El ve ayak bakımı nasıl yapılmalı?

El ve ayak bakımı denildiğinde nedense kadınlar gelir hep akla. Bu tabu günümüzde erkeklerinde el ve ayak bakımını daha çok önemsemeleri ile yıkılmaktadır. El ve ayak bakımı için birey ayrımı yapmak yanlış olacaktır. Tüm ailelerin bebeklikten itibaren el ayak bakımı alışkanlığını kazanmış olmaları gerekir.

Peki, sağlık, hijyen ve estetik açıdan doğru bir el ve ayak bakımı nasıl yapılmalı?
Sağlıklı bir el ve ayak temizliği için su, en büyük ihtiyaç. Su ile yapacağınız el temizliği sonrasında, yıpranan elleriniz için kullanacağınız sabununuz doğal olmalıdır.

Doğal ürünlere en çok ihtiyaç olan günümüzde, zeytinyağlı sabunlarla ellerinizi yıkamanızı öneririz. Ayrıca sıvı sabunları doğal olmadıklarından dolayı zorunlu olmadığınız sürece kullanmayınız.

Ellerinizi yapacağınız temizlik işlerinde veya değişik hava koşulların da uygun eldivenler ile koruyabilirsiniz. Elleriniz de tüm bedenimiz gibi masaja ihtiyaç duymakta. Ellerinizi her gün masaj yaparak rahatlatabilirsiniz. Tırnaklarınızı düzenli bir şekilde, temizlenmiş bir tırnak makasıyla kesiniz.

Manikür yapılırken kullanılan malzemelerin de hijyen olması çok önemlidir. Kendinize ait bir manikür seti edinmeniz el ve tırnak sağlığı açısından şart. Gerekli bakımı belirli aralıklarla düzenli bir şekilde yapmalısınız.

[irp]

Ayak bakımı için ise ailelere çok büyük bir sorumluluk düşmekte. Bebeklik den itibaren doğru ayakkabı seçimi gerekli. Ben bebeğime ilk ayakkabısını alırken çok zorlandım. İlk adımlarını atmaya başlayan bebeğiniz için ilk adım ayakkabılarını tercih edebilirsiniz.

Doğru yaşa doğru ayakkabı tercihi yapmalısınız. Özellikle doğru numara ayakkabı giymelisiniz. Spor ayakkabı aldığınız da nede olsa açılır diyerek dar ayakkabı almayınız. Ya da şık bir davet de kendinize ait olmayan veya numarası bir, iki numara hatalı olan ayakkabıları kesinlikle tercih etmeyiniz.

Ayaklar tüm bedenin yükünü taşıdığı için her günün sonunda dinlendirilmelidir. Eskilerden bilinen ılık su içerisinde ayakları dinlendirme alışkanlığı en doğru yöntemdir. Banyo yaparken saçımız kadar ayaklarımızı nedense önemsemeyiz. Fakat her banyoda ayaklarınızı köpürterek yıkamalısınız.

Banyo sonrası ayak parmak arası ‘nın iyi bir şekilde kurulanması gerekli. İyi kurulanmayan parmaklar çeşitli hastalıklara neden olabilir. Ayaklarınızı vazelinle nemlendirebilirsiniz. Ayrıca kesinlikle kendinize ait olmayan ayakkabı veya ayak ürünlerini kullanmayınız.
Günün koşuşturmacasın da el ve ayak bakımınızı aksatmayın ki sağlıklı bir bedene sahip olun.

Vücut bakımı nasıl yapılır?

Bizi Facebook tan takip edebilirsiniz.

Sağlık Kanalı

Give a Comment