Burun kanamasının nedenleri nelerdir?

Burun kanaması insanların karşılaştıkları anda en çok panik yaptıkları rahatsızlıklardan birisidir. Ancak en çok görülen sağlık sorunlarının sebepleri de burun kanamasıdır. Burun kanamasının nedenleri genellikle önemsiz nedenlerden kaynaklanıyor. Çocukların küçük yaşlarda vücudu ile oynamaya, onu keşfetmeye karşı bir eğilimi vardır.

Burun ise çocukların dikkatini çeken bir organdır. Ailenin çocuklarında karşılaştıkları zaman telaş içinde ne yapacaklarını düşündükleri çoğu burun kanaması, çocuğun burnunu karıştırması sonucu ortaya çıkar. Bu nedenle ailenin sakin olarak ilk önce çocuğuna bu soruyu yöneltmesi gerekmektedir.

Daha sonra ise yanlış olanın aksine, kafayı arkaya doğru atmamalı, öne doğru hafif bir şekilde eğip, burun kanatlarına 5 ile 10 dakika arası bir baskı yapmalıdır. Böylece kanama duracaktır. Önlem almak için çocukların uzun tırnakları kesilmeli ve karıştırmaması için öğüt verilmelidir.

Burun kanamalarının önemsiz olanları genellikle kuru havalarda görülür. Yazın gelmesi ile burun kanamalarıyla sık sık karşılaşır oldunuz ve ne yapacağınızı bilmiyorsunuz değil mi? Havanın nemli olmaması, burnun ön tarafını kurutarak kanamasına neden olur. Çünkü burunda damar yoğunluğu fazladır. Aynı şekilde soğuk havalarda ev içinde kullanılan ısıtma sistemleri de havanın kurumasına neden olur.

[irp]

Asıl korkulması gereken kanamalar durmayan ve sürekli tekrar eden arka taraf kanamalarıdır. Bu birçok hastalığın habercisi olabilir. Özellikle tansiyon hastalarının bunu dikkate almaları ve doktorlarına başvurmaları gerekir.
Ayrıca sinüs kistleri de burun kanamasına sebep olabilir. Yolda çevireceğimiz 100 kişiden 20’sinde sinüs kisti vardır. Bunların çoğu iyi huyludur. Kötü huylular ise şiddetli baş ağrısı yapar ve kemiklere baskı yapar. Bu da burun kanamalarına sebep olabilir.

Kısaca burun kanamasının nedenleri genellikle önemsiz olmaktadır. Yaşlılar, burun kanaması sürekli tekrar edenler ve özellikle şiddetli darbe alanların doktorlarına başvurmaları gerekmektedir.
Önemsiz görünenlerin ise zorla sümkürmekten kaçınmaları, ağrı kesicileri bırakmaları, bulundukları ortamı nemlendirmeleri gerekmektedir. Burun içi nemlendiriciler ya da kış aylarında odaya, peteklerin üstüne konulan bir kap ılık su havanızı yumuşatacaktır.

Sağlık ihmale gelecek bir şey değildir. Önlem almak sizin ve sevdiklerinizin daha kaliteli yaşam sürmeleri için gereklidir.

Burun kanamasının nedenleri yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Çocuklarda hafif burkulmalar

Bizi Facebook tan takip edebilirsiniz.

Sağlık Kanalı

Give a Comment