Erkekler İçin Saç Bakımı | Kuru ve Dalgalı Saçlar İçin Bakım

Erkekler için saç bakımı, doğru bir şekilde yapıldığında saça hacim kazandıran, nemlendiren, yıpranmayı önleyen bir rutindir. Saç bakımı, beraberinde özgüven ve toplumda kabul getiren önemli bir konudur. Dış görünüşümüzün her alanına dikkat ettiğimiz gibi, saçlar da dış görünüşün en önemli parçalarından biridir. Erkeklerde de kadınlarda olduğu gibi saç problemleri doğması mümkündür. Doğru bakım rutini ve doğru ürünlerin kullanımı, saç problemlerini en aza indirecektir. Erkekler için saç bakımı nasıl olmalı sorusunun cevabı ise kişiden kişiye değişmektedir.

Erkeklerde Doğabilecek Saç Problemleri
Erkeklerde Doğabilecek Saç Problemleri

Erkeklerde Doğabilecek Saç Problemleri

Saçlarımız, güneşten, denizden, yanlış bakımdan, ürünlerin doğru seçilmemesinden ve daha birçok farklı sebepten kaynaklanan sorunlarla karşı karşıya gelebilir. Kişinin saçlarının ince telli veya kalın telli olması, yağlı veya kuru bir yapıya sahip olması ve saçların dalgalı, kıvırcık ya da düz olması, saç problemlerinde çeşitliliğe sebep olabilir. Erkeklerde saç kuruluğu kolayca önüne geçilebilecek bir sorundur. Nemlendirici ürünler, duşta saç kremi kullanılması, saç maskeleri ve şampuan seçimi bu sorunun önüne geçebilir. Saçların şekli, saçın nem yapısının dengelenmesini gerektirecek özel ihtiyaçlar doğurabilir. Aynı zamanda saç derisi bakımı erkek için saç sağlığında önemli bir yer tutar.

Kuru Saçlara Sahip Erkekler İçin Saç Bakımı
Kuru Saçlara Sahip Erkekler İçin Saç Bakımı

Kuru Saçlara Sahip Erkekler İçin Saç Bakımı

Nem dengesinin sağlanmasıyla kuru saç probleminin önüne geçilmesi mümkündür. Erkekler için saç bakımı evde yapılabilecek küçük rutinlerle sağlanabilir. Duştan çıkmadan önce saç kremi kullanılması burada ilk adımdır. Saça ısı verilmesi de saçı kurutan başka bir etkendir. Bu anlamda saçın ısı kullanılmadan şekillendirilmesi için farklı ürünler kullanılabilir. Ancak kullanılan ürünlerin saçı daha fazla yıpratmaması adına doğru ürünler seçilmesi önemlidir. Bu ürünler doğal, nem sağlayıcı veya keratin içerikli olabilir. Kıvırcık ve dalgalı saçlar, kuru bir yapıya sahip olmaya eğilim gösterebilir. Saçın sebum dengesinin sağlanmasıyla saçlara nem kazandırılabilir. Kuru ve sert saçlar erkeklerde şampuanlarının kullanımına bağlı olarak da görülebilir. Saç için fazla şampuan kullanmak, fazla suya maruz bırakmak, ısı uygulamak, yanlış ürün kullanımı kuruluğa sebep olabilir.

Dalgalı ve Kıvırcık Saçların Bakımı
Dalgalı ve Kıvırcık Saçların Bakımı

Dalgalı ve Kıvırcık Saçların Bakımı

Saçınız için yanlış ürünler kullanmak veya yanlış bakım teknikleri, kıvırcık saçlarda dökülme, yıpranma, incelme ve kuruluk problemlerini getirebilir. Kullanılan ürünlerin saç tipine uygunluğu ve kalitesi burada çok önemlidir. Saçı fazla sıcak suyla yıkamak, ısıya maruz bırakmak gibi sebeplerden dolayı da kıvırcık saçlarda yıpranma meydana gelebilir. Doğru şekillendirici ürünlerle saçın şekli sağlanabilirken nem dengesi korunabilir. Ayrıca kıvırcık saç için doğru bir tarak veya fırça seçimi de önemlidir. Saçları kırmadan taramak için kıvırcık saçlara özel olarak üretilen, saçlardaki karışmayı doğru bir yolla açılabilecek taraklar faydalı olacaktır.

Saç Sağlığı İçin Öneriler
Saç Sağlığı İçin Öneriler

Saç Sağlığı İçin Öneriler

Öncelikle erkekler için saç bakımı ürünlerine en büyük tavsiye nem sağlayacak ürünler olmalıdır. Saça sürülecek yağlar ve kremler bunu sağlayabilir. Ayrıca nemlendirici maskeler kullanılabilir. Keratin içeren ürünler de saç derisi ve saç sağlığını sağlayacaktır. Shea yağı, hindistan cevizi yağı ve aloe vera da kullanılabilir.

Saçlarınızı güneşten ve denizden koruyarak kuruma ve dökülmeyi engelleyebilirsiniz. Ayrıca protein içeren besinler almak, vitaminleri eksik etmemek, spor yapmak ve zararlı gıda ve alışkanlıklardan kaçınmak da saç sağlığınızı dengeleyecektir.

Son olarak kimyasal içermeyen ürünler tercih etmek büyük fark yaratacaktır. Genel anlamda doğal olarak üretilmiş, doğal içerikleri bulunan saç bakım ürünleri yararınıza olacaktır. Paraben, sülfat, formaldehit, ftalat, dimetikon, alkol, triclosan ve propilen glikol gibi maddeleri içeren saç bakım ürünleri, saçlarınızın kurumasına, yıpranmasına, dökülmesine yol açabileceği gibi saç derinize de büyük zarar verebilmesi mümkün olan ürünlerdir.

İlginizi çekebilir: Evde Saç Bakımı İçin Maske Tarifleri

Sağlık Kanalı Facebook sayfasından da bizi takip edebilirsiniz.

Give a Comment