Sodoku Hastalığı Nedir? Fare Isırığı Hastalığı

Sodoku hastalığı, mikrop ile oluşan bir hastalık türüdür. Daha çok kanda ve dokularda görmeye rastladığımız bu hastalık, Muş diye de adlandırılan, farelerin ısırmaları sonucu ortaya çıkmaktadır.

Ülkemizde, ilk kez 1936 yılında, Gülhane hastanesinde bir hastaya, teşhisi konulmuştur. Aslında sadece fareler değil, kedi, köpek, sincap gibi hayvanların, ısırıklarıyla da insanlara bulaştığına rastlanılmaktadır. Bir ve altı mikra uzunluğunda olan bu mikroplar, insan vücudun da, on dokuz mikraya kadar uzayabilir.

Bu Hastalığın vücutta ki kuluçka süresi 10 ile 13 gün arasında değişmektedir. Fare ısırığı diye de adlandırılan bu hastalık, vücutta ilk olarak yüksek ateş olarak başlamaktadır. Daha sonra ateş yükselir. Bir kaç gün yüksek seviyede seyreden ateş, daha sonra düşer ve bir kaç gün sonra tekrar yükselebilir.

Günümüzde kedi, köpek gibi hayvanlar ile devamlı iç içeyiz. Aynı hayatı, aynı Sokağı ve çoğu zaman aynı evi bile paylaştığımız zamanlar oluyor. Fare ısırığıyla bulaşma olasılığı daha fazla olan bu Hastalığın, kedi, köpek gibi hayvanlar ile de bulaşma ihtimalinin olduğunu unutmamak gerekir.

[irp]

Fare Isırığı Hastalığı
Fare Isırığı Hastalığı

Fare Isırığı (Sodoku) Hastalığından Korunmak İçin Neler Yapılır?

Evlerimizi ilaçlayarak, farelerin evlerimize gelmelerini engelleyebiliriz. Farklı yöntemler kullanarak ta farelerden kurtulabiliriz. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalmamak için, Hayatımız da ki bazı şeylere çok dikkat etmemiz gerekmektedir. Daha özenli, daha temiz ve daha titiz olmak zorundayız. Temiz olan yerde farenin bulunmayacağını ve bu yüzden dikkatlerimizi temizliğe vermemiz gerektiğini hiç bir zaman unutmamamız gerekmektedir.

Bizde halk olarak, kendimizi her aksi duruma karşı hazırlamamız gerekmektedir. Hayat ta olumsuzluklar ile karşı karşıya Geleceğimiz zamanlar da olacaktır ebetteki. Bu Yüzden daha çok bilinçlenmeli ve bilinçlendirmeliyiz. Farelerin mevcut olduğunu bildiğimiz mekânlardan uzak durmalıyız. Fare deyip geçmemeli ve bu küçük hayvanı hafife almamalıyız. Bu Yüzden ne kadar ağır Hastalıklara maruz kaldığımızı unutmamalıyız.

Böyle bir şeyin Başımıza gelmesi halinde, en yakın hastaneye başvurmamız gerekmektedir. Doktorlarımızda, bu tarzdaki farklı Hastalıklara karşı daha çok bilinçlenmelidirler. Önemli olanın öncelik olarak halk sağlığı olduğunu unutmamaları gerekmektedir. Her şeyden önce sağlık gelmektedir ve sağlığımızı hiçe sanmamalıyız.

 

Give a Comment