Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

El ve ayakların görünüşünü güzelleştiren tırnak bakımı ile güzel tırnaklardır. Tırnakların güzel görünüşünü koruyabilmek için en önemli etken bakımlarını düzenli olarak yapmaktır. Hijyenine ve bakımına özen gösterilen tırnaklar hoş bir görünüm kazanmaktadır. Bu bakım kimi zaman evde doğal ürünlerle tırnak bakımı yapılırken kimi zaman da alınan bazı takviye ürünlerle yapılmaktadır. İki yöntemden birinin kullanılması fark etmeksizin bu bakımların mutlaka yapılması gerekmektedir. Özellikle oje kullanan ve takma tırnak uygulaması yaptıran kişilerin tırnak bakımına ekstra dikkat etmesi ve besleyici ürünler kullanması gerekmektedir.

Tırnaklar Neden Zayıflar?
Tırnaklar Neden Zayıflar?

Tırnaklar Neden Zayıflar?

Tırnakların zayıflamasında en önemli etken vitamin ve mineral eksikliği olarak görülmektedir. B grubu vitaminlerinin ya da D vitamini eksikliği tırnaklarda güçsüzlüğe sebep olabilir. Bu güçsüzlük nedeni ile tırnak zayıflayabilir ve incelebilir. Aynı zamanda çinko, demir veya magnezyum gibi minerallerin eksikliği de tırnaklarda zayıflık yaparak sorunlara yol açmaktadır.

Bunun yanı sıra tırnak uygulamaları esnasında fazla uygulanan törpüler de tırnak yapısını zayıflatmakta ve güçsüzleştirmektedir. Törpü uygulamalarını eser miktarda yapmak sorun teşkil etmez ancak fazla uygulamak tırnak yapısına zarar vermektedir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise tırnak diplerinde tırnakların beslenmesini sağlayan açıklığın tıkanmasıyla oluşan sorunlardır. Bu tür uygulamalarda tırnak dipleri beslenemediği için tırnak giderek zayıflamakta ve güç kaybetmektedir.

Tırnakları Güçlendirmek Mümkün Müdür?

Tırnakları güçlendirmek mümkündür. Hasar görmüş veya zedelenmiş tırnaklar tekrar etmemesi için dikkat edilmesi gereken noktalara özen gösterilerek ve dinlendirilerek eski formuna sağlıklı şekilde tekrar kavuşabilmektedir. Bakım yağlarına ya da badem yağı gibi tırnakları besleme etkisine sahip olan yağlarla masaj yapıldığında tırnaklar eski formuna kısa sürede ulaşabilmektedir. Tırnaklar hijyenlerine dikkat edildiğinde ve bakımları iyi yapıldığında kolayca hasar almamaktadır.

Tırnaklar İçin Etkili Bakımlar ve Tırnak Bakım Ürünleri
Tırnaklar İçin Etkili Bakımlar ve Tırnak Bakım Ürünleri

Tırnaklar İçin Etkili Bakımlar ve Tırnak Bakım Ürünleri

Tırnakları beslemek ve güçlendirmek için belirli tırnak bakım ürünleri bulunmaktadır. Bunlar arasında keratin bazlı tırnak koruyucuları, tırnak bakım yağları ve tırnak güçlendiricileri yer alır. Bu ürünler tırnaklara sıklıkla uygulanabilir. Elleri ve ayakları sık sık yıkayarak temizledikten sonra bu ürünleri kullandığınızda maksimum şekilde verim almanız mümkün olacaktır. Eğer uzun tırnaklara sahipseniz ellerinizi ve ayaklarınızı ılık bir suda beklettikten sonra içlerini temizlemeniz tırnaklarınızı korumanıza yardımcı olmaktadır. Takma tırnak kullandığınızda mutlaka belirli bir süre ara vermeli ve tırnaklarınızı dinlendirmelisiniz. Aksi takdirde havasız kalırlar ve kısa süre içerisinde sararmalar başlar. Tırnağınızda siyah çizgi varsa bakınız.

Tırnak Bakım Tarifleri

Evde her zaman kullandığınız malzemelerle evde el ve ayak tırnaklarınıza bakımlar uygulamanız mümkündür. Altı damla limon suyu damlattığınız üç yemek kaşığı zeytinyağına ellerinizi ve ayaklarınızı yatırın ve on dakika bekletin. Bu uygulama ellerinize ve ayaklarınıza bakım yaparken tırnaklarınızı güçlendirecektir. Diğer bir karışımın malzemeleri ise bir çay kaşığı karbonat ve bir bardak sudur. Bu malzemelerin birbirine iyice karışmasını sağladıktan sonra ellerinizi ve ayaklarınızı on beş dakika kadar içinde bekletmeniz gerekmektedir.

Bu bakım haftada iki ya da üç kez uygulanabilmektedir. Bir diğer seçenek ise el ve ayaklarınıza masaj yapmanız olacaktır. Tırnak besleyici özelliği olan badem yağı ya da jojoba yağıyla masaj yapmanız el ve ayaklarınıza iyi gelirken tırnaklarınızı da güçlendirmektedir. Bal ve yumurta karışımı da oldukça etkili bir karışım olarak tırnaklarınıza etki etmektedir. Yüksek miktarda A vitamini içeren yumurta sarısı, kırılgan tırnakların güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Bir çay kaşığı bal ve yumurta sarısını karıştırıp tırnaklara ve çevresindeki deriye sürmelisiniz. 15 dakika beklettikten sonra durulamanız yeterli olacaktır.

İlginizi çekebilir: En Kolay Eyeliner Nasıl Çekilir?

Sağlık Kanalı Facebook sayfasından da bizi takip edebilirsiniz.

Give a Comment