Sadece Ölüme Çare Olamayan Çörek Otu Faydaları

İnsanlık tarihi boyunca yeryüzünde hastalık tedavisi için kullanılan ilklerdendir. Nigella Sative olarak Latin dilinde isimlendirilir. İslam Peygamberinin de üzerine vurgu yaptığı bir şifa membaıdır. Sadece ölüme çare olamayan çörek otu, farkını bünyesinde barındırdığı içerik ile ortaya koymaktadır. Âdemoğlunun sıhhati için öylesi güçlü bir katkı sunmaktadır ki, şaşırtıcı boyuttadır.

İçeriğinde oldukça fazla ve kuvvetli mineraller ve vitaminler barındırmaktadır. Tıp dünyası bu içerikten üretilen ilaçları kullanmaktadır. A vitamininden tutun B6 ya, oradan B1 ve B2 ye hatta C ve H vitaminlerine değin içeriğinde envaı çeşit vitamin barındırır. Magnezyum mineralinden çinkoya ve selenyuma kadar birçok mineral ve bileşim ihtiva eder. Tam manası ile thymol bileşimi içeriğinin karşılığıdır.

İçeriğinde thymoquinon ile nigellon aktif bir madde şeklinde bulunur. Tabi uçucu nitelikte olmayan yağlar da muhteviyatında mevcuttur. Saymakla bitmeyen bir vitamin deposudur. Mineral hazinesidir. İçeriğindeki bu etkin maddeler sayesinde sadece ölüme çare olamayan çörek otu, tam bir şifa deposu olarak insanoğlunun istifadesine sunulmuştur.

İçeriğinde takriben yüzde kırk karbonhidrat, yüzde yirmi albümin ve yüzde otuz beş envaı çeşit yağ barındırır. Bunlardan artan kısmında da yüz kadar, çok farklı etkin içeriğe sahiptir.

Çörek Otu Faydaları
Çörek Otu Faydaları

Çörek Otunun Sağlığa Katkıları Nelerdir?

1964 senesinde başlayan bilimsel yazılar bu şifa deposunun önemini ortaya dökmeye yetmektedir. Amerika’da, 625 adet, uluslararası arenada kendine yer edinen araştırma mevcuttur.( US National Library of Medicine National Institutes of Health)

Her bitkinin içeriğindeki etkin madde ya da maddelerin kullanıma çıkma şekli farklıdır. Her biri farklı şekillerde ve de ısılarda etkin olan maddesini istifade adına salıverir. Ancak hemen hepsi bu maddelerin ağızdan alımı ile faydasını bedene zerk eder.

 Yüksek Tansiyon

Çörek otu, içeriğinde yer alan ve zengin maddelerin sayesinde tansiyon hastalığına yararlı olmakta ve iyileştirmektedir. Sabahları kullanılacak olan takriben 10 adet çörek otu, yüksek olan tansiyonunuzun düşmesine katkı sunacaktır.

İdrar söktürücü özelliği vardır. Ağıza alınarak çiğnenen veya direkt yutularak fayda sağlaması temin edilir. Ancak tavsiye edilen; çiğnenmesidir. Zira daha hızlı etki yaptığı ifade bulmaktadır.

Astım

İçeriğinde bulunan antienflamatuar etkin maddesi sayesinde astıma doğrudan şifa sunduğu belirtilmektedir. Nefes almayı kolaylaştırıcı etkisi sayesinde bu madde, çörek otunun yağından sağlanmaktadır. Astım hastalığının sıhhat bulmasına katkı sunmaktadır.

Astım nöbetleri tuttuğu vakitlerde, içim için hazırlanmış kahve fincanı içine karıştırılmak suretiyle, sabah ve akşamları içilerek fayda görülür. Sadece iki gün gibi kısa sürede bu uygulandığında bu nöbet ataklarının geçiştiği gözlemlenir.

Yağını da bu hastalığın tedavisinde kullana bilirsiniz. Astımlı hastanın sırtlarını bu yağı sürün. Göğüs cihetine de sürmenizde fayda vardır. Sabah ve akşam, günde iki defa, kaynayan suya bir tatlı kaşığınca yağından atmanız ile oluşan buharı içinize nefeslenmeniz sayesinde faydası görülür. Ayrıyeten hem sabahları hem de akşamları, günde iki defa olmak üzere ve aç karnına; şayet midede bir rahatsızlık varsa tok karnına; takriben on adet kadar sadece çörek otu yenmesi önerilir.

Boğaz Ağrıları

Sadece ölüme çare olamayan çörek otu, boğaz ağrılarına da iyi gelir. Özellikle boğazda oluşan iltihabı gidermede katkı sunar. Bademciklerin tedavisine de fayda verir.

Çörek otu ve yağının toksit önlemesine katkısı da vardır. Hatta bağımlılık oluşturan morfin ve zehirlemelerinde, çözümlemesini azalttığı ortaya çıkarılmıştır. Madde kullanım bağımlılığı noktasında ilaç olabileceği vurgulanmaktadır.

Stresin önleyicisi olarak gösterilir. Açıkça bir koruma kalkanı oluşturduğu ifade edilir. Bundan ötürüdür ki radyasyon hasarlarını da tedavi edicidir. İçeriğinde bulunan bileşenlerden thymoquinone, bu noktada katkı sunmaktadır.

Ayrıca bir insanlık suçu olan kimyasal silah kullanımında, etkisini azaltıcı bir içeriğe sahip olduğu tespiti de yapılmıştır.

Parkinson Ve Sedef

İçerik maddesi Parkinson hastalığına sebep veren arızaları giderir. Sedef hastalığında da fayda sağladığı görülür. Epidermal kalınlık arttırması ile oluşacak patlamayı bastırması sayesinde umut oluşturur.

Çörek Otu Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bütün alternatif tıp ürünlerinde ve bitkilerin kullanımında olduğu gibi mutlak surette doktora danışmak gerekir. Sürekli kullanım bütün bitkilerde olduğu gibi çörek otu için de faydalı değildir. Zararlıdır.

Aşırı kullanımı vücuda yararlı bakterileri telef eder. Hassaten bağırsaklarda bulunanları yok ettiğinden ishal ya da kabızlık oluşturur. Ayrıca tansiyonunuzu düşürmek için ilaç kullanımınızda sadece ölüme çare olamayan çörek otu, tansiyonu çok daha fazla düşüreceğinden tehlike arz eder. Aynı durum idrar söktürmek için kullanılan ilaçlar ile beraberinde kullanmak için de geçerlidir. Asıl olan muhakkak hekime danışmaktır.

Vücut kan şeker miktarını azaltıcı etkisi vardır. Dolayısı ile bu rahatsızlık olanlar dikkat etmelidirler. Her şeyde olduğu gibi sadece ölüme çare olamayan çörek otu için de fazla tüketim zararlıdır. Böbrekler ve karaciğer üzerinde tahribata sebebiyet vere bilir. İri taneli çörek otu tohumlarından alıp tüketmek en münasip olanıdır.

Kullanımı Nasıl Olmalı

Gebelikte kullanmamak esastır. İki hafta boyunca üç defa takriben on adet alınır. Sonrasında da günlük bir defa alınır. Ayrıca her gün sabahları aç karnına 10 adet kullanımı fayda sağlar.

Sadece Ölüme Çare Olamayan Çörek Otu Yağı

Tüm yağlarda olduğu gibi sadece ölüme çare olamayan çörek otu yağı içinde soğuk baskı şeklindeki doğal üretim tercih edilmelidir. Kesinlikle katkı maddesi ihtiva etmemesine dikkat edilmelidir. Karış da içermemelidir. Güvenilir yerlerden almalı ya da kendiniz yapmalısınız. Kapak açılmasından itibaren soğuk yerde saklamalısınız.

Çörek Otu Yağının Yararları Nelerdir?

Hoş bir rayihası vardır. Çeşitli elementler ile enzimleri barındırdığından hoş kokuludur. Vitamin deposu olması da sıhhat içermesine sebeptir. Bağışıklık sistemini güçlendirmesi ile bedenin müzmin rahatsızlanmalarına engel olur. Hastalıklara karşı direnci arttırır. Bütün bunların sebebi ise içeriğinde yer alan yarıdan fazla miktardaki omega 8 ile omega 3 adı verilen besin maddelerini barındırmasından kaynaklanır.

Kolesterolü azaltıcı etkisi vardır. Dengelenmesini sağlar. Zayıflamak isteyenler için yağ yakıcı özelliği etkindir. Kan damarları duvarını esnek hale getirilmesini sağlar. Kan basıncını da yüksek olan tansiyonu da düşürür.

Mideyi teskin edici yapısı ve asit düzenlemesi sayesinde bulantılara iyi gelir. Safra ve böbrek taşı oluşmasını önleyici etkisi vardır. Dolaşım yollarına yarar verir. Şeker hastalarının mutlak kullanması gereken, sadece ölüme çare olamayan çörek otu yağıdır. Sindirim sistemi üzerinde rahatlama oluşturur. Bağırsaklarda bulunan zararlı parazitleri yok eder ve kurtların düşmesini sağlar. Kabızlığa iyi gelir. Basur rahatsızlığı için kullanımı tavsiye edilir.

Romatizmalı eklem ağrılarını giderici yapıdadır. Diş ve baş ağrısını izole eder. Ateş düşürücü özelliği vardır. Ağrı gidermesinin yanında dinginlik verir. Müzmin yorgunluğa faydalıdır. Uykusuzluğun ilacıdır. Stres ve depresyon ile sinir ve gerginliğin izolesini temin eder. Mafsal ağrılar için vücuda masaj esnasında sürülerek tedavisi sağlanır.

Kalp dostudur. Kalbi koruması ile bilinir. Çağın en müzmin hastalığı kanser tedavisine katkı verir. Yaralar üzerinde iyileştirici bir etkiye sahiptir.

Sinüziti tedavi eder. Kış hastalıklarını hem önler hem de tedavi eder. Dizanteri hastalığına iyi gelir. Akciğer rahatsızlıklarını tedavi eder. Amfizem ile bronşit başta olmak üzere öksürük için birebirdir. Astım için iyi bir yardımcıdır. Burun tıkanmalarını giderici bir yapısı vardır. Sinüzit gibi hastalıkların tedavisi için günde üç kere burna üç damla damlatılarak rahatsızlığın tedavisi yapılır.

Saç derisine yapılan masajlı sürümde; saç yapısını koruduğu gibi, sıhhatli olmalarını da sağlar. Dökülmelere de çare olur. Erken oluşan beyazlanmaları da giderir. Cinsellik gücünü fazlalaştırır. Hücreleri yenilemesi yanında mikrop kırıcı özelliği de vardır. Mantarları yok eder. Anne sütünü ziyadeleştirişi mevzu bahistir. Emzirme süresini uzatır. Ruh sağlığı ve hormonsal yapıyı ayarlar. Vücudun nemli kalmasını sağlar

Give a Comment