Vitaminlerin hayatımızdaki yeri

Yaşamımızın sağlıklı ve güzel geçebilmesi için düzenli bir şekilde beslenmemiz gerekir. Besinlerin içerisinde bulunan değerler vücudumuza yararlı da olabilir zararlı da olabilir. Bu yüzden aldığımız her besinde dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

Besinlerde bulunan vitaminler gün içinde bizi yorgunluktan kurtarıcı özelliğe sahiptir. Her vitaminin vücudumuza farklı şekilde etkileri vardır. Bağışıklık sistemimizi güçlendirici özelliğe sahip olanlar, yorgunluğa iyi gelenler, halsizliğe iyi gelenler olarak çeşitlendirebilme imkânına sahibiz.
Tükettiğimiz besinlerde bulunan vitaminler günlük ihtiyacımıza yetecek düzeydedir. Genellikle taze meyve ve sebzelerde bulunan vitaminlerin doğal yollar ile alınması vücudumuza katkı sağlayacaktır. Vitaminlerin hayatımızdaki yeri tartışılmaz düzeyde olmuştur bu yüzden.

Şimdi bu vitaminlerin neler olduğuna bakalım. A vitamini deriniz ve saçlarınızın sağlıklı olması yönünden önemli bir vitamindir. Ayrıca kemik gelişimini, bağışıklık sistemi gelişimini kuvvetlendiren özelliğe sahip bir vitamindir. D vitaminin kemik büyümesinde, kemik sertleşmesinde etkili olduğu bilinmektedir.

[irp]

Ayrıca böbrek hastalarında kan kalsiyumu seviyesini düzenlerken başka bir tarafta kas kasılmalarının önlenmesine yardımcı olmaktadır. E vitamini vitaminler arasında en iyi antioksidan olarak bilinir. Retina gelişiminde etkili bir vitamindir.

Bağışıklık sistemi için önemli bir vitamindir. K vitamini kanın pıhtılaşması konusunda önemli rol oynadığı bilinir. Kemikleri güçlendirdiği de söylenmektedir. C vitamini sinir sisteminde oluşacak aksaklıklar karşı destek olmaktadır. Göz ve akciğer için antioksidan olarak çalışması e vitaminine dönüşebilmesini sağlar.

İnsanlarda hep görülen soğuk algınlıklarını önleme konusunda etkili bir vitamindir. B1 vitamini tiamin olarak da geçer. Vücudun ve beynin enerji üretiminde en bilinen vitamindir. Şeker hastalığının önlenmesine yardımcı olur. Vitaminlerin hayatımızdaki yeri anlattıklarımız ışığında bir öneme sahiptir.

Vitaminlerin eksiklikleri sonucunda yaşantımızda birçok hastalık karşımıza çıkmaktadır. Bu hastalıklar gerek vücudumuza zarar vermekle kalmayıp yaşantımızı sekteye uğratan bir düzeyde oluşmaktadır. Bu yüzden günlük almamız gereken vitaminleri bilerek o vitamin hangi besinde bulunuyorsa o besinleri düzenli bir şekilde tüketmeliyiz.
Vitaminlerin hayatımızdaki yeri kısa zamanda da uzun zamanda da belirleyici faktör olmuştur. Düzenli beslenme ve güneş ışığının yeterli bir şekilde vücuda alınması vitaminlerin bize yararlarını gerçek hayatta gösterecektir.

Give a Comment