Bahar Yorgunluğu Nasıl Geçer? 10 Maddede Nasıl Daha Dinç Hissederiz?

Havalar ısındıkça havada oluşan değişikliklerden dolayı bahar yorgunluğu semptomlarından en az bir tanesini gösteriyor olabilirsiniz. Peki bu bahar yorgunluğu nasıl geçer? Belirtileri ve tedavisi nedir? gelin tüm bu soruları birlikte cevaplayalım…

Vücutta çeşitli ağrıların ortaya çıkması, uyuklamak ve depresif ruh hali gibi belirtiler ile kendini hissettiren bahar yorgunluğu, yaşam kalitemizi önemli ölçüde etkilemektedir. Daha iyi hissetmek isteyenler için bahar yorgunluğu nasıl geçer? İşte ayrıntılar…

Bahar Yorgunluğu Nedir?

İlkbaharda gerçekleşen güneş ışığındaki artışlar, ruh hali değişikliklerini etkileyen bir hormon olan melatonin ve beynimizin ürettiği hormon miktarlarındaki değişiklik ile uyku döngüsünü tetiklemektedir. Isınan havalar ile beraber kişilerin büyük çoğunluğu uyku bozuklukları, iştahsızlık, sinirlilik, yorgunluk ve eklem ağrıları yaşamaktadır. Konsantrasyon bozukluğuna sebep olan bu durum, iş hayatındaki verimi de olumsuz yönde etkilemektedir.

Bahar yorgunluğu, genellikle mevsimsel değişikliklere bağlı olarak geçici olsa da bu dönemlerde uzun süren yorgunluğun ciddiye alınması gerekmektedir. Geçiş döneminde vitamin ve mineral eksikliği, yeterli besin alınmaması, tiroit bezinin çalışma düzensizliği, kalp, enfeksiyon hastalıkları, tansiyon ve fazla sigara kullanımı yorgunluk belirtilerini artıran etkenler arasında yer almaktadır.

Bahar Yorgunluğu Belirtileri Nelerdir?

Yorgunluk, uyku düzensizliği, eklem ağrıları, sinirlilik, adet düzensizliği, iştah azalması, depresyon, kas krampları gibi semptomlar bahar yorgunluğu belirtileri arasında gelmektedir.

Bahar Yorgunluğu Vücudu Nasıl Etkiler?

Bahar yorgunluğuna sebep olan nem artışı, vücuda 2 şekilde etki etmektedir. Bunlardan ilki; boğaz, burun ve orta soluk yollarında ödeme neden olup akciğere giden oksijen miktarını azaltmaktır. Oksijeni azalan vücudun, bu etkiyi azaltmak için çeşitli bölgelerinde kan damarlarını büzülür. Mideye giden damarların büzülmesi sonucu gastrit artmaktadır. Troid damarlarının büzülmesi sonucu troid hormon salgısı azalmaktadır. Kalp ile diğer damarların daralması ise hipertansiyon ve kalp krizlerine yol açmaktadır. Cilt damarlarının büzülmesi sonucunda ciltte kuruma, dökülme ve saç dökülmesi gözlenmektedir.

Bütün damarlarda genel bir oksijenlenme azlığı nedeniyle de halsizlik, baş dönmesi, dengesizlik ve yorgunluk gibi semptomlar artmaktadır.

İkinci etken ise; ortamın nem oranında artış oluşması terleme fonksiyonunu bozmaktadır. Bu bozulma, vücut toksinlerinin atılmasını engellemekte ve vücudun nem dengesini kötü etkilemektedir. Bu durum kişinin kendini dengesiz hissetmesine neden olmaktadır.

Nasıl Daha Dinç Hissederiz?

Bahar Yorgunluğu Nasıl Geçer? Nasıl Daha Dinç Hissederiz?

Bahar yorgunluğu ile etkili bir biçimde mücadele etmek ve daha dinç hissedebilmek için yapılması gerekenleri şu şekilde belirtebiliriz:

1. Diyetisyenlerin de önerdiği gibi yemek öğünlerinde az ve sık yemek yeme prensibini uygulayabilirsiniz. Böylece vücut metabolizmanız daha hızlı çalışacak ve sağlıklı beslenmeye başlamış olacaksınız.

2. Ağır, yağlı yiyecek ve hamur işlerinden uzak durmaya çalışın. Bunun yerine daha sağlıklı olan fındık, badem, ceviz ve kuru üzüm gibi kuruyemiş tercih edebilirsiniz.

3. Vitamin ve mineral içeriği zengin olan sebze, meyvelere ağırlık vermeye özen gösterebilirsiniz. Bilhassa B ve C vitamini, kalsiyum, potasyum vücut sağlığı açısından önemlidir. Sebze ve meyvelerde B ve C vitaminleri; domates, patates ve kayısıda potasyum bol miktarda yer almaktadır. Bunların haricinde bakır, magnezyum ve çinko gibi mineralleri de mutlaka öğünlerinizde bulundurun.

4. Günde en az 2 ya da 3 litre su tüketmeye çalışın. Yemekten önce ve sonra ya da gece yatmadan önce vücudunuzun su ihtiyacını azar azar su içip sağlayabilirsiniz.

5. Düzenli bir uyku, bahar yorgunluğundan kurtulmak için etkili yollardan biridir. Rahat bir uyku uyumanız ve stresten uzaklaşmanız daha enerjik hissetmenize sebep olacaktır.

6. Fiziksel aktiviteler ile uğraşmak, bol bol güneşlenmek, yürüş ve spor yapmaya özen göstermek de yorgunluğu üzerinizden atmak için etkili olacaktır.

7. Alkol kullanıyorsanız bunu azaltmaya gayret gösterin. Alkol bilinçaltı problemlerini ortaya çıkarmaktadır. Kahve tüketimini de olabildiğince azaltarak dengeli beslenme sağlayabilirsiniz.

8. Strese yol açan sebepleri kafanıza takmamaya gayret edin. Güzel bir bahar havasında yapılacak çeşitli aktivitelerin, stresten uzak durmaya faydası dokunacaktır.

9. Her gün sabahları özellikle aç karnına en az 5 dakika yürüyüş yapabilirsiniz.

10. Sütün içerisinde yer alan serotonin maddesi, bahar yorgunluğu sendromunun azaltılmasında olumlu bir etki yaratmaktadır. Bu nedenle günde 2 bardak süt tüketebilirsiniz.

Yazımızın faydalı olduğunu umuyoruz. Bunun yanı sıra, Yeşil Çay Hafızanıza Cildinize ve Kemiklerinize Yararlıdır Yeşil Çayın 5 Yararı adlı yazımızı da okumanızı öneririz.

Give a Comment