Yeşil Çay Hafızanıza Cildinize ve Kemiklerinize Yararlıdır Yeşil Çayın 5 Yararı

Yeşil çay, Camellia sinensis bitkisinin yapraklarından elde edilir. Binlerce yıldan bu yana Dünya ‘da çok sevilerek tüketilen içeceklerden biridir. Yeşil çayın sağlığa faydası hakkında pek çok çalışma yapılmıştır. Bu yazımızda yeşil çayın faydaları hakkında bilgi veriyoruz.

1. Yeşil Çay Beyin Sağlığınıza İyi Gelebilir

Yeşil çay bileşiminde kafein içerir. Kafein beyinde bulunan ve adenozin üzerinde etilidir. Adenozin olarak tanımlanan bileşik, sizin uykulu ya da uyanık kalmanıza yardım eden kimyasal bir habercidir. Kafein adenozini bloke edebilir. Adenozinin bloke edilmesi uyanık ve zihinsel olarak zinde kalmanıza yardımcı olabilir.

Beyinde sürekli olarak adenozin üretilmesi Alzheimer ve Parkinson gibi ciddi sorunlarla da bağlantılı bulunmuştur. Yapılan araştırmalar, düzenli kafein tüketiminin beyinde aşırı adenozin üretimini önleyebileceğini gösteriyor.

Yeşil çayın içeriğinde bulunan kafein miktarı, kahvede bulunan kafein miktarından çok daha azdır. Bu nedenle kafeini yeşil çaydan aldığınızda kafeinin faydalarından yararlanırken, gerginlik vb. istenmeyen yan etkileri yaşamaktan da kurtulabilirsiniz.

Ayrıca yeşil çay stresi azaltmaya ve ruh halinizin düzenlenmesine yardımcı olabilen, L-theanine olarak tanımlanan bir amino asidi de içerir. Yapılan bilimsel araştırmalara göre kafein ve L-theanine birlikteliğinin beyinde sebep olduğu etkiler şunlardır:

 • Hafızayı ve dikkati güçlendirmek
 • Kaygıyı azaltmak
 • Beyin fonksiyonlarını geliştirmek

2019 Yılında yapılan küçük bir çalışmada, yeşil çay içmenin beyin fonksiyonları üzerindeki etkileri araştırıldı. Araştırma sonucunda düzenli olarak yeşil çay tüketen grubun, yeşil çay tüketmeyen gruba oranla bilişsel işlevlerinin daha yüksek olduğu ve beyin bölgelerinin daha iyi organize olabildiğini bulundu.

Yeşil çay ve beyin fonksiyonları üzerine yapılan 21 adet çalışmada, yeşil çay tüketmenin bilişsel fonkisyonlar ve beyin işlevleri için yararlı olduğu belirlendi.

Yeşil Çay Kalp Sağlığınızı Destekler
Yeşil Çay Kalp Sağlığınızı Destekler

2. Yeşil Çay Kalp Sağlığınızı Destekler

Yeşil çay kalp sağlığına etki eden risk faktörleri üzerinde olumlu rol oynar. Kalp hastalığında birincil faktörün yüksek tansiyon olduğu düşünülmektedir. Yapılan araştırmalar yeşil çay içmenin, sistolik ve diyastolik tansiyon değerleriniz üzerinde düşürücü etkiye sahip olduğunu gösterdi.

2016 Yılında yeşil çay konusunda kapsamlı bir başka çalışma yapıldı. Bu çalışma sonucunda günde 6 fincan veya daha çok yeşil çay içenlerin tip 2 diyabet geliştirme riski, düzenli yeşil çay içmeyenlere oranla %33 daha düşük bulundu.

Ayrıca yeşil çayın kalp hastalığı oluşumunda önemli bir rol oynayan kan lipidleri üzerinde de olumlu etkileri bulunduğu saptandı.

3. Yeşil Çay Kolesterol Düzeyini Düşürebilir

Yeşil çayda bulunan bir başka önemli bileşen de kateşindir. Kateşin doğal bir antioksidandır Kateşinin vücutta yol açtığı başlıca etkiler şunlardır:

 • Antioksidatif etkiler göstererek, serbest radikallerin hasar vermesini önlemek
 • Antiinflamatıvar etkide bulunmak
 • Anti hipertansif etkiler
 • Vücutta kolesterol emilimini azaltarak, kanda kolesterol seviyesini düşürmek

2011 Yılında uzun süreçli bir araştırma yapıldı. Yapılan araştırma sonucunda 10 yıl boyunca düzenli olarak günde 2 fincan yeşil çay tüketen bireylerin kanında LDL kolesterol seviyesinin düştüğü görüldü. LDL kolesterol damarlarda plak oluşturarak, bireylerde inme ve kalp krizi riskini arttırır. Bu nedenle LDL kolesterol kötü kolesterol olarak da tanımlanmaktadır.

Bazı klinik deneylerde elde edilen sonuçlara göre, yeşil çay içmenin ya da yeşil çay ekstraktı tüketmenin kolesterol üzerine etkileri şunlardır:

 • Toplam kolesterolü düşürmek
 • Kötü kolesterol olarak bilinen LDL kolesterolü düşürmek
 • İyi kolesterol olarak tanımlanan HDL kolestrolü yükseltmek

Kolesterol üzerinde sağlanan bu etkinin yeşil çayda bulunan epigallokateşin gallatlar tarafından sağlandığı düşünülmektedir (ECGC). ECGC bileşikleri, karmaşık bileşenlerdir ve safra asitlerinin sirkülasyonu üzerinde etkilidir. Safra asitleri kanda kolesterol seviyesini düzenler.

Yeşil Çay Kemik Sağlığı İçin Yararlıdır
Yeşil Çay Kemik Sağlığı İçin Yararlıdır

4. Yeşil Çay Kemik Sağlığı İçin Yararlıdır

Yeşil çayın bir başka önemli yararı da, kemikleri sağlıklı ve güçlü tutmasıdır. Araştırmaların sonucunda yeşil çay tüketiminin osteoporoz tedavisinde ve önlenmesinde etkili olabileceği saptandı.

Bilim insanları yeşil çayın faydaları ile ilgili ana sebebi, çay yapraklarında bulunan ve osteoporozun gelişimini yavaşlatan florür ve flavonoidler ve fitoöstrojenler olarak tanımlanan bileşenlere bağlamaktır. Flavanoidler ve fitoöstrojenler kemik dokusunu güçlendirir.

2017 Yılında post menopoz dönemindeki 4 grup kadın üzerinde bir araştırma yapıldı. Araştırma sırasında katılımcılara yeşil çaydan ele edilen bileşikler verildi. Bu bileşiklerin verildiği gruptaki kadınların kemik sağlığında ciddi anlamda bir iyileşme görülü.

Araştırmada katılımcılara verilen yeşil çay ana bileşenleri şunlardır:

 • Epigallokateşin (EGC)
 • Gallokateşin (GC)
 • Gallokateşin gallat (GCG)

Yapılan incelemeler sonucunda EGC’nin kemik büyümesini % 79 gibi büyük bir oranda desteklediği bulundu. Bunun yanı sıra yüksek oranda EGC’nin kemiklerin zayıflamasında rol oynayan bir bileşen olan osteoklastini de zayıflattığı saptandı.

5. Yeşil Çay Cildinizi Canlandırır

Yeşil çay cilde çok yararlıdır. Yeşil çayda bulunan EGCG adlı mikro besin maddesi cildi onarıcı özelliklere sahip olmasını yanı sıra cildin güneşten hasar görmesini de önleyebilen antioksidanlar içerir. Yeşil çay cildin nemlenmesini ve nem tutma yeteneğini arttırır. Buna bağlı olarak da kırışıklık oluşumu önlenebilir.

Yeşil çayın bileşiminde bulunan ve kateşin olarak adlandırılan polifenol, cilde topikal olarak uygulandığında iltihaplı cildi yatıştırabilir.

Bağırsak Sağlığı İçin Günlük Uygulayabileceğiniz Pratik Öneriler adlı yazımızın da ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz.

Give a Comment