Bepanthen Ampül Ne İşe Yarar?

Bepanthen ampül ne işe yarar? Vitaminler grubunda yer alan ilaç, farklı amaçlara yönelik olarak kullanılan bir ilaçtır. Tıp içerisinde sıkça kullanılmakta olup, eczanelerde reçete ile satılır.

İlacın birçok faydası vardır. Bunlardan bazıları cansız ve dökülen saçlar için kullanımıdır. Ancak kullanımı ne amaçla olursa olsun, yapılması gereken hekime başvurmadır.

Zira her ilaçta olduğu gibi, Bepanthen ampül de bazı yan etkilere, dikkatli kullanılması gereken durumlara sahiptir. Buna önem vermemek, olumsuz sonuçlara neden olabilir. Eğer ilacın fiyatını merak ediyorsanız, ayrıntılı tüm bilgileri eczaneden almanız mümkündür. Peki, Bepanthen hakkında bilmeniz gerekenler neler?

Bepanthen Nedir ve Neden Kullanılır?

Bepanthen ampül etkin maddesi 500mg dekspantenol’dür. Ayrıca bazı yardımcı maddeler de vardır. İlacın prospektüsü incelendiğinde bunlar şöyle görülür;

 1. Metil Parahidroksibenzoat (metil paraben)
 2. Propil Parahidroksibenzoat (propil paraben)
 3. DL – Lanton
 4. Enjeksiyonluk Su

Peki, Bepanthen ampül neden kullanılır? Kullanım gördüğü alanların prospektüste şöyle anıldığı görülür;

 1. Bağırsak kaslarında tonüs kaybında
 2. İnce bağırsak iltihabında
 3. Kalın bağırsağın iç yüzeyini örten tabakanın iltihabı durumunda
 4. Ayak ve el parmaklarında görülen uyuşmalarda
 5. Yanan ayak sendromunda

Bepanthen ampül kullanımı dolayısıyla dikkatli olmalıdır. Hekim tavsiyesi dışarısına asla çıkılmamalıdır. İlacın kullanım öncesinde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar da mevcuttur. Adaylar bunlara büyük önem göstermelidir.

Bepanthen Ampül Nelere Dikkat Edilmeli?
Bepanthen Ampül Nelere Dikkat Edilmeli?

Bepanthen Ampül Nelere Dikkat Edilmeli?

Peki, Bepanthen ampül dikkat edilmesi gerekenler neler? İlacın prospektüs bilgileri gözden geçirildiğinde, şu durumlarda kullanılmaması gerektiği belirtilmektedir;

 1. Hemofili kalıtsal kan hastalığı mevcutsa
 2. Mekanik sebeplere dayalı bağırsak tıkanıklığı mevcutsa
 3. İlacın yardımcı veya etken maddelerine alerji varsa

Prospektüsün dikkatli kullanılması belirtilen konular ise şöyledir;

 1. Anestezi amaçlı tercih edilen barbitüratlar, uyuşturucular ve antibiyotikler beraber kullanılıyorsa
 2. Neostigmin ve benzeri ilaçlar kullanılıyorsa

Bu konuda başka bilgiler de olup, kullanım öncesinde prospektüs dikkatli şekilde okunmalıdır. Ayrıca ilaç, hamilelik döneminde doktor önermesiyle kullanılmalıdır. Şayet bu tedaviye başlar ve sonradan hamile olduğunuzu fark ederseniz, hemen hekime başvurmanız gerekir. Emzirme döneminde olan anneler de öne doktora başvurmalıdır.

Prospektüste güvenlik bilgilerinin azlığı sebebiyle emzirenlere verilirken dikkat edilmesi belirtilmektedir.

Bepanthen Ampül Nasıl Kullanılır?

Bepanthen ampül nasıl kullanılır? İlacı kullanımında doktor tavsiyesine harfiyen uyulmalıdır. Haricinde günde bir defa ya da haftada birkaç defa 1 ampul alınır. Değişik yaş gruplarında çocuklarda kullanım için; prospektüste yanan ayak sendromu bulunan çocuklarda günde ½-1 ampul verilmesi yazılıdır.

Prospektüs bilgilerinde yaşlılarda kullanım için özel kullanım gerekmediği ibaresi mevcuttur. Böbrek ve karaciğer yetmezliği üzerine de bilgi bulunmadığı geçer.

Uygulama için damar veya kas içine, deri altına uygulanır. Ancak Dekspantenol direkt damar içine uygulanmamalıdır.

Damar içerisine verilmesi gereken durumlar olursa serum içinde yavaş infüzyonla uygulanma yapılabilir.  Şayet etkisinin çok güçlü veya düşük olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuza başvurmak gerekir. Eğer almanız gerekenden fazla kullanmışsanız, doktora ve eczacınıza danışmanız önerilir. Ayrıca unutulan dozlar, iki kez alınmamalıdır.

Bepanthen Ampül Yan Etkiler

Bilindiği üzere her ilaç yan etkilere sahiptir. Bepanthen ampül yan etkileri de olduğu için kullanım öncesinde dikkatli olunmalıdır. Eğer aşağıdaki durumlardan biri bile gerçekleşirse, ilaç kullanmayı bırakarak, doktora veya en yakın hastanenin aciline başvurmanız gerekir.

 1. Alerjik Dermatit
 2. Kontakt Dermatit

Vermiş olduğumuz bu maddeler ciddi yan etkiler kategorisindedir. Dolayısıyla birini bile gözlemlerseniz, doktora başvurmanız gerekir. İlacın sıklığı bilinmeyen ciddi yan etkileri ise şöyledir;

 1. İnfüzyon ya da enjeksiyon yerinde cilt reaksiyonu yaşanması
 2. Blister oluşumu (İçerisinde sıvı dolu olan deri kabarcığı)
 3. Ürtiker (Ciltte kırmızımsı veya beyaz kabartılarla, belirgin vaziyette ödem, kaşıntılı ve yanma duygusunun görüldüğü bir cilt hastalığı)
 4. Ekzema (Deri üzerine kaşıntı, şişme, kızarıklık gibi belirtilerle görülen rahatsızlık)
 5. Eritem (cilt kızarıklığı)

İlacın sıklığı bilinmeyen yan etkileri ise cilt tahrişi ve prurit (kaşıntı) şeklindedir. Eğer bu yan etkilerden herhangi birini görürseniz, sağlığınız için doktora gitmeniz gerekir.

Bepanthen Ampul Fiyatları
Bepanthen Ampul Fiyatları

Bepanthen Ampul Fiyatları

Bepanthen ampül ne kadar? İlaç fiyatları her sene öncekilere göre artma veya azalma göstermektedir. Dolayısıyla husus hakkındaki en güncel bilgiyi, eczanızdan almanız önerilir. İlacı kullanmadan önce doktor muayenesinden geçmeniz gerekir.

Bepanthen Ampul Faydaları Nelerdir?

Peki, Bepanthen ampül faydaları nelerdir? Maddesel anlamda faydalar şöyle verilebilir;

 1. Saç problemleri
 2. Saçları hızlı uzatma
 3. Yanan ayak sendromu
 4. Ayak ve el parmaklarında görülen uyuşma problemleri
 5. Kalın bağırsakta iç yüzeyde meydana gelen iltihap
 6. İnce bağırsakta meydana gelen iltihap
 7. Bağırsak kaslarında meydana gelen gerginlik kaybı

Bununla beraber canlılığını yitirmiş saç gibi durumlarda doğrudan kullanılmadığı görülür. Burada farklı maske malzemeleriyle beraber tercih edildiği görülür. Farklı bir kullanım şekli de kullanılan şampuan içine karıştırmadır.

Ancak fazla şekilde değil, tam miktarında kullanmak gerekir. Şampuan içerisine karıştırılması durumunda doğal olarak unutarak kullanma olabilir. Bu gibi durumlarda dikkatli olunmalıdır. Kullanım sonrasında olumsuz sonuçlar almışsanız, hemen doktora başvurmanız gerekir.

Saçlarda kullanırken 1 Bepanthen ampül’e ek olarak 1 E Vitamini, 1 yumurta sarısı ve  2 tatlı kaşığı kadar organik badem yağı tercih edildiği görülür. Hazırlama esnasında tüm malzemeler birleştirilerek, karıştırılır. Sonrasında ise saçlarda dip noktalara fırça ile dikkatli bir uygulaması yapılır.

Tüm işlemler sonlandıktan sonra saçlar sarılarak, yaklaşık 1,5 saat civarı beklenir.  Sonrasında ise şampuan da kullanılarak, saçlar yıkanır. Haftada düzenli bir şekilde 2 kere gerçekleştirildiğinde, bir süre sonra saç dökülmesinde yardımcı olur.  Ayrıca saçlarda canlandırıcı etki de yapar.

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz Hametan Pişik için Kullanılır mı? adlı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Give a Comment