Kıvırcık Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Kıvırcık saç, belki de en çok bakım isteyen saç şeklidir. Bu sebeple de kıvırcık saç bakımı rutini, zaman, sabır ve süreklilik gerektirecektir. Hacim ve parlaklığın sağlanması için doğru ürün ve doğru teknikler kullanılması esastır. Kıvırcık bir saç, bir gün ışıltılı ve dolgun görünürken ertesi gün sönük olabilir. Bu değişken yapısı da süreklilik gerektirdiğinin en büyük kanıtıdır. Ayrıca tülerme problemleri de kıvırcık saçlarda çok yaygındır. Özellikle nem veya rüzgardan saçların şeklinin bozulması kaçınılmaz olabilir.

Kıvırcık Saçlar İçin Kullanılması Gereken Ürünler
Kıvırcık Saçlar İçin Kullanılması Gereken Ürünler

Kıvırcık Saçlar İçin Kullanılması Gereken Ürünler

Uygun ürün kullanımı, kıvırcık saç bakımı için en önemli hususlardan biridir. Kıvırcık saçlar için üretilmiş özel ürünler bakım marketlerinde bulunabilir. Özellikle neme en çok ihtiyacı olan saç şekli olarak, durulanan ve durulanmayan kremlerin kullanılması, yağ ve serumlar kıvırcık saç bakımı için besin değerindedir. Şampuan seçimi de aynı şekilde kıvırcık saça özgü üretilen ürünler olmalıdır. Şekillendirme ürünlerinde de köpük, krem, jel kullanılabilir. Eğer saçınızı ısı yoluyla kurutuyorsanız, kıvırcık saçların sönmesini engelleyen kurutma makinesi başlıklarından da edinebilirsiniz. Bukle belirginleştirici şampuan kullananlar ise kesinlikle tavsiye ediyor.

Kıvırcık Saç İçin Bakım Rutini

Kıvırcık saç bakımı rutini evde yapılabilir. Ancak zaman zaman profesyonel yardıma da ihtiyaç duyabilirsiniz. Örneğin saçınızı zaman zaman kestirmeniz önemlidir. Ayrıca kuaförlerde uygulanan bakım kürleri de yararınıza olacaktır. Günlük veya haftalık ev rutini içerisinde ise saçlarınıza uygun ürünler kullanmanın yararı aşikardır. Bunun yanında mutlaka krem kullanılması, haftada bir nemlendirici maskelerden yararlanılması ve kimyasallardan kaçınılması da önemlidir.

Kıvırcık saç bakımı maskesi kullanımı ise en yararlı maddedir. Evde kendiniz yapabileceğiniz saç maskelerinde ise zeytinyağı, bal ve muz kullanabilirsiniz. Saçlarınızı sık sık yıkamamak ve şampuanlamamak da ayrıca yararlı olacaktır. Kıvırcık saçlar için şampuan önerileri ise nemlendirici ve kimyasal içermeyen her ürün olarak verilebilir.

Kıvırcık Saçlar İçin Püf Noktalar
Kıvırcık Saçlar İçin Püf Noktalar

Kıvırcık Saçlar İçin Püf Noktalar

Kıvırcık saçların kullanımı ve bakımı zor olsa da görünüşü ve ihtişamı da bir o kadar güzeldir. Bu ihtişama kavuşabilmek için uygulanacak bazı püf noktalar bulunur. Bunlardan ilki fırça değil, geniş dişlere sahip bir tarak kullanmak olacaktır. Böylece buklelerinize zarar vermezsiniz. Duş aldığınızda ise suyun sıcaklığının fazla olmaması şart. Bu durum saçınızı yıpratabilir. Aynı zamanda aralıklarla duş alınması saçınızın nem dengesini koruyacaktır. Sık sık alınan duş, şampuan kullanımıyla saç derinize ve saçlarınızın dolgun görüntüsüne zarar verebilir. Saçlarınızı yıkarken fazla karıştırmak da dolanmaya yol açabilir. Ayrıca saçlarınızın önce nemini alıp daha sonra kurutmanız çok önemlidir. Durulanmayan ürünler ve saç maskeleri de kıvırcık saç bakımı için vazgeçilmezdir.

Düzleştirmek ve çok fazla ürün kullanımı da saçlarınıza zarar verebilir. İnce telli kıvırcık saç, bakım isteyebilir. Burada da yine özellikle fazla ısı kullanımından kaçınmak, protein ve vitamin alımı, saçlarınızın güçlenmesine yardımcı olacaktır.

Kıvırcık Saçı Şekillendirmek
Kıvırcık Saçı Şekillendirmek

Kıvırcık Saçı Şekillendirmek

Kıvırcık saçı şekillendirme işlemi zahmetli olsa da sonuçları da göz kamaştırıcıdır. Durulanmayan ürünler ve şekillendiriciler burada hayat kurtarıcıdır. Kurutma makinesine kıvırcık saçlar için özel olarak alınacak bir başlık da şekillendirme işleminde yardımcı olacaktır.

Kıvırcık saçı şekillendirmek için köpük kullanımı en önemli detay olarak sayılabilir. Saçların gerçek hacmine kavuşması ve buklelerin dağılmaması için köpük kullanımı yararlı olacaktır. Daha sonra spreyle sabitlemek de burada önemlidir. Ancak bu ürünlerin sık sık kullanılması da saçın nem dengesine zarar verebilir. Aynı zamanda kıvırcık saçlar birçok modelde güzel duracağından toplayarak şekillendirmek de mümkündür. Özellikle dağınık bir topuz, kıvırcık saç şekli için uygun olacaktır.

İlginizi çekebilir: Sağlıklı Saçlar İçin Yapmanız Gerekenler

Sağlık Kanalı Facebook sayfasından da bizi takip edebilirsiniz.

Give a Comment