, günlük hareketin hamilelik nedeniyle kısıtlanması, düzensiz veya hatalı beslenme, kilo alımı gibi pek çok neden sonucunda kişilerde kabızlık meydana gelmektedir.

Bu bağlamda, hamilelikte kabızlığa ne iyi gelir? Sorusu pek çok kişinin cevabını aradığı bir soru olurken, özellikle kabızlık tedavisinde hamileler için ilaç tedavisi doktor tarafından önerilmemekte, kişiler çeşitli yaşam tarzı değişiklikleri, diyet düzenlemeleri ve çeşitli doğal yöntemler ile kabızlıktan kurtulabilmektedir. Hamileler için kabızlık durumunda en etkili yöntemlerden bazıları şöyledir;

 1. Günlük sıvı tüketimini arttırmak
 2. Lifli gıdalar ağırlıklı beslenme
 3. Günlük egzersiz yapmak

Kabızlık Belirtileri Nelerdir?

Kabızlık problemi, kişilerde en başta tuvalet esnasında zorlanmaya sebebiyet vermekte, ancak bunun yanı sıra daha pek çok belirti ile kabızlık sorunu tanımlanabilmektedir. Kabızlık belirtileri nelerdir? Sorusuna yanıt olarak pek çok belirtiden bahsedebilmek mümkündür.

Özellikle çok küçük veya çok sert dışkı çıkarma, göbekte şişkinlik oluşumu ve tuvaletten sonra bağırsakların tamamen boşalmadığının hissedilmesi gibi belirtiler karşımıza çıkmaktadır. Bunların yanı sıra özellikle ani kabızlığın haricinde kramp ve karın ağrısı gibi belirtiler görülüyor ve hiç tuvalet yapılamıyorsa, bunlar daha ileri seviye belirtiler olarak görülmekte ve bu durumda kişilerin mutlaka bir doktora danışması ve başvurması gerekmektedir.  mide yanmasına ne iyi gelir

Kabızlık başladıktan sonra alınan önlemler ve çeşitli doğal yöntemler etkili olmadığı durumlarda, ciddi bir kabızlık sorunu olduğu düşünülebilmekte, özellikle de dışkıda kan görülmesi, bağırsak hareketlerinin şiddetli ağrıya neden olması ve ani kilo kaybı yaşanması gibi belirtilerde de doktora başvurulması şarttır.

Kabızlığın iki hafta gibi uzun bir süre boyunca devam etmesi durumu da yine en ileri belirtilerden biri olarak kişilerin asla iki haftaya kadar beklememesi ve bu kabızlığın tedavisi için uzman bir doktora başvurarak gerekli tedavi yöntemlerinin belirlenmesi ve uygulanmaya başlanması ile bu rahatsızlıktan kurtulması gerekmektedir.

Doktor tarafından yapılacak bazı muayene ve testler ile kabızlığın nedeni teşhis edilmekte, özellikle;

 1. Makat kasları testleri
 2. Kan testleri
 3. Kolonoskopi

Gibi testler uygulanarak kabızlığa neyin neden olduğu bulunduktan sonra uygun bir tedavi ile bu sorundan en kısa sürede kurtulabilmek mümkün olmaktadır.

Doktor Bul sitemiz sayesinde doktorunuzu hemen bulabilir ve en erken tarihe randevunuzu alarak kabızlık probleminizin çözüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Sitemizde yer alan tüm uzman doktorlar ile kabızlık probleminizden en etkili şekilde kurtulmanız mümkün olurken, özellikle yaşadığınız şehir için en uygun doktoru sitemizde hemen bularak başvurabilirsiniz.

Sağlık Kanalı

Give a Comment