Melek Otu Kökü Faydaları Nelerdir?

Etrafınıza bakarsanız, yol kenarlarında, akarsuların yakınında, kayaların dibinde ve daha pek çok yerde yeşil çimenler görürsünüz. Bu bazen gözden kaçan bitkilerin neredeyse tamamı bilinmeyen faydalar içerir.  Melek otu, Çin’de jinekolojiden romatizmal ağrılara kadar tıpta etkili bir bitkidir. Faydaları duyulunca özel üretim tesislerinde yetiştirilmeye başlandı.

Melek Otu ve Özellikleri

Melek otu, beyaz çiçekli ve kokulu çiçeklerden biridir. Asya ülkelerinden gelen melek otu, İnsanları sihirden ve kötülüklerden koruduğuna inanılmaktadır, Melek otu ile insanlar kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlar. Bu durum günümüzde Amerika’nın kırsal kesiminde hala devam etmektedir

Melek otunun 9 çeşidi vardır. Asya, Amerika ve Avrupa bölgelerinde farklı türlerde yetişir. Hastalıkları tedavi etmek için doğal bir çare olarak kullanılır. 12. yüzyılda İskandinav ülkelerinde tıbbi amaçlarla kullanılan melekotu bitkisi, hoş bir koku oluşturmak için 16. yüzyıldan itibaren ilaçların yanı sıra parfümlerde de kullanılmıştır.

Görsel olarak yaban havucuna benzer. Melek otunun kökü mor rengine yakındır ve uzun ömürlü bir bitkidir. Melek otu 2 yılda bir çiçek açmaya başlar. En küçük haliyle 50 cm yükseklikte görülmüştür. Neredeyse 2 metreye kadar büyüyebilir. Maydanoz ailesinde bir bitki olarak listelenir. Yuvarlak gövdeli bir bitkidir.

Melek Otu Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Melek otu, hoş aroması iştahı açar. Yapraklarından yapılan çay midenizi rahatlatır ve sindirim sisteminizi düzenler. Gün içerisinde melek çayı içerek gergin bir ruh halinden kurtulabilirsiniz. İş ve yaşam stresini ortadan kaldırır. Afrodizyak özelliği vardır. Enerji verir ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.  Adet döneminde yaşanan ağrıları giderir. Bu süre zarfında melek otu çayı içerseniz ağrınız kısa sürede hafifleyecektir.

Sıcak günlerde veya yiyeceklerle rahatsız olduğunuzda ishal önleyici özelliği vardır.  Melek otu yağı ile yaralarınızı iyileştirebilirsiniz.  Ağrı kesici özelliği olan melek otu yağı ile romatizmal ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Çin tıbbında kadın ginsengi olarak kullanılır. Menstrüasyondan hormon düzenlenmesine kadar her şeyde etkilidir.

Melek otu içinde bulunan kumarin maddesi kan incelticidir. Melek otu faydaları, Kan damarlarını genişletici özelliği vardır ve kan pıhtılaşmasında etkilidir.

Melek Otu Nasıl Kullanılır?

Melek otu yağı ağızdan kullanıma uygun değildir. Harici kullanım için uygundur. Yani masaj yapılarak cilde krem halinde sürülerek etkisini en sağlıklı şekilde gösterir.  Ağrılarınıza pamukla masaj yaparak rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz. Melek otu kullananlar listesinde hamile kadınlar yoktur. Tüketildiğinde kasılmalar meydana gelir. Çok az risk söz konusudur. Kullanırken abartmanız tavsiye edilmez. Sürekli ve yoğun kullanım ile tansiyonu yükseltebilir. Solunum yolu hastalıklarına neden olur. Genellikle 3 veya 9 gram önerilir. Kullanımda bir doktora danışmak daha sağlıklı bir karardır.

Kalp krizi geçirme riski olan kişiler çay içmemelidir. Melek otu nasıl kullanılır sorusu önemlidir. Çünkü Melek otun yenilebilir değildir. Aksi takdirde zehirlenmelere neden olacaktır.  Kan şekerini yükseltici etkisi olduğundan şeker hastaları için uygun değildir.

Peki Melek otu nereden almalıyız? Melek otu fiyatı ile aktarlarda çok pahalıya satılıyor. Bunun için size www.biyofex.com gibi güvenilir ve yeni mahsul ürün satan web sitelerini öneriyoruz.

Melek Otu Kökü Ne İşe Yarar?

  • Melek otu, yaprak ve kökleri cilt sağlığınız için kullanılır.
  • Saçlarınızı etkili bir şekilde canlandırır ve cildinizi aydınlatır.
  • Uykunuzu rahatlatırken sinir sistemini de düzenler.
  • Kanın pıhtılaşmasını önleyerek sizi kardiyovasküler hastalıklardan korur.
  • Adet döneminizi daha rahat ve acısız geçirmenizi sağlar.
  • Yeme alışkanlıklarınız bozulur ve iştahınız kaybolursa iştahınızı artırır.

Melek otu, yemeklere lezzet ve tat katmak için toz olarak da tavsiye edilir. Kökü kokulu olduğu için ortaya çıkan toz içeceklere lezzet verir. Köklerinden elde edilen tozdan çay yapılır. Elde edilen çay, ağrı kesici ve mide gevşetici olarak kullanılır. Çayın tadı biraz keskin ise bal ile tatlandırabilirsiniz. Yine daha sağlıklı saçlar için bu pudralarla saç bakımı garanti edilir. Biyofex size bu konuda en doğru bilgileri sunar.

Give a Comment