Cilt Bakım Ürünleri Sivilce Yapar Mı?

Birçok cilt bakım ürünleri kullanımı da en çok merak edilen şey cilt bakım ürünleri sivilce yapar mı oluyor. Buradaki önemli olan aslında cilt bakım ürünlerini sivilce yapması değil yanlış cilt bakımı ürünü kullanmak sonucunda sivilce oluşmasıdır. Medikal cilt bakımı sonrası sivilce oluşması çok daha zordur mesela. Çünkü sebebi doğru ürünlerin kullanması ve doğru kişiler tarafından bir cilt bakımı yaptırmaktır. Sizin cildinize sağlıklı gelebileceği için sivilcede yapmayacaktır.

Cilt bakımı sivilce yapar mı diye baktığımızda aslında doğru düz bakımını yaptırmamak veya doğru ürünleri kullanmadığımız için başımıza gelir. Peki neden cildimizde sivilce çıkar gelin buna bakalım.

Nemlendirici cilt bakım ürünleri sivilce yapar mı
Nemlendirici cilt bakım ürünleri sivilce yapar mı

Nemlendirici cilt bakım ürünleri sivilce yapar mı

Kullanmadığımız için genellikle sivilceye maruz kalır fakat aslında burada doğru nemlendirici kullanmamak demek. Neme ihtiyacı olan bir cilde mat ürün vermek veya akneli cilde kuru ciltlere özel bir nemlendirici kullanmak gibidir. Bu yüzden doğru nemlendirici kullanmanın önemi çok büyüktür.

Ayrıca burada önemli olan bir diğer cilt bakım üründe cilt temizleme jelidir. Cildimizi temizlemek için doğru ürünü kullanmıyor ciddi bir sivilce yapabilir. Sivilce yapan her ürün aslında ya sizi alerjiniz olduğu için de ya da yanlış ürünü kullandığınız için oluşur.

Doğru cilt bakım ürünleri kullanmak için nelere dikkat etmeliyiz?
Doğru cilt bakım ürünleri kullanmak için nelere dikkat etmeliyiz?

Doğru cilt bakım ürünleri kullanmak için nelere dikkat etmeliyiz?

Genellikle dikkat etmemiz gereken şey cildimizin bizden ne istediğini anlamadan cilde bir şeyler sürmememiz gerekir. Cildin temiz olması da sivilceli olması da hepsinin tek nedeni vardır. Cildin sizden ne istediğini bilmezseniz cilt kusacaktır. Her mide kustuğu gibi ciltte kusar bunun kusma sivilce olarak kusmasıdır.

Sivilce bir kusma türü olduğu için dikkat etmek gereken şey cildinin sivilce yapmayacak ürünlerini seçmektir. Yani eğer içeriğinde bir şeye alerjisi olduğunu düşünüyorsanız farklı ürünler kullandığınız halde içerikleri aynıysa o içeriğe sahip olan tüm ürünlerde uzak durmalısınız demektir. Bir etkin madde alerjiniz vardır. Bu yüzden seçmeniz gereken ürünlerin arkasını içindekilerini içinde bulunan her şey çok detaylı bir şekilde incelemeniz gerekir ve en önemli detaylardan biri ise cilt bakımlarınızı eksiksiz yapmak ve ürünleri sık sık değiştirmemektir.

En çok yapılan hata çünkü budur. Sık sık değiştirilen cilt bakım ürünleri cildinizin yaşayacağı şoklar ve problemlerden dolayı bir tepkime gösterir. Tam olarak bir ürünü alıştı ve kabul ettikten sonra siz başka bir ürüne geçtiğinizde cildiniz buna da alışmaya çalışır fakat bu durum çok sık yaşanması durumunda artık cildiniz yine bir tepkime yani kusma Yaşar. Böylece sivilce oluşturur. Bu yüzden kullandığımız ürünün devamlılığını ve sürdürülebilirliğinin ne kadar uzun süre tutarsanız o kadar sizin için sağlıklı olacaktır.

Serum cilt bakım ürünleri sivilce yapar mı?
Serum cilt bakım ürünleri sivilce yapar mı?

Serum cilt bakım ürünleri sivilce yapar mı?

Bakım serumları sivilce yapmaz. Cildinize uygun sivilce yapacak veya yaşınıza uygun olmayan serumlar kulağımın sonucunda evet cildinizde sivilce yapacaktır. Örneğin yaşlanma karşıtı olan bir serumunu gidip de 20 yaşındaki biri kullanılması sonucunda Tabii ki sivilce oluşacaktır veya C vitamini içeren bir serumu cildi yağlı, karma veya akneye meyilli olan bir kullanımı sonucunda yine cildinde sivilce olacaktır.

Ayrıca yağlı bir cilde sahipseniz ve akneli cilde sahipseniz serum kullanmamanız gerekir. Hatta yağları kullanmamak en önemlisi de doğal olarak kullanılması gereken yağlar ve sivilceleri geçirmesi gereken yağlar diye satılan ürünlerden uzak durmalıdır. Çünkü sebulium fazlalığı olan ürünler sizin sivilcenizi giderek artacaktır.

Bu yüzden en önemli şey cildinizi doğru tanımak ve onun sizden ne istediğimizi iyi analiz etmektir. Alacağınız her ürünün içeriğine bakmalı, cilt serumlarını seçerken içeriğinin ne olduğuna ve cildinizin ona ihtiyacı olup olmadığını iyice dikkat etmeli ve ona göre bu ürünleri seçmelisiniz.

Cilt bakımından oluşan sivilce nasıl geçer?
Cilt bakımından oluşan sivilce nasıl geçer?

Cilt bakımından oluşan sivilce nasıl geçer?

Sivilcelerin geçmesi aslında biraz zordur. Çünkü cildiniz o şeye alerjin madde verdiği bir tepkimedir. Bu tepkimenin geçmesi için o üründen vücudunuzun veya cildinizin atılması gerekir. Bir kere o alerjen maddeyi cildin içerisine aldığınızda bariyer olarak onu kabul eder. Bu yüzden doğru ürünü kullanmak en önemli şeydir.

Fakat eğer olası bir durumda geldiğinizde biri sivilce çıktıysa o sivilce çok ağrılı sancılı veya canınız çok yakacak ve komedan şeklinde olabilir. Komedan şeklinde olan sivilcelerin geçmesi ise zamana ve en önemlisi sivilce ürünleri ile geçecektir. Komedan sivilceler için kullanılan sivilce kremlerinin tercih edilmeli.

Sivilce için nasıl ürünler seçmeniz gerektiği konusunda ise cilt tipinize en uygun ve en önemlisi içindekiler kısmındaki ürünlere en uygun olanları seçmelisiniz. Herkesin kullandığı ve herkesin iyi yorumlar yaptığı ürünleri kullanmak yerine kendi cildinizi iyi gelebilecek ürünleri seçerek sivilce tedavinizi daha hızlı sürece tamamlayabilirsiniz. Herkesin beğendiği veya övdüğü sivilce kremleri iyi olmayabilir. Çünkü her cilt bir değildir. Bu yüzden en önemli şey cildinize uygun cilt bakım ürünlerini seçerken çoğunluğa uymamak gerekmektedir.

İlginizi çekebilecek içerik: Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Sağlık Kanalı Facebook sayfasından da bizi takip edebilirsiniz.

Give a Comment