Anestol Krem Nedir? Nasıl Uygulanır?

Anestol krem, genellikle cilt sorunlarının tedavi edilmesi noktasında kullanılan kremlerden bir tanesidir. Pek çok insan güneş yanıkları, cilt tahrişleri vb. durumlarla karşılaşmaktadır. Bu durumlarda lezyon görülen bölgelerin uygun şekillerde tedavi edilmesi gerekmekte olup aksi durumda lezyonun artması olanaklıdır. Fakat doktor muayenesine başvurulması, ardından doktor tarafından önerilen ilaçların kullanılması oldukça önemlidir. Bu bağlamda kişilerin dikkatli olması ve doktor önerilerine sadık kalması oldukça önemlidir.

Cilt yüzeyine uygulanmakta olan anestol krem, çeşitli etken ve yardımcı maddelere sahiptir. İlacın etken maddesi lidokain olarak bilinmekte olup bu maddeye herhangi bir alerjisi bulunan kişilerin ilacı kullanması gerekmektedir. Bu nedenle ilaç kullanımı sırasında dikkatli olunması ve herhangi bir yan etkinin görülmesi sonrasında doktora görünülmesi gerekmektedir.

Anestol Krem
Anestol Krem

Anestol Krem

Çeşitli cilt sorunlarına maruz kalan pek çok kişi, tedavi edici kremlere başvurmaktadır. Bu kremlerden bir tanesi olan anestol krem, lidokain etken maddesi ile oluşturulmuş bir kremdir. Genel olarak lezyon görülen bölgenin uyuşturulmasını olanaklı hale getiren krem, kulak ya da burun delme sırasında kullanılmakta olup kişinin işlem sırasında acı duymasını engellemektedir.

30 gramlık tüpeler halinde satışa sunulan krem, cilt yüzeyine belirtilen yöntemler dahilinde uygulanmaktadır. Anestol krem, genel olarak günde bir ya da iki kere kullanılması önerilen bir krem türüdür. Reçeteli olarak satılan ürüne erişim sağlanabilmesi için hekim kontrolüne başvurulması gerekmektedir. Krem, lokal anestezik bir etkiye sahip olduğu için genel olarak kullanılan bölgede uyuşma sağlamaktadır. Ciltte görülen pek çok sorunda başvurulan bir krem olan anesteol kremin uygun şekillerde ve talimatlarının dışına çıkılmadan uygulanması gerekmektedir.

Anestol Krem Hangi Durumlarda Kullanılır?

Anestol kremin kullanıldığı durumlar genel olarak cilt sorunları olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bağlamda genel olarak kremin aşağıdaki durumlarda kullanıldığını ifade etmek gerekmektedir:

  • Ciltte meydana gelen yaralar
  • Ciltte oluşan yanıklar sonrasında meydana gelen ağrılar
  • Ciltte oluşan tahrişler
  • Lokal anestezi olacak şekilde kulak ya da burun delme işlemleri öncesinde

Yukarıdaki gibi sıralanan durumlarda tercih edilen krem, oldukça dikkatli bir şekilde kullanılmak durumundadır. Kullanım sonrasında herhangi bir sorun meydana gelirse eğer mutlaka hekime başvurulması gerekmektedir.

Anestol Krem Hangi Durumlarda Kullanılmaz?

Anestol krem kullanımında dikkat edilmesi gereken pek çok husus bulunmakla birlikte aşağıdaki durumlarda kremin kullanılmaması önerilmektedir:

  • Anestol ve amid tipi anesteziklere karşı herhangi bir alerjik durumun bulunması, ilacın kesinlikle kullanılmaması gerektiğini ifade etmektedir.
  • Bakterilerin kana karıştığı şiddetli enfeksiyonların geçirilmesi durumunda krem kullanımında bulunulmaması gerekmektedir.
  • Herhangi bir alerjik durumun bulunması, ilaç kullanımının gerçekleştirilmemesini zorunlu kılmaktadır.

Yukarıdaki gibi sıralanan hususlara dikkat edilmesi ve bu durumlarda ilacın kullanılmaması gerekmektedir.

Anestol Krem Uygulama Şekli Nedir?
Anestol Krem Uygulama Şekli Nedir?

Anestol Krem Uygulama Şekli Nedir?

Pek çok kişi, kremi doğru bir şekilde kullanmadıkları için beklenen etkiyi göremez. Bu noktada prospektüste yer alan kullanım şekillerine uygun bir şekilde ilacın kullanılması gerekmektedir. Anestol krem fiyat konusunda çeşitli araştırmalar yapan pek çok kişi, ilacın kullanımı ile ilgili de gerekli araştırmaları yapmaktadır.

Krem, 15-20 gram olarak belirlenen dozlar halinde günde bir yad a iki kere kullanılmalıdır. Önerilen dozun aşılması çeşitli sorunların meydana gelmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle prospektüste yer alan dozlara uygun bir şekilde kullanılması önerilmektedir. Öte yandan kullanım sırasında lezyon olan bölgeye ince bir tabaka halinde kremin sürülmesi ve yavaş bir şekilde yedirilmesi gerekmektedir.

Bunun yanı sıra çocuklarda kremin kullanımı gerçekleştirilmek isteniyorsa eğer kullanım öncesinde hekim muayenesine başvurulması oldukça önemlidir. Hekim muayenesi gerçekleştirilmeden ilacın çocuklarda kullanılmaması önerilmektedir.

Anestol Krem Yan Etkileri Nelerdir?

Bilindiği üzere her ilacın az ya da çok yan etkileri bulunmaktadır. Bazı ilaçların yan etkileri ciddi etkiler olarak bilinmekte olup bazıları oldukça hafif yan etkilere sahiptir. Anestol krem yan etkilerini genel olarak aşağıdaki gibi sıralamak olanaklıdır:

  • Kızarıklık, ciltte tahriş ve kaşıntı ya da döküntü ilacın yaygın görülen yan etkileri olarak karşımıza çıkmaktadır.
  • Uzun dönem bölgesel kullanımı sonrasında aşırı duyarlılık oluşabilmektedir. Bu yan etki, yaygın olmayan yan etkiler olarak bilinmektedir.
  • Baş dönmesi, sinirlilik, görme bozuklukları vb. yan etkiler, ilacın ciddi yan etkileridir.

Yukarıdaki yan etkilerin görülmesi halinde mutlaka doktora görünmek gerekmekte olup ilacın kullanımı kesilmelidir.

Anestol Krem Zararı Var mıdır?

Anestol krem zarar var mıdır sorusu aslında yan etkilerle birlikte değerlendirilebilen bir sorudur. Bu bağlamda ifade etmek gerekir ki ilacın daha önce de belirtildiği gibi çeşitli yan etkileri bulunmaktadır. Bu yan etkilerden sıklıkla görülenler çok ciddi sorunlara yol açmaz. Bunun yanı sıra ciddi yan etkiler, çeşitli sorunları beraberinde getirdiği için ciddi yan etkilerden herhangi birinin görülmesi durumunda mutlaka doktor kontrolüne başvurmak gerekmektedir.

Krem, genel olarak ciltte meydana gelen sorunların tedavisinde kullanılmaktadır. Doktor reçetesi ile birlikte satılan kremin doktor muayenesi sonrasında satın alınması ve doktorun önerdiği şekilde kullanılması gerekmektedir. Bu bağlamda krem kullanımı sırasında görülebilecek yan etkilerin bilinmesi oldukça önemlidir. Yan etkilerin neler olduğu bilinirse, bunlardan herhangi birinin görülmesi durumunda nelere dikkat edilmesi de bilinebilmektedir.

Anestol Krem Fiyatı

Anestol krem fiyat konusunda pek çok insan merak içerisinde olmaktadır. Uygun fiyatlar dahilinde satılan kremin doktor reçetesi ile birlikte eczanelerden alınması gerekmektedir. Bunun yanı sıra ilaçların fiyatlandırma çalışmalarında çeşitli dönemlerde farklılıklar meydana gelebildiği için bu konuda net bir cevap verilmesi olanaklı bir durum değildir. Fahat daha önce belirttiğimiz gibi ilacın doktor tavsiyesi ile birlikte kullanılması ve herhangi bir yan etki görüldüğü an ilacın kullanımının bırakılıp hekime gidilmesi gerekmektedir. Her ilacın kullanımında olduğu gibi bu ilaç için de belirttiğimiz husus oldukça önemlidir.

Bunun yanı sıra, Bepanthen Ampül Ne İşe Yarar? adlı yazımıza da göz atmanızı öneririz.

Give a Comment