Çocuklarda hafif burkulmalar, ezikler ve kırıklar

Burkulmalar
Herhangi bir olay karşısında ayağı burkulan çocuğunuzu yatırın, burkulan ayağını altına yastık koyarak daha yukarıda tutun. Bu şekilde burkulan yerde kan toplanmasına, kan oturmasına engel olabilirsiniz.

Eğer burkulan yerdeki şişlik inmediyse doktora haber vermek, göstermek gerekir. Eğer dizde zedelenme varsa mutlaka doktorun görmesi gerekir.

Zedelenmiş bağlar iyi bir biçimde tedavi edilmezlerse kötü neticelerle karşı karşıya kalınabilir.

[irp]

Kırıklar

Eğer zedelenen yerde ağrı ısrarla devam ediyorsa şişlik varsa ve morarmışsa kırık olduğu düşünülebilir. Bir doktora göstermek gerekir. Kırıkları teşhis etmek her zaman çok kolay değildir, özellikle çocuklardaki kırıkları teşhis etmek daha zordur. Kırığın tespit edilebilmesi için röntgen çekilmesi gerekebilir.

Bir yeri kırılmış bir çocuğa dokunmak, onu bir yerden başka bir yere götürmek doğru olmayabilir. Çocuğu başka bir yere götürmek şartsa her şeyden önce kırık olduğu tahmin edilen, kolun, bacağın vs. kıpırdatılmayacağı bir biçimde askıya alınması, kemer veya eşarpla veya tahta parçası gibi sert bir cisimle kıpırdamayacak bir biçimde desteklenmesi gerekir.

Burun kanamasının nedenleri nelerdir?

Bizi Facebook tan takip edebilirsiniz.

Sağlık Kanalı

Give a Comment