Tiroit Hormon Eksikliği

Hipotiroidi yani Tiroit Hormon Eksikliği, Tiroid hormonunun az salgılanması veya tiroid hormonunun etkisine direnç gelişmesine bağlı olsun bir hastalıktır. En sık sebebi haşimato hastalığıdır. Diğer nederler ise tiroit bezinin iltihabi hastalıkları, tiroid bezinin alınması, iyot eksikliği, aşırı iyot, ilaçlar (lityum, antitiroid ilaçlar, perklorat ),hipofiz yetmezliği, hipotalamus hastalıklarıdır.

İyot eksikliğine bağlı hipotiroidide tiroid bezi çok fazla büyümüştür. Diğer nedenlere bağlı hipotiroidilerde tiroid bezi normal, küçük veya büyük olabilir.

Semptomlar: Metabolizmadaki yavaşlamaya bağlı ortaya çıkan bulgulardır. Aşırı üşüme çok uyuma kilo alımı depresif davranışlar, kabızlık, çabuk yorulma görülen başlıca semptomlardır. Bu hastalar dokun bakışlıdır, ciltleri kalın ve kabadır. Göz çevresinde ödem, kol ve bacaklarında basmakla iz bırakmayan ödem bulunabilir.

[irp]

Hastaların %10 unda diastolik hipertansiyon vardır. Yüksek kolestrol görülebilir. Tioid hormon takviyesi ile tansiyon ve yüksek kolestrol düzelebilir. Tansiyonu düşürmek için beta bloker kullanımı kalp hızında ciddi düşmelere neden olabilir.

Tanı: Birincil hipotiroidide ST4 düşüklüğü ve TSH yüksekliği en önemli laboratuvar bulgusudur.
Tedavi: Levotiroksin (T4) preparatları kullanılır. Kullanılan levotiroksin osteoporoza neden olabilir.

Bizi Facebook tan takip edebilirsiniz.

Sağlık Kanalı

Give a Comment