Boğaz Pastili Nedir? Ne İşe Yarar?

Boğaz pastili, çeşitli durumlarda kendini gösteren boğaz rahatsızlıklarının neden olduğu semptomları hafifletmek için kullanılır. Boğaz pastili içeriği itibariyle ilaç statüsünde olmayıp tedavi amaçlı kullanılamaz. Boğazda meydana gelen tahriş ve kuruluk gibi belirtileri rahatlatmaya yardımcı olabilir. Peki, boğaz pastili nedir ve nasıl kullanılır?

Boğaz Pastili Nedir?

Boğaz pastili, boğazı rahatlatmak için kullanılan takviye edici bir tablettir. Bu tabletler genellikle farklı etki ve özellikleri barındıran bitkisel özlerden üretilir. Bal, okaliptüs, propolis, limon, portakal, zencefil ve mentol gibi bileşenler boğaz pastillerinde yaygın olarak tercih edilir. Pastiller, çoğunlukla yuvarlak ve yassı şekilde üretilirler. Akasya ağaçlarının özünden çıkarılan, halk arasında Arap zamkı olarak bilinen gam arabik kullanılarak üretilen bazı pastiller yumuşak bir dokuya sahip olup ağızda daha kolay emilir ve kullanım kolaylığı sunar. Boğaz ağrısı, yutma güçlüğü, yanma gibi semptomların sıkça görüldüğü solunum yolu enfeksiyonları için mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır.

Tantunatura Lemon pastil ürünleri hakkında detaylı bilgiye bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Boğaz Pastili Nasıl Kullanılır?
Boğaz Pastili Nasıl Kullanılır?

Boğaz Pastili Nasıl Kullanılır?

Kullanımı oldukça kolay olan boğaz pastilleri ağız içinde emilerek tüketilir. Pastil emildiğinde boğazdaki kuruluğu azaltır ve boğazın nemli kalmasına yardımcı olur. Ancak pastillerin doğrudan yutulmaması önemlidir. Ağızda yavaşça çözünmeli ve özler tükürükle beraber yutulmalıdır.

Boğaz pastilleri farklı yararlı içeriklerle üretilir. Kullanım amacı aynı olsa da içerikleri değişiklik gösterebilir. Pastillerde yer alan limon, portakal, okaliptüs gibi aromalar, rahatlatıcı etkileri ile yarar sağlarken lezzetleri ile tüketimi kolaylaştırır. Kimyasal maruziyeti, sigara, duman gibi hava kirliliği, yüksek sesle konuşma ve bağırma gibi nedenlerle boğazda tahriş, yanma görülebilir. Boğaz pastilleri, bu gibi durumların olduğu rahatsızlık hissini gidermeye yardımcı olur. Ayrıca bağırma, uzun süre konuşma ya da kirli hava koşullarının yol açtığı boğaz şikayetlerini gidererek kişinin rahatlamasını sağlar.

Boğaz pastillerinin günlük kullanımı genellikle 2 ila 4 adet olarak belirlenir. Bu ürünleri sadece 11 yaş ve üzerindeki bireylerin kullanması tavsiye edilir. Yutma tehlikesi göz önünde bulundurulduğunda küçük çocuklar için uygun değildir. Hamilelik ve emzirme sürecinde boğaz pastili kullanımı için uzmana danışılması önemlidir. Ek bir rahatsızlığı bulunan ve düzenli ilaç kullanan hastalar da pastil kullanırken dikkatli olmalıdır.

Give a Comment