Türk Futbolu ile İlgili İlginç Bilgiler

Türk futbolu ile ilgili ilginç bilgiler birçok değişik hususu kapsamasının yanı sıra bunların arasında hem milli takım hem de kulüp ekiplerinin bulunmuş olduğunu net olarak ifade edelim.

Türk futbolu son derece eski bir geçmişe sahip olmasının yanı sıra aynı zamanda birçok farklı ilginç bilgiye de ev sahipliği yapmasından ötürü öne çıkar. Bu yazımızda futbolumuza dair tüm ilginç bilgileri bulabilirsiniz. Böylelikle Türk futbol kültürüne dair detayları da görmüş olursunuz.

Türk Futbolunun Kökeni Nedir?

Türk futbolu ile ilgili ilginç bilgiler denildiği zaman akla gelen ilk husus bu oyunun Osmanlı Devleti döneminden beri oynanmasıdır. Buna göre bu topraklarda yapılan ilk müsabakanın tarihi 1875 yılı olarak dikkat çeker. Ancak bu müsabakada o dönemde ülkemizde yaşayan İngilizler oyunu oynamışlardır. Bunun yanı sıra ilk Türk takımı, kuruluşundan kısa bir süre sonra kapanmış olan Black Stockings adındaki ekiptir. Kuruluş yılı ise 1899 senesidir. Takımın kurucusuna baktığımızda ise bunun Fuat Hüseyin Kayacan olduğunu görmekteyiz.

Türk Milli Takımının Başarıları Nelerdir?

Her zaman son spor haberleri arasında yer alan ve öne çıkan bir diğer husus ise Türk Milli takımının elde etmiş olduğu başarılardır. Bunları da şöyle sıralamakta fayda vardır;

  • Türkiye milli futbol takımı tarihi boyunca 3 kere dünya kupasında yer almıştır. Bunlar ise 1954, 2002 ve son olarak ise 2018 yılıdır.
  • Özellikle 2002 yılında Güney Kore ve Japonya ortaklığında düzenlenmiş olan kupada dikkat çeken Türk milli takımımız burada başarılı olmuştur. Dünya üçüncülüğü bunun en iyi örneği. Olarak karşımıza çıkar.
  • Buna ek olarak 2008 yılında Avrupa’da İsviçre ve Avusturya sınırları içinde düzenlenmiş olan organizasyonda ise A milli takımımız yarı finale kadar çıkma başarısını göstermiştir.

Türk Futbol Tarihinde Yaşanan İlginç Olaylar

Türk futbolu ile ilgili ilginç bilgiler yazımızda yaşanmış olan daha farklı olaylardan da bahsetmek mühimdir. Süper ligin en deneyimli takımlarından birisi olarak dikkat çeken Fenerbahçe, bundan uzun bir süre önce yani 1980-1981 sezonunda sadece gol averajı ile ligde kalmasını bilmiştir. O yıl son derece kötü bir sezon geçiren takım küme düşme hattından atmış olduğu golle kurtulmuştur. Onun yerine düşen ve lige veda eden takım ise Çaykur Rizespor olmuştur.

Sarı lacivertli takımın tarihine damga vuran isimlerden birisi kesinlikle Semih Şentürk olarak dikkat çeker. Bu oyuncu özellikle oyuna sonradan girmesi ve attığı gollerle takımına puan kazandırmasından ötürü nöbetçi golcü olarak tanımlanmıştır. 2007-2008 yılında futbolcu yedek olmasına rağmen, sonradan girdiği maçlarda tam 17 gol atmasını bilmiştir. Bu da değişik bir bilgi olarak karşımıza çıkar.

Trabzonspor ise çok uzun bir müddet boyunca önde götürdüğü Süper ligi, averajla kaybetmiştir. Bu olay 2010-2011 yılında yaşanmıştır. Buna göre gol fazlası ile şampiyon olan ekip Fenerbahçe olmuştur. İşte burada iki takım arasındaki ikili averaja bakılmış olduğunu da hemen ekleyelim.

Bunun yanı sıra Galatasaray, 1987 1988 sezonunda çok ilginç bir başarıya imza atmasını bilmiştir. O sene çok iyi bir kadro kuran ve lige de başarılı şekilde başlayan sarı kırmızılı takım 90 puan toplayarak şampiyon olmuştur. Ancak burada dikkat çekenj temel nokta ise ikinci sırada yer alan takımın sadece 78 puan toplamış olmasıdır. Yani sarı kırmızılı ekip lig tarihindeki en yüksek puan farkı ile şampiyon olmasından ötürü beklentileri de karşılamıştır. Bunun gibi farklı birçok gelişme Türk futbolunun ne kadar özel olduğunu net şekilde ortaya koyar.

Türk Futbol Tarihindeki İlginç Rekorlar

Son olarak en son spor haberleri çerçevesinde bahsedilmesi gereken bir diğer husus ise rekorlardır. Bunlar ise şöyledir;

  • Süper Lig tarihinde en çok şampiyon olan takım ise Galatasaray olarak dikkat çeker. Sarı kırmızılı takım aynı zamanda en son şampiyondur.
  • En fazla küme düşmüş olan takım kesinlikle çok merak edilmesinin yanı sıra Samsunspor süper lig macerası olduğunu görmekteyiz. Kırmızı beyazlı takım tam 7 kere küme düşmüştür.