Tırnakta Siyah Çizgi Neden Olur?

Tırnakta siyah çizgi bakıldığı zaman bir şey olmaz diye düşünülen bir konu olsa bile, belirli hastalıkların habercisi niteliğinde meydana gelebilir. Tırnaklarda meydana gelen kahverengimsi ve siyahımsı çizgiler ilk olarak tırnaklarda bant şeklinde görüntüler ile başlar. Bant görünümlü bu çizgiler ilerleyen süreçlerde daha da kalın hale gelerek artar ve tüm tırnağı kaplayacak hale gelir. Tırnaklarda oluşan bu yapılar için araştırmaların genel sonucunda çıkan verilere bakılacak olduğu zaman ciddi tırnak hastalıklarını oluşturduğu gözlenecektir. Her ne kadar insanlar tarafından bu çizgiler hafife alınan bir durum gibi gözlense bile pek de hafife alınmaması gereken bir durumdur.

Tırnakta Siyah Çizgilerin Oluşma Nedenleri

Tırnakta siyah çizgi oluşma nedenleri kişiden kişiye göre değişiklik gösterecektir. Tırnak melanomu oluşan kişilerin hafife almadan doktor kontrollerine girmesi gerekir. Bu kontrollerin sonucunda neden olduğu net bir şekilde ortaya çıkacaktır. Oluşum sebeplerine bakılacak olduğu zaman;

  1. Kanser türleri
  2. B12 vitamin eksikliği
  3. Kullanılan bazı ilaçlar
  4. Deride oluşan hastalıklardan dolayı kullanılan ultraviyole tedavi
  5. Ayakkabıların dar gelmesinden dolayı ayak tırnaklarının ayakkabıya sürtmesi
  6. Hamilelik
  7. Tırnak kemirme
  8. Hormonal olarak meydana gelen hastalıklar
  9. Genetik yatkınlardan dolayı meydana gelebilir.

Bu ve benzeri hastalıklardan ya da nedenlerden dolayı meydana gelen tırnaklarda siyah çizgiler böyle nedenlerden dolayı oluşabilir. Tabi ki sadece bunlar da değil bir yandan da psikolojik rahatsızlıklardan dolayı meydana gelme ihtimalleri vardır.

Ana nedeni her ne olursa olsun genel olarak ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getiren bir sorun olduğunu bilmek gerekir. Aksi halde ilerleyen süreçlerde pişman olmak söz konusu olabilir. Hafife almak yerine ana nedenlerinin öğrenilmesi için doktor kontrolünde olmanın faydası vardır. Erken tanı ve doğru teşhis için ne kadar erken harekete geçilirse o kadar etkili tedavi gözlenecektir.

Tırnakta Oluşan Siyah Çizgiler

Her ne kadar genel olarak ayaklarda gözlense bile el tırnaklarında da bir hayli meydana gelen tırnakta siyah renkli çizgiler birçok hastalığın habercisi niteliğinde geliyor. Tıptaki bilimsel adı tırnak melanomu olarak bilinen bu çizgiler kanser türlerini habercisi olabileceği gibi, kanser tarzı önemli ve risk unsuru yüksek olan hastalıkların da habercisi olacağı biliniyor. Melanosit ismi ile bilinen hücrelerden dolayı tırnaklarda üreme gösteren çizgileri hafife almadan bir doktor kontrolüne gözükmekte fayda olacak. Hücrelerin üremesinin sonucu olarak tırnak altında koyu renkli çizgiler olarak meydana gelen sağlık sorunu bazı anlarda iyi huylu hastalıkları beraberinde getirdiği gibi bazı anlarda kötü huylu hastalıkları beraberinde getirebilir. Asıl temelinde bir sağlık sorununu beraberinde getirdiği bilinen sağlık sorunu olmasından dolayı hafife almaktan ziyade doktor kontrolünde bir an önce gerekli tedavi yöntemlerinin denenmesi gerekir.

Tırnakta Siyah Çizgi Nasıl Tedavi Edilir?

Tırnaklarda oluşan siyah çizgi tedavisi için en kısa sürede doktor kontrolünde olmak gerekir. Genel olarak hastalıkların başlangıç evrelerinde meydana gelen siyah çizgiler oluşur. Eğer oluşumlar sırasında insanlar kısa sürede doktor kontrolünde olmayı tercih eder ve asıl nedenlerini öğrenirse hastalıklarda erken teşhis meydana gelecektir. İhmal edilmesi durumunda ciddi sorunları beraberinde getirme ihtimalleri gözler önüne alınmalı ve erken, doğru tanı koyulması için doktora başvurmak gerekir. Tırnakta siyah çizgi oluşumlarının ana nedenlerine göre bir tedavi yöntemi uygulanacaktır. Eğer asıl nedenini nereden geldiği bulunursa erken tanı ve doğru teşhis ile tedavi süreçlerine hızlı bir şekilde başlanacak, kısa sürede bu sorunlardan kurtulma fırsatları sunulacaktır.

Sağlık Kanalı

Give a Comment