SPA ve Sağlığımıza Faydaları

Spa’nın açılımını merak edenler için öncelikle bunun ne anlama geldiğini anlatarak yazımıza başlayalım. Latince kökenli olup kısacası su ile güzellik, sudan gelen güzellikler gibi anlam ifade etmektedir. Yani özünde su vardır. Suyun sağlığımıza faydaları ise sayılamayacak derecede fazladır. Vücudumuzun yüzde 75’inin su ile çevrili olduğunu beynimizin ise yüzde 95’inin su olduğunu ifade edersek suyun önemini sanırım anlatmış oluruz. Günde en az 3 bardak su içme zorunluluğu muzda hatırlatmadan geçmek olmaz.

Vücudumuz için bu denli önemli ihtiyaç olan suyun kullanımı elbette su tüketimimizle sığ değildir.Sağlığımız için kullanacağımız yerlerden biride vücudumuzun dışından sağlayacağı faydaları dır. İşte spa merkezleri bu ihtiyaçtan ötürü doğmuş sağlık merkezleridir.Suyun muhteşem gücü ve faydalarından bilimsel olarak gerek tedavi amaçlı, gerekse zayıflama amaçlı olarak değişik alternatifler üreterek faydalanmamızı sağlayan sağlık kuruluşlarıdır.

Spa’nın ilk doğduğu yer olarak 14. yüzyıl Roma’sını işaret eder bazı tarihçiler.Kimi tarihçilere göre ise Osmanlı imparatorluğudur.Benim kanaatimde Osmanlı döneminde doğduğudur.Osmanlının su ile haşır neşir olduğu Osmanlıdan günümüze taşınmış tarihi hamamlarla ispatlıdır.Osmanlının en önemli eserleri cami su ve köprüler olmuştur.Osmanlı fethettiği tüm topraklara yerleşirken kendi kültüründe doğal olarak taşımıştır.Yerleştiği tüm coğrafyalara önce hamam sonra cami yaparak kendi kültürünü yerleştirmeye çalışmıştır.

[irp]

İşte bugünkü spa merkezlerinin doğuşu tarihçilerin önemli bir kısmına göre bu gerekçelerle açıklanır. Gelelim bugünkü spa merkezlerini işlevlerine. Spa merkezlerinde neler yapılır faydaları nelerdir.

Spa merkezlerinin öncelikle sağladığı hizmetler suyun gücünden faydalanarak önce sağlıklı bir vücut yapısına ulaşmamızı sağlamaktır.Çok çeşitli hastalıkların tedavisinde de çok faydalı oldukları mutlaktır.

Aynı zamanda güzelleşmek zayıflamak amaçlı da kullanılmaktadır .Özellikle günümüzde zayıflamak ve estetik açıdan kullanımı daha yaygındır. Bedensel ihtiyaçlarımız verdiği katkıların yanında ruhumuza, ruhsal sağlığımıza verdiği katkılarda yadsınamaz. Suyun dinlendirici özelliği bu noktada kullanılmaktadır.Hekimlerin fizik tedavi olarak da önerdikleri yerlerin başında gelmektedir Spa merkezleri.

Kaplıca sularının bolca çıktığı yerlerde de çok miktarda sağlık merkezleri kurulmaktadır.Yer altından gelen o sıcak suyun bir çok hastalığa iyi geldiğini de gerek hekimlerin tavsiyeleri gerekse büyüklerimizin tecrübelerinden de tavsiye edilir.Su yaşamdır.Su abu hayattır.Su yaşamın ta kendisidir.

Güneş ışınlarının zararları

Radyasyonun zararları

Bizi Facebook tan takip edebilirsiniz.

Sağlık Kanalı

Give a Comment