Alzheimer Nedir?

Bilinen adıyla bunamanın en sık nedeni olarak gösteriliyor. Kadınlar üzerinde ilk kez Alman doktur Alzheimer tarafından teşhis edilen bu hastalığının hala çaresi bulunmuş değildir. Günümüzün yaşlılarda karşılaşılan dördüncü hastalık olan Alzheimer en yüksek maliyetli hastalıklar arasında üçüncü sıraya yerleşmiş durumda.

Alzheimer genel bir yaşlılık hastalığı olarak karşımıza çıkar. Tam bilinmeyen nedenleri olmamakla birlikte beyin dokusunun hasarı, beyin hücrelerinde harabiyete yol açan bir hastalıktır. Alzheimer sonucu beynin iletişim ağında ciddi anlamda bir bozulma söz konusu olur. Hastalığın olmazsa olmaz bulgusu unutkanlıktır. Öldürücü bir hastalık olarak karşımıza çıkmasa da zamanla beyindeki fonksiyonların yavaşlaması organlarını da etkilediğinden buna bağlı ölümler gerçekleşebiliyor. Hastalık evreleri başlangıç, orta ve ileri olarak derecelendiriliyor.

[irp]

Alzheimer Hastalığı’na tanı doktorun belirtileri birer birer değerlendirmesi ve Alzheimer tek kalana kadar eleme yöntemiyle gerçekleşiyor. Kesin tanıya ise otopsi ile beyin dokusunda inceleme yapılarak ulaşılabiliyor. Hastalığın kesin tedavisi bulunmamakla birlikte hastalık sürecini yavaşlatıcı ilaçlar klinik ortamlarda geliştirildi. Hastanın yaşam kalitesinin arttırılması da tedavinin önemli bir parçasıdır. Dünyada yapılan araştırmalara göre düşük eğitim düzeyindeki insanlarda hastalık görülme oranı daha da artıyor. Yalnız başına yaşamak, sosyal ilişkilerin azlığı hastalığın ilerlemesine yardımcı olan etkenlerdendir.

Frajil X Sendromu

Suyla Gelen Sağlık

Bizi Facebook tan takip edebilirsiniz.

Sağlık Kanalı

Give a Comment