Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt bakımı nasıl yapılır? Cilt bakımı, cilt sağlığı açısından gerek kadınlar gerekse erkekler için oldukça önemlidir. Doğru bakım yöntemleri ve teknikleri ile vücudunuzu desteklemediğiniz zaman bunların yanında; uyku düzensizliği, sigara ve alkol, beslenme bozukluğu ve olumsuz çevre faktörleri de eklendiği zaman, vücudunuz hızla yıpranır, parlaklığını kaybeder ve normalinden fazla yaşlı gözükebilir.

Tüm bu olumsuzlukların önüne geçebilmek için doğru cilt bakım yöntemlerinin yanı sıra, cilt bakımını rutin hale getirmeniz gerekmektedir. Cilt bakımının evde yapılması da oldukça basittir, evde cilt bakımı nasıl yapılır?

Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?
Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt bakımının evde yapılması ve olumlu sonuç almanız için yapmanız gerekenler oldukça basittir. Cilt bakımı hangi yöntemlerle yapılır? Yöntemler şu şekildedir:

Cildinizi Temiz Tutun ve Temizleyin

Cilt bakımı nasıl yapılır? Cilt bakımının en önemli kurallarından birisi cildin temizlenmesi ve temiz tutulmasıdır. Evde cilt ve yüz bakımı yaparken ilk esnada yüzünü bol bol yıkamalısınız. Gün içinde yaptığınız makyajı ya da makyajları, geceleri yatmadan önce mutlaka temizlemelisiniz. Bunun için cilt yapına uygun temizleme sütlerinden ya da temizleme jellerinden faydalanabilirsiniz.

Cildinizi Arındırın
Cildinizi Arındırın

Cildinizi Arındırın

Cildini temizlemek ya da temiz tutmak her zaman yeterli olmayabilir. Temizleme işlemi sonrasında tonik ürünlerin kullanılması oldukça önemlidir. Böylece cilt gözenekleri, yağlardan ve makyaj kalıntılarından arınır ve bu sayede sivilcelenmenin ve siyah nokta oluşumunun önüne geçilebilir.

Peeling

Peeling, yüz güzelliğini sağlamak için, cildi ölü hücrelerden ve lekelerden arındırma işlevini görür. Bu cilt bakım yöntemi, herkesin evde rahatlıkla yapabileceği bir yöntemdir. Hazır peelinglerin yanı sıra, evde Türk kahvesi telvesine birkaç damla zeytinyağı katarak tüm cilt tiplerine uygun faydalı bir peeling oluşturabilirsiniz.

Cildinizi Nemlendirin ve Nemli Tutun
Cildinizi Nemlendirin ve Nemli Tutun

Cildinizi Nemlendirin ve Nemli Tutun

Sağlıklı ve nemli bir cilde sahip olmak için öncelikle en çok yapmanız gereken bol su içmekle mümkündür. Mevsim geçişleri ve sıcaklıkların değişmesi, cildin kurumasına ve nem ihtiyacının artmasına sebep olur. Cilt tipine uygun nemlendirici kremler büyük kolaylık sağlasa da, yüz bakımı yaparken nem konusunda faydalanabileceğin malzemelerden bazıları; salatalık, zeytinyağı, bal, yoğurt, aloe vera gibi kolay ulaşılabilir malzemelerdir.

Cilt Tipinize Göre Bakım Yapın

Her cilt tipinin yağ oranı ve buna bağlı olarak nem ihtiyacı birbirinden farklıdır, herkes cilt tipinin nasıl olduğunu bilmeli ve buna göre işlem uygulamalıdır.  Evde uygulanacak olan doğru cilt bakımı, pratik şekilde doğal ürünlerle de yapılabilir.  Ancak tüm bunlardan önce cilt tipini bilmeli ve buna göre ürün kullanman gerekmektedir. Çok kuru ciltlerde yumurtanın beyaz kısmı cildi daha fazla kuruturken, çok yağlı ciltlerde ise yumurtanın sarısı cildi daha da fazla yağlandırmaktadır. Tüm bunların yanında, cilt için bol su tüketmek önemli midir?

Cilt için Bol Su Tüketmek Önemli midir?
Cilt için Bol Su Tüketmek Önemli midir?

Cilt için Bol Su Tüketmek Önemli midir?

Cilt bakımının en önemli konusu vücuttaki nemdir ve nem oranıdır. Vücudumuz gibi ciltteki hücrelerin yarısından da fazlası sudan oluşmaktadır. Sağlıklı cilt hücrelerine sahip olmak, güzel bir cilde sahip olmayı da beraberinde getirir. Bunu sağlayabilmenin yolu ise, vücudunun ihtiyacı kadarı olan su miktarını günlük olarak karşılayabilmenin sayesinde olur. Vücuda günlük olarak bol su vermek, hem sağlığınız hem de cildiniz açısından oldukça önemlidir. Bol su tüketmenin yanında, cilt bakımı için beslenmeye dikkat edilmeli midir?

Cilt Bakımı için Beslenmeye Dikkat Edilmeli midir?

Yüz güzelliği, sağlıklı beslenmeyle beraber oluşabilecek bir şeylerden birisidir. Yağ ve nem dengesinin yerinde olmasıyla mümkün olan yüz güzelliği, sağlıksız beslenen kişilerde ise ciltte kuruluk, yağlanma, cilt rengi eşitsizliği ve sivilcelenme gibi birçok problemi beraberinde getirir.

İlginizi çekebilir: Dermapen Sivilce İçin Cilt Bakımına Gidenler

Sağlık Kanalı Facebook sayfasından da bizi takip edebilirsiniz.

Give a Comment