El Titremesinin Nedenleri

El de meydana gelen titreme bazı ruhsal sıkıntılara bağlı olarak gelişen bir durumdur. Sıklıkla bir hastalığın habercisidir. Bazı hastalıklardan sonrada elde titreme görüldüğü bilinmektedir. Bazen ise el titremesi önemli olmayan geçici sebeplerden de kaynaklanmaktadır. Eğer elinizde titreme hissediyorsanız bu durumun sebebini öğrenmeniz oldukça önemli olacaktır. Genellikle önemli bir rahatsızlığa sebep olmamaktadır.

İnsanlar aşırı yorucu faaliyetlerin aka binin de bir tür dinlenme durumu yaşamaktadırlar. Bu gibi durumlarda ellerinde hissetmeleri pek mümkün olmayan bir titreme meydana gelir. Bu duruma tonus adı verilir. Tonus bir kas dokusunun hafif gerginliğinde etkisi ile yavaşça hareket ederek titremesi olayıdır. İnsanlarda tonus olayı yaşantının devamı için oldukça gereklidir. Bu durum gayet normal bir durumdur. Endişelenmeye gerek yoktur.

Bir de şeker hastalarında yada aşırı acıktığımızda elimizin titrediğini hissederiz. Vücut içinde bulunan karbonhidratların yakımı hızlandığında yada çok fazla açlık hissi yaşandığında ellerimiz titremektedir.

[irp]

Genellikle insanların sosyal korkularından dolayı da ellerinin titrediği bilinmektedir. Bu durumlarında bazı sosyal etkilerden hiçbir farkı yoktur. Fobiye bağlı olarak insan da meydana gelen bu el titremesi oldukça farklı özelliklerde bulunabilir.

Kullanılan bazı ilaçlardan dolayı ellerde titreme meydana gelebilir. Bu durum ilaçların özelliklerinden kaynaklanmaktadır. El de titreme meydana getiren ilaçlar genellikle kan şekerini aşırı oranlarda düzenleyen ilaçlardır. Elde meydana gelen titremelerin yoğunluğu da önemli boyutlarda olmaktadır.

Ellerin titremesi nasıl düzenlenebilir.

Eğer ellerin titremesi düzenlenecekse öncelikle titremeye neden olan etkenin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Etken ortadan kaldırıldığında otomatik olarak titreme düzelecektir. Burada asıl dikkat edilmesi gereken konu ise ellerin titremesine sebep olan etkenin ne olduğudur. El titremesi o kadar üzerinde durulması gereken bir konu değildir. Asıl önemli olan şey ise elleri hangi etkenlerin titrediğidir.

Bizi Facebook tan takip edebilirsiniz.

Sağlık Kanalı

Give a Comment