Vücut bakımı nasıl yapılır?

Cildimizin güzel ve sağlıklı olması için çeşitli bakımlar yapmamız gerekir. Vücut bakımı ihmal edilirse, ilerleyen zamanlarda gözle görülür şekilde sıkıntılar başlayacaktır. Bunları göz önünde bulundurarak, VÜCUT BAKIMI NASIL YAPILMALIDIR dersek; Çeşitli bitkisel ve kimyasal ürünlerle vücut bakımını sağlayabiliriz.

Bunlara örnek verirsek;

-Banyoya girerken biraz kullanacağımız şeker vücudumuzdaki ölü derilerin arınmasını sağlayacaktır.

-Sivilceler için bir miktar limon ve elma sirkesini karıştırıp yüzümüze uygulayabiliriz. Geceden uygularsak sabah ılık suyla yıkadıktan sonra temizliği sağlayabilirsiniz.

-Dirsek kararması içinde limonu sıkın, sıkılmış limonu dirseklerinizde dört-beş dakika bekletip badem yağıyla masaj yapın. Zamanla farkı göreceksiniz.

-El bakımı içinde kahve telvesini kullanabiliriz. Bu işlem ellerimizdeki ölü deriyi arındıracaktır.

-Gözlerimiz içinde papatya çayını kullanabiliriz. Bir tutam papatyayı sıcak suda birkaç dk demledikten sonra pamuk yardımıyla gözlerimize tampon yapabiliriz.

-Saçlarımızın gür ve parlak olması için zeytinyağı ve yumurta sarısını da uygulayabiliriz. Maskeyi uygulayıp birkaç saat beklettikten sonra şampuanla yıkayıp durulayabiliriz.

-Ağız bakımı da vücut bakımına girmektedir. Günde iki kez iki dk. Fırçalayarak ve altı ayda bir doktor kontrolüne giderek ağız bakımımızı sağlayabiliriz.

-Topuk çatlakları içinde bir miktar sıcak suda beklettiğimiz ayaklarımızı topuk taşıyla masaj yapıp temizledikten sonra biraz vazelin sürerek gece boyu bekletebiliriz. Böylece pamuk gibi ayaklara sahip olacaksınızdır.

[irp]

Tırnak bakımı içinde birkaç tüyo verebiliriz;

-Kolay kırılan tırnaklar için bir bardak ılık suya yarım limon, tuz, badem yağını karıştırıp iki saat beklettikten sonra tırnaklarımıza sürüp kurumasını bekliyoruz. Bu karışım tırnaklarımızın kuvvetli olmasını sağlayacaktır.

-Uzamayan tırnaklar için ise; bir tas ılık suya biraz tuz, sirke ve limon suyu ile birlikte zeytinyağını karıştırıp ellerinizi bu suda uzun süre bekletin. Bu karışımı her akşam uygularsanız farkı göreceksiniz. Tırnaklarınız uzamaya başlayacaktır.

Peki, genital bölgede vücut bakımı nasıl olmalıdır:

-Adet öncesi kız çocuklarında hijyen; kız çocukları okula başladıktan sonra anneden koptukları için kendi temizliğini kendileri yapmaktadırlar. Bu yüzden anneler çocuklarına nasıl temizlik yapmaları gerektiğini anlatmak zorundadırlar. Büyük tuvaletini yaptıktan sonra makat bölgesini peçeteyle sildikten sonra aynı peçeteyle kesinlikle vajina ve idrar yapılan yere doğru değil tam aksi yöne doğru silinmesi gerekir.

-Adet döneminde sonra bayanlarda genital bölge temizliğine özen göstermelidir.

El ve ayak bakımı nasıl yapılmalı?

Bizi Facebook tan takip edebilirsiniz.

Sağlık Kanalı

Give a Comment