Uyuşturucu madde bağımlılığı ve tedavisi

Gelişmiş ve gelişmemiş toplumların en büyük kabusudur uyuşturucu bağımlılığı. Başa çıkmak bu sorunla devletler için gerçekten çok önemli bir sorundur. Hele birde az gelişmiş ülke yönetimlerinin uyuşturucu yetiştirilmesine duyarsız kalması sorunun iyice çözülmez hale gelmesine sebebiyet verir. Gelişmiş ülkeler içten yıkmak istedikleri ülkeleri uyuşturucu tacirlerine ve yetiştiricilerine verdikleri desteklerle yıkmaya çalışır. Hele genç bir neslin o ülkede uyuşturucu müptelası haline getirilmesi o ülkenin geleceğini karartır. Milletler arası soğuk savaşlarda çok önemli bir silahtır uyuşturucu bağımlılığı yaratmak. Bir medeniyetin en önemli silahı genç neslidir. O nesil düşünemez fikir yürütemez. Uyuşturucuya eğlenceye düşmüş geç okumaz muhakeme yapamaz. Tamamen o illetin esiri olur.

Bu lanetten çocuklarımızı uzak tutmak için devletin ve ebeveynlerin önemli görevleri vardır. Devlet narkotik ekipleriyle yoğun bir şekilde bu işin üzerine gitmelidir. Gazete ve tvlerde okuduğumuz kadarıyla uyuşturucunun ilköğretime kadar düştüğünü okuyor ve izliyoruz. Bu mücadelede her şeyi devletten beklemek devlete haksızlık olur. Onlar uyuşturucu çeteleriyle uğraşırken bizlerde çocuklarımızı boş bırakmamalıyız. Uyuşturucunun zararlarını daha genç yaşlarında anlatmalıyız. Okulda çocuğumuzu serbest bırakıp hiç ilgilenmezsek korkutucu gerçekle yüz yüze kalabiliriz Allah korusun.

[irp]

Çocuğumuzun müptela olup olmadığını anlamak için yapmamız gereken bir sürü çareler vardır. Çocuklarımızın ergenlik dönemleri dikkatlice izlenmelidir. Çocuklarımızda sadece fiziksel değişiklikleri değil he halini psikolojisini sosyal hayatını her şeyini takip etme zorunluluğumuz vardır. Eğer çocuklarımızda dengesiz haller görürsek hemen tedbirlerimizi geç kalmadan almalıyız. Nedir bu dengesizlikler dediğinizi duyar gibiyim. şimdi sayacağım maddelerden her hangi biri var ise takibe geçmeniz harekete geçmeniz gerektiğini bilin. Eğer çocuklarınızda gereksiz neşeli hareketler, fazlasıyla durgunluk, aşırı para harcaması çok fazla unutkanlık içinde sürekli sıkıntı hissi, değişik guruplara katılma, gibi değişik davranış değişiklikleri gözlemler iseniz acilen tedbir almanız gereğini doğduğunu anlayın. Bu belirtiler uyuşturucuya henüz başlamış olduğunun belirtileridir. Bu belirtileri atlayıp çocuğun alışma dönemini kaçırdıysanız çok geç kalmadan daha fazla bağımlı hale gelmesinin önüne geçebilmek için derhal psikolojik ve tıbbi tedavi yöntemlerine başvurmanızı öneririz.

Vitaminlerin yaşamımızdaki yeri

YouTube Kanalımız: https://www.youtube.com/@saglkkanal2120/

Give a Comment