Doğru Makyaj Teknikleri: Makyaj Nasıl Yapılır?

Kadınlar makyaj yaparak çeşitli amaçlarla güzel görünümü ve kusur kapatmayı amaçlamaktadır. Tarihten bu yana yaşamın içerisinde olan makyaj yüzyıllardır genellikle kadınların yaptığı bir işlemdir. Makyaj günümüzde çok fazla gelişerek çeşitli markalar ile beraber doğru makyaj teknikleri gibi durumları ortaya çıkartmıştır. Makyajlar gözlere, yüze, dudaklara, yanaklara, kaşlara pek çok yere uygulanmaktadır. Yapılan renklendirmeler ile beraber makyaj cildin renk tonunu eşitleyebilir veya yüzünüzün farklı yerlerine yapılabilmektedir.

Makyaj nasıl yapılır bilmeyenler için öncelikle bir makyaj malzemesine ihtiyacınızın olması gerekmektedir. Artık günümüzde artan kozmetik mağazaları ile beraber binlerce makyaj markası her gün, birçok kişiye satılmaktadır. Makyajlar doğru yapıldığı zaman yüz hatlarını ortaya çıkartarak güzelleştirse de kötü yapıldığı zaman bir felakete dönüşebilir. Bu yüzden kaliteli makyaj malzemeleri ile beraber yüz hatlarınızı tanımak doğru makyaj yapma konusunda sizleri başarıya ulaştıracaktır.

Makyaj Çeşitleri Nelerdir?
Makyaj Çeşitleri Nelerdir?

Makyaj Çeşitleri Nelerdir?

Doğru makyaj teknikleri tanımadan önce pek çok makyaj çeşidi bulunmaktadır.  Her duruma göre farklı makyaj yapmalı ve makyajınız ile durumların benzer olması gerekmektedir. Mesela eğer şık bir geceye katılacaksanız gece makyajı yapabilirsiniz. Günlük olarak kullanacaksanız günlük makyajlar veya hafif makyajları deneyebilirsiniz. Doğru makyaj tekniklerine başlamadan önce bazı makyaj çeşitleri şu şekildedir,

 • Porselen Makyaj
 • Gece Makyaj
 • Dizi Makyaj
 • Show Makyaj
 • Kalıcı Makyaj
 • Gelin Makyajı

Gibi bazı makyaj türleri bulunmaktadır. Bu makyajlar arasında seçeceğiniz makyajlar durumlara göre değişiklik göstermektedir. Aynı şekilde her makyaj türü için kullanılan makyaj malzemeleri farklı olmaktadır.

Doğru Makyaj Teknikleri Nasıldır?
Doğru Makyaj Teknikleri Nasıldır?

Doğru Makyaj Teknikleri Nasıldır?

Kadınlar makyajlarını genellikle kendileri yapmaktadırlar. Düğün gibi veya dizi makyajı gibi bir makyaj olmadığı sürece kadınlar evde güzel bir şekilde makyaj yapmak isterler. Bu konuda evde makyaj nasıl yapılır sorusu birçok kadının merak ettiği sorudur. Makyaj yapmanın doğru teknikleri konusunda en öncelik etken fondöten kullanımıdır. Bazı kadınlar fondöten kullanmayı sevmezken çoğu kadın fondöten kullanırlar. Fondöten seçimi kadınların ten rengi ile uyum sağlamalıdır ve bunun yanı sıra fondötenin kullanılacak cilt tipi de önemlidir.

Doğru makyaj teknikleri nasıldır sorusunu soran bir kadın için öncelikle tamamen kendi cilt tonunu anlamalıdır. Kendi cilt tonunu olan fondöteni belirledikten sonra yüzüne göre daha az yağlı veya yağlı fondötenler seçilmelidir ve kaliteli fondöten makyaj yapmanın püf noktasıdır. Günlük yaşamınızda kullandığınız makyajlar daha sık kullandığınız bir makyaj olduğu için kalitesiz fondötenler hem kötü duracak hem de sağlığınızı olumsuz etkileyecektir.

Makyaj Nasıl Yapılır Sırasıyla
Makyaj Nasıl Yapılır Sırasıyla

Makyaj Nasıl Yapılır Sırasıyla

Makyaj yapmadan önce doğru fondöten seçimi ve sonrasında kullanılacak diğer makyaj malzemelerin kaliteli olması önemlidir. Aynı şekilde makyaj malzemelerini ölçülü olarak kullanmanız gerekmektedir. Eğer makyajı sırası ile uygularsanız daha iyi bir sonuç elde edebilirsiniz. Makyaj nasıl yapılır sırasıyla adımlar şu şekildedir,

 • Öncelikle yüzünüzü iyice temizleyin ve hafif nemlendirin. Böylece kuru yüze makyaj yapmazsınız ve makyajınız kalıcı olur.
 • Kaşlarınızı düzenleyin ve kaş sabitleyicisi kullanın ve makyaj bazı kullanın.
 • Fondöten uygulaması yaparak göz altı morluğu için corrector uygulaması yapın. Hafif makyaj nasıl yapılır diye soran kadınlar için olabildiğince az bir fondöten kullanarak yüzünüzün her tarafına uygulamayın.
 • Kapatıcı uygulayın ve fondöteni sabitlemek için pudra uygulayın.
 • Far uygulaması yapın ve sonrasında eyeliner uygulaması yapın.
 • Kirpikleriniz için maskara kullanın, eğer takma kirpik kullanacaksanız mutlaka maskara öncesinden takın.
 • Sonrasında dudak kalemi, ruj ve allık gibi malzemeleri isteğe göre kullanın. Makyajın en sonunda sabitleme spreyi kullanarak makyaj kalıcılığını sağlayın.

İlginizi çekebilecek içerik: Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Sağlık Kanalı Facebook sayfasından da bizi takip edebilirsiniz.

Give a Comment