Epidemik Çocuk Felci Nedir?

Epidemik çocuk felci daha çok çocuklarda görülmektedir. Hastalığın nedeni süzgeçten geçen bir virüstür. Virüs sinir sisteminde ürer, bu yüzden hareket kısıtlanması ve isteksiz hareketlere neden olmaktadır.
Epidemik çocuk felci hastalığının bulaşıcı bir hastalık olduğu Landsteiner tarafından kanıtlanmıştır. Hasta kişiden öksürük ile sıçrayan tükürükler ile bulaşır.Hasta olmayan kişinin burun,boğaz veya mide yoluna giden bu tükürükler kişiyi hasta edebilir.

Epidemik çocuk felci hastalığı daha çok yaz ve sonbahar mevsimlerinde görülür.Nadir de olsa kış mevsiminde de görüldüğü olmuştur. Hastalığın kuluçka devri ortalama 7 ila 10 gündür.Hastalarda ilk günlerde 38-39.5 derecelik bir ateş görülür. Ateş birkaç gün devam eder.Ateş ile beraber vücut adalelerinde ağrılar ve kişide fazla terleme görülür. Nabız sayısı hararetle beraber yükselir,bazen de hararetten fazla yükselmektedir.İlk belirtilerden sonra hastalığa damga vuran felç baş gösterir.Bu belirtiler hastalığın 4. ve 5. günü bazen de 8 yada 14. günü kendini gösterir.

Felçler,adale düşüklüğü ve refleks yokluğu ile kendini gösterir. Hastalık yavaş yavaş felce doğru ilerlediğinden ilk günlerde kolayca farkedilmez.İlk önce bacak adalelerinde kendini gösterir,daha sonra gövde ve kol adalelerini teslim alır.

[irp]

Epidemik çocuk felcinden nasıl korunur?

Hastanın evde değil,hastahane ortamında tedavi edilmesi gerekir.Hastalık ağız,burun ve boğaz ifrazı ile bulaştığından,hastanın dokunduğu eşyaların dezenfekte edilmesi gerekmektedir.

Epidemik çocuk felcinin tedavisi nasıldır?

Epidemik çocuk felci hastalığının spesifik bir tedavisi yoktur.Hastalığa yakalanan kişi süt,yoğurt ve ayran gibi sulu gıdalar ile beslenmelidir.Ateşe ve ağrılara karşı analjezikler ve aspirin gibi ilaçlar kullanılabilir.Aynı zamanda hastaya fizik tedavisi uygulanması gerekmektedir.Uygulanan fizik tedavisi ortalama 3 ila 12 ay ya da daha da uzun sürebilir.İyi bakılan bir hastada bu sorununun tamamen ortadan kalktığı görülmüştür.

Kas erimesi ve tedavisi

Bebeklerde ishal

Bizi Facebook tan takip edebilirsiniz.

Sağlık Kanalı

Give a Comment