Bayan Üreme Organları Hakkında Bilgiler

Bayanların üreme organları iki kısımda incelenir. Dış üreme organları ve iç üreme organları. Vajina girişinin üzerinde üreme organı olmayan idrar deliği bulunur. İç üreme organları vajina, uterus (rahim), yumurtalıklar, rahim kanalları (tüpler)dir. Dış üreme organları ise; büyük dudaklar, küçük dudaklar, klitoris, zar, vajina girişidir.

Zar: Tıpta ki ismi hymen olan zar, vajinanın girişinden sonra damarlardan ve bağ dokusundan oluşur. İnce olan zarın ortası regl döneminde kanın dışarı atılması için açıktır. Nadir durumlar da tümüyle kapalı olabilmektedir. İlk cinsel ilişki yaşandığında zarda yırtılma delinme diye söylenen aslında zar zedelenmesi/açılması meydana gelir. Her zaman olmamakla birlikte bu olay sonrasında biraz kan gelir. Bu durumda da istisnalar olabilmektedir. Çok esnek olan zarlar da cinsel ilişkide zar da açılma/ zedelenme meydana gelmez. Cinsel ilişki dışında at binme, bisiklet sürme, balerinlik, düşme gibi durumlarda zar açılmaz.

[irp]

Bayanlar neden regl dönemi geçirir?

Her insanın bünyesine göre değişmekle birlikte kızlar çocukluktan ergenliğe geçiş döneminde regl olmaya yani adet görmeye başlarlar. Bu yaş genelde 9-13 arasındadır. Regl, her ay gerçekleşen bir olaydır. Bu durumda da istisnalar olmakla birlikte genelde 28 günde bir tekrar eder.  Her ay rahimden vajinaya kanama ile endometrium dökülür. Rahmin içini kaplayan dokunun rahim yüzeyinden ayrılmasıyla da biraz kanama olur. Yani regl döneminde ki kanamanın nedeni budur.

Yumurtalıkta ayda bir yumurta meydana gelir. Yumurta oluşumu regl döneminin ilk günü başlar ve genelde 14 gün devam eder. Gelişen yumurta regl döneminin 12-15 günleri arasında atılır. Tüplerde yumurta atılacağı zaman yumurtanın üzerine yapışır ve yumurtayı kapsar. Eğer ki yumurta tüpün içindeyken cinsel birleşme olursa erkekten gelen sperm rahimden yukarıya doğru ilerler ve genetik özellikleri yumurtaya iletir. Bu olay döllenme olayıdır. Döllenen yumurta bölünerek çoğalmaya devam ederken rahmin kanalından rahme doğru iner. Rahmin içine iletilince ise, regl döneminin ilk gününden beri kalınlaşan ve yumurta üretiminden sonra bebeğin yerleşmesi için zemini hazırlanan endometriuma yerleşir.  Yani regl dönemi ile birlikte döllenmeyen yumurtalar dışarı atılır.

Cinsel İlişkide İdeal Süre Ne Kadar

Kadın Doğumlarında ki Azalma Oranları

Bizi Facebook tan takip edebilirsiniz.

Sağlık Kanalı

Give a Comment