Vazelin saça nasıl uygulanır?

Vazelin, cilde pek çok faydası bulunan bir üründür. Bal mumu ve mineral yağların karıştırılması ile üretilen vazelin, pek bilinmese de saçlar için kullanılabilen bir bakım ürünüdür. Hatta pek çok kuaförde, saç bakımı için vazelin kullanılmaktadır. Kuaföre gitmeden saçlarına bakım yapmak isteyen bireyler, vazelin kullanabilir.

Vazelin saça sürülür mü?” sorusu, birçok kadın tarafından sorulmaktadır. Daha önce de belirttiğimiz gibi vazelinin besleyici özellikleri, saçlara bakım yapmaktadır. Bu sayede, saçlarınız için pahalı ve kimyasal içerikli ürünler almanıza gerek yoktur.

Vazelinin Saça Uygulanması

Vazelini saça uygularken çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Zira vazelin yoğun bir ürün olduğu için saç derinizdeki gözenekleri tıkayabilir. Bu nedenle, uygulama aşamasında bilinçli davranılması gerekmektedir. Saça vazelin uygulama esnasında dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıda belirtilmektedir.

 • Vazelin yoğun olduğu için her gün kullanılmamalıdır.
 • Haftaya 1 ya da 2 defa saç maskesi olarak vazelin kullanılabilir.
 • Vazelin, saç derisine masaj hareketleri ile uygulanmalıdır.
 • Vazelin saç uç ve boylarında kullanılacağı zaman, önce vazelin elde iyice ısıtılmalıdır.
 • Vazelin ile saç bakımı yaparken vazelini elde ısıtarak sıvı hale getirmek gerekmektedir. Ocakta benmari usulü de eritilebilir.
 • Vazelin saç diplerine uygulandığı zaman çok fazla ürün kullanılmamalıdır.
 • Yağlı saçlara sahip olan bireyler, vazelin uygulamasını minimum düzeyde tutmalıdır.
Vazelinin Saça Faydası
Vazelinin Saça Faydası

Vazelinin Saça Faydaları Nedir?

Günlük olarak nemlendirici, dudak koruyucu, yara yumuşatıcı gibi pek çok durumda kullanılan vazelin, doğru miktarlarda saç için de kullanılabilmektedir. Vazelinin saça faydaları aşağıda yer alan başlıklarda açıklamaları ile birlikte sıralanmaktadır.

Saçı Besler

Vazelinin içerisindeki mineral yağlar, pek çok pahalı bakım üründe de bulunmaktadır. Bu yağ, saçların beslenmesine ve güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Haftada 1 veya 2 defa saç diplerine vazelin ile masaj yapmak, saç köklerini güçlendirmektedir.

Saç Uzatır

Vazelin, saçların sağlıklı bir şekilde uzamasını destekler. Saç kırılmaları, saçın kökünden dökülmesi gibi sorunların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Saç köklerini ideal şekilde beslediği için saçların daha güçlü olmasını sağlar.

Saç Kırıklarını Önler

Saçlara boya, ısıl işlemler uygulamak saçlara ciddi hasarlar vermektedir. Bu hasarlar arasında en çok can sıkan ise, saç kırıkları olmaktadır. Saç kırıkları, saçların güçsüzlüğünden kaynaklanmaktadır. Vazelin saç uçlarına uygulandığı zaman, kırık oluşumunu gözle görür ölçüde azaltmaktadır.

Saçtaki Bitleri Öldürür

Saçta çoğalmayı seven bitler, giderilmesi oldukça zor sorunlardan biridir. Özellikle bitler saça yumurtladıktan sonra, işin içinden çıkılması oldukça zordur. Saç köklerine uygulanan vazelin, saçınızdaki bitlerden kurtulmanızı sağlayacaktır. Bunun yanı sıra, bit oluşumunu da engellemektedir.

Saç Elektriklenmesini Önler

Yeni yıkanan saçlar elektriklenmeye oldukça müsaittir. Banyodan sonra yünlü kazak giyen kadınların sıklıkla karşılaştığı elektriklenme sorunu, vazelin sayesinde önlenmektedir. Saçınızdaki elektriklenmeyi yok etmek için banyodan sonra avucunuza bir miktar vazelin alarak saçınızın boy ve uçlarına uygulayabilirsiniz.

Saç Derisindeki Pullanmayı Sonlandırır

Kuru cilde sahip olan insanların saç derilerinde pullanmalar ve deri dökülmeleri meydana gelmektedir. Bu sorunu çözmek için vazelinden faydalanabilirsiniz. Sıvılaştırılmış vazelini haftada 2 ya da 3 defa saç diplerinize maske olarak kullanarak kısa sürede deri pullanmalarının yok olduğuna şahit olabilirsiniz.

Kepek Oluşumunu Önler

Vazelinin saça faydaları arasında kepeğin önlenmesi de yer almaktadır. Vazelin saç derisini beslediği için kepek oluşumunu ve kepeğe bağlı olarak gelişen kaşıntı ve tahriş sorunlarının önüne geçmektedir.

Saça Sürülen Vazelin Nasıl Yıkanır?

Vazelin saçları oldukça beslese de, yoğun bir ürün olduğu için saçtan temizlenmesi zorlayıcı olabilmektedir. Saça sürülen vazelini temizleme, doğru adımlar takip edildiği zaman hiç de zor olmamaktadır. Takip edilmesi gereken adımlar şu şekildedir:

 • Yağlı saçlar için uygun olan şampuanlar, vazelinin daha kolay temizlenmesine yardımcı olmaktadır.
 • Vazelin sürülmüş saç yıkanırken, sıcak su kullanılmamalıdır. Sıcak su, vazelinin daha çok yayılmasına sebep olur.
 • Saça sürülen vazelini temizlemek için kullanacağınız su ılık olmalıdır.
 • Daha kolay temizlemek için saçınızı tutamlar halinde ayırıp masaj yapabilirsiniz.
 • Daha sonra oluşan köpükleri, nemli bez sıkarmış gibi saç uçlarına yönlendirin.
 • Son adımda saçlarınızı durulayınız.

Saç için fazla vazelin kullanımı, vazelinin saçtan temizlenmesini zorlaştırabilir. Eğer tek yıkama, saçlarınızın vazelinden arınması için yeterli değilse ikinci kez bu adımı uygulayabilirsiniz. Vazelin saça nasıl uygulanır yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bir başka yazımızda buluşmak üzere hoşça kalın.

Give a Comment