Frajil X Sendromu

Frajil X Sendromu yaklaşık olarak her 1500 erkek ve her 2500 kadından birinde cinsiyete bağlı olarak görülmektedir. Frajil X sendromu hastalığı olan erkek çocuklarda şiddetli ve hafif derecelere kadar değişebilen öğrenme güçlüğü görülmektedir. Bu bozukluğu taşıyan kişinin bir X kromozomunda “frajil”, yani kırılgan ya da hasarlı bölge bulunur. Frajil X sendromu, çocuk büyüdükçe ağırlaşan zeka geriliği durumuna neden olabilir. Uzmanlar, zeka geriliği bulunan erkeklerin yüzde 5 ila 7’sinde frajil X sendromu olduğunu tahmin etmektedirler.

Aynı zamanda, çocuğun başkalarıyla duygusal bağlar kurmasını etkileyen otizm hastalığıyla bir ilgisinin olduğu da düşünülmektedir. Bu ilişkinin düşünülmesine neden olan etkenler bu hastalığa sahip kişilerin zayıf göz teması, el çırpma, anormal utangaçlık, sosyal kaygı ve ısrarla rutini isteme gibi özelliklere sahip olmalarıdır.

Fiziksel özellikteki değişikliklerde ise uzun bir yüze, büyük bir başa sahip olmaları göze çarpmaktadır. Bunun yanında göze çarpan kulaklar ve büyük çene de fiziksel farklılıklar arasında sayılabilir. Bu özelliklerin tam belirgin olmaması rahatlıkla teşhisin konulmasına engel olmaktadır. Ancak bunların yanında frajil x sendromu doğumdan önce teşhis edilebilen bir hastalıktır.

Alzheimer Nedir?

Suyla Gelen Sağlık

Bizi Facebook tan takip edebilirsiniz.

Sağlık Kanalı

Give a Comment