Soba ve Doğalgaz zehirlenmeleri

Meteoroloji Lodosun kuvvetle eseceğini öngördüğü günler uyarılar yapmaktadır. Gerçekten de lodosta alınması gereken çok önlem vardır. Ama çoğumuz bunu es geçer dikkat etmeyiz. Kısacası çok fazla önemsemeyiz.

Lodoslu havalarda televizyonların ve gazetelerin ilk haberleri genelde soba ve doğalgaz zehirlenmeleri olur. Gecede yüzlerce zehirlenme vakıalarını rapor eder ilgili kuruluşlar. Maalesef her sene yüzlerce vatandaşımızı bu lodoslu havalardaki zehirlenmelerden kaybederiz.

Maalesef bu konuda alınacak önlemlerin neler olduğunu da çoğumuz bilmeyiz. Çoğumuzun evi doğalgazlı olduğundan bize bir şey olmayacağını zannederiz. Aslında bu anlayış hiç de doğru değildir. Soba zehirlenmesindeki zehirlenme riski aynı şekilde doğalgazlı evlerde mevcuttur.

[irp]

Lodoslu havalarda devlet yetkilileri basın yayın organları ile bizi sürekli uyarmaktadırlar. Alınacak önlemlerin neler olduğu konusunda bizi bilgilendirirler. Ama kaçımız acaba bu önerileri ciddiye alıp tedbirlerimizi alıyoruz. Ben alınması gereken önlemleri tek tek saymaktan ziyade bu tehlikeye işaret etmeye gayret göstereceğim. Alınması gereken önlemler konunun uzmanları tarafından tv ve gazetelerde sürekli tekrarlanıyor. Ben bu uyarıların dikkate alınarak tedbir alınmasın önermekteyim. Kısacası lodoslu havalarda tedbiri elden bırakmamalıyız anlatmaya çalışıyorum. Lodos deprem gibi ülkemizin bir gerçeği. Fakat tüm bunları bilmemize rağmen en ufak bir lodosta hastahanelerimiz zehirlenme vakalarıyla dolmaktadır.

Amerika’da bildiğiniz üzere sürekli fırtınalar, hortumlar tayfunlar yaşanır. Bizim yaşadığımız lodosun fersah fersah büyükleri yaşanır. Devlet günlerce önceden duyurularını yapıp vatandaşlarından alınacak tedbirleri söyler. Herkes bu uyarıları dikkate alır ve devletin söylemiş olduğu tedbirleri uygulayarak en az hasarla bu işten çıkar. Lodostan çok daha büyük doğal felaketlerde bile bizim yaşadığımız lodostaki can kayıplarını yaşamazlar. Ben bu konuda hiç bir kurumu suçlamak istemiyorum. Asıl sorgulanması gereken bu uyarıları dikkate almayan bizleriz. Devlet bu konuda gerçekten görevini uyarılarla yapmaktadır. Keşke bizde devletimizin bu uyarılarını dikkate alarak tedbirlerimizi alsak da ölümlü zehirlenme haberlerini ne dinlesek nede okusak…

YouTube Kanalımız: https://www.youtube.com/@saglkkanal2120/

Give a Comment